. бг ски новини : На Витоша горят не 50, а 250 дка, доброволци молят за още кирки и лопати - 04 Юли 2012 - 10:24
В битката с пожара участват и 30 служители на Витоша ски АД
"Горе е лудница, няма никаква организация, никой не знае какво да прави и какво се случва!" Това разказаха вчера повечето доброволци, които гасят пожара на Витоша. Анастасия призна как не им стигат кирки и лопати, Иван пък се оплака, че никой не му казвал какво да прави и накъде да се движи. "Край огъня има поне 50-60 души, които се мотаят и нищо не вършат", възмущаваха се вчера доброволците. На третия ден от пожара над Бистрица в битката с пламъците се включиха още 350 души. Димът откъм планината обаче изглеждаше още по-гъст и страшен. А доста от софиянци, които имат вили в Бистрица, опразниха къщите си и се прибраха на сигурно в столицата. "Ако огънят засегне и другата мъртва гора, която е наблизо, ще стане страшно!", тюхкаха се местните.
Шок - три дни след като Витоша пламна, хеликоптер на Гранична полиция видя, че горят не 50, а 250 дка. Вертолетът "Аугуста" направи обход на района с термовизионна камера и поднесе неприятната изненада. Експертите оправдаха голямото разминаване в данните с това, че при изчисленията по картата не бил отчетен релефът в района на резервата "Бистришко бранище".
Сеч ще спаси Витоша - около тази мярка се обединиха вчера пожарникари, еколози и лесничеи. Около 150 души от държавните горски предприятия, както и три булдозера, режат 4-метрови просеки, за да овладеят огъня, съобщи земеделският министър Мирослав Найденов. Благословията си за сечта даде и екоминистърът Нона Караджова, която късно вчера се включи в заседанието на кризисния щаб в Бистрица. Помощ предложиха и от Израел - но снощи вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че благодарим за подкрепата, но се отказваме от нея. Първоначално уговорката бе два самолета от по 3 т всеки с 13-членен екипаж да тръгнат от Тел Авив, за да гасят Витоша. Машините
трябваше да точат вода от яз. "Искър"
И затова язовирът щеше да е затворен за спорт и почивка до края на операцията.
Вчера в битката с огъня в резервата "Бистришко бранище" се включиха и 42 военни от поделението в Мусачево. На борба с пламъците тръгнаха високопроходими гасителни автомобили, мотопомпи и верижна техника, както и булдозер. Както и четири хеликоптера - двата Ми-17 на военните, както и 2 частни.
Пожарникар номер 1 главен комисар Николай Николов заяви за "Стандарт", че опасност за населението няма. Опасност от обгазяване нямало. Комисар Николов обясни, че дори когато огънят бъде овладян,
тлеенето ще продължи с дни
"От едната страна още понеделник се постарахме да проникнем и да инсталираме помпи, за да оросяваме част от територията и да не дадем възможност пожарът да се разраства към парк Витоша", обясни пък Цветан Цветанов.
И вчера тълпи от доброволци окупираха кметството в Бистрица. Смелчагите помагат на огнеборците от неделя по обяд, когато лумнаха пламъците. Има всякакви хора - от местни мъже през офроуд маниаци до студенти от НСА, та дори и 30 служители на "Витоша ски". Доброволецът Иван, който се бори с пламъците от самото начало, разказа, че спасителите са били на крачка от потушаването на пожара още в неделя, но силният вятър им е изиграл лоша шега.
Неудачите обаче не спират нови смелчаци да прииждат в Бистрица. 22-годишният Крум например пристигна вчера с раничка и кубинки, за да се качи и да гаси. "Следвах висше, но прекъснах по финансови причини и сега имам свободно време, затова искам да помогна", разказа за "Стандарт" Крум. Семейството му има вила в Бистрица и затова настоява да се включи. От общината обаче му обясниха, че не може да го направи, когато си поиска. И трябва
да дойде в сряда в 5,30 ч сутринта
Тогава започва регистрацията на доброволците. А като слязат от планината, смелчаците задължително се отмятат, за да не стават недоразумения. Истината е, че сред доброволците има и такива, които не са добре подготвени - за тях е по-добре да не поемат риск, обясниха от пожарната. Затова още в понеделник стана ясно, че се ограничава достъпът на цивилни до района на пожара. "Върнаха тези, които са под 18 г. Гледаше се много внимателно облеклото им да отговаря на изискванията за безопасност", обясни директорът на "Парк Витоша" Снежана Петрова пред "Дарик". Шефът на пожарната Николай Николов пък призна, че са имали притеснения с един доброволец. Мъжът се прибрал вкъщи и си изключил GSM. "До късно се чудихме какво става с това момче", призна Николов.
Велислава Панова
в-к Стандарт
СРЯДА, 4 Юли 2012