. бг ски новини : Витоша пламна от безхаберие - 11 Юли 2012 - 11:11
Ако не се изчистят повалените от смерча дървета, пак ще стане беля
Филип Станиславов живее в Бистрица и бе сред най-дейните доброволци при гасенето на пожара на Витоша. Той предлага своя версия защо се стигна до пламването на резервата "Бистришко бранище".
Една от най-сериозните предпоставки за пожара на Витоша се крие в смерча, който удари резервата "Бистришко бранище" през май 2001 година. Тогава бяха повалени 20 000 куб.м дървесина, които бяха в основата на сегашния пожар.
През 1956 година имаше смерч на същото място, но тогава по решение на правителството селяните от Бистрица и всички околни села се включиха и с каруци изнесоха извън резервата повалените дървета. Малко след това започна залесяването, в което участваха повечето от хората в селото.
Аз бях много учуден, че през 2001-а, когато смерч пак удря "Бистришко бранище", падналите дървета бяха оставени в резервата.
Заради инцидента по заповед на тогавашния екоминистър Едвокия Манева се събра специална комисия във ведомството й, в която участваха 16 експерти, сред които и 6 учени от БАН и ръководството на природен парк "Витоша". Още тогава имаше опасения, че може да възникне пожар от повалените дървета. Екипът от учени, воден от проф. Георги Цанков, дава мнение падналата дървесина да бъде изкарана по най-бързия начин от резервата, за да не се развъди корояд, който той е установил, че има по загиналите дървета. Проф. Боян Роснев заявява в прав текст, че ветровалните площи са рискови за възникване на пожар, особено след като до една-две години изсъхнат иглиците на смърчовете. Той препоръчва специално наблюдение за евентуални пожари.
Андрей Ковачев от Сдружение за дивата природа "Балкани" и директорът на парка Тома Белев обаче защитават тезата, че не трябва да се пипа нищо. Ковачев дори обявява, че настъпилото събитие не може да се прецени като някакво зло. "Това е биосферен резерват, целта на който е да се изучават настъпващите в него естествени процеси", твърди той.
В крайна сметка решение по казуса с резерват "Бистришко бранище" не се взе.
Тогава ни казваха, че в резервата има организми на 6 млн. години, каквито има само на още три места в света, и затова не трябва нищо да се пипа.
Иначе за сегашния пожар съм сигурен, че е запален умишлено и то поне от две места. При наличието на суха дървесина това не е толкова трудно. Освен това няма как при тия малинаци от по 2 метра и паднали дървета случайни хора да влязат в резервата. По-страшното е, че в момента в парк "Витоша" има над 25 петна от 200-300 метра до по над 1,5 дка нападнати от корояд. Има и множество места с по 5-6 заразени бора. Решението е или да се пръска срещу корояд, което според специалистите било доста скъпо, или да се депонира заразената дървесина извън парка. В противен случай дърветата ще изсъхнат и отново е възможно да се стигне до пожари.
в-к Стандарт
СРЯДА, 11 Юли 2012