SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : До Олимпиадата остават 20 дни - 21 Януари 2006 - 14:47

Домакинството на Олимпиадата ще даде силен тласък на развитието на зимния туризъм

София. През юни тази година ще бъдат определени четирите български града, където ще се проведе Зимната олимпиада през 2014 година, ако България стане домакин на игрите. Това съобщи премиерът Сергей Станишев след среща с кмета на столицата Бойко Борисов, председателя на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева, представители на Българския олимпийски комитет, предаде репортер на Агенция "Фокус". След това следва цялостна подготовка за кандидатурата за Зимната олимпиада. Сергей Станишев заяви, че независимо дали България ще бъде домакин на игрите, ще бъдат построени Северната обходна дъга на столицата, ще бъде довършено софийското метро, магистрала “Люлин” и магистрала”Струма”. След юни 2006 година се очаква държавата да предостави гаранция в размер на 500 хиляди долара, като вноската не е възвращаема, поясни премиерът. Една част от парите за Олимпиадата пък ще дойдат от МОК, заяви премиерът. Домакинството на Олимпиадата 2014 ще даде силен тласък на развитието на зимния туризъм, каза още Сергей Станишев.

17:26 20.01.2006г.
Агенция "Фокус"

Премиерът дава днес писмо с одобрение за "София 2014"

Сергей Станишев ще връчи днес писмото, с което правителството гарантира пред МОК, че подкрепя кандидатурата на България за домакин на зимната олимпиада през 2014 г. Премиерът е поканил представители на инициативния комитет за среща на "Дондуков" 1.
"Без това писмо няма смисъл да продължаваме. Кандидатурата е възможност за България да развие зимния туризъм и да намери подобаващо място в световните медии", каза зам.-шефът на комитета Цеко Минев.
Правителствена поддръжка е задължителна за всяка кандидатура. Преди изборите правителството на НДСВ подкрепи инициативата, но сега писмото трябва да бъде подписано от новия премиер и да бъде прикрепено към документите, които ще се пратят в Лозана. Обемистият въпросник на МОК вече е попълнен и в момента му се прави превод на френски език. Идната седмица той и правителственото писмо ще бъдат предадени в МОК.
Авторитетното списание на олимпийска тематика "Around the rings" пък нарежда кандидатурата на София 4-а по рейтинг заедно със Сочи (Рус) - по 56 т. Води Залцбург (Ав) с 81, следват Пьонгчанг (Кор) със 75. Алмати (Каз) има 53, а Боржоми (Груз) 43.

в-к Сега, 19.01.2006

МОК одобри логото "София 2014" днес

Международния олимпийски комитет одобри днес на логото на кандидатурата на София за домакин на зимната олимпиада през 2014 година.

Логото "София 2014" бе избрано след проведен национален конкурс със 120 участника.

Победител в конкурса за лого е Георги Янков, участвал от името на рекламна агенция "Киви". Това ще бъде и единственото лого, което може да се използва през двете фази на кандидатстване за 22-те зимни олимпийски игри през 2014 година.

Логото ще бъде представено официално на специална пресконференция, която ще се проведе в края на месец януари.

На пресконференцията ще бъде представен и отчет за работата на Комитета по документацията, която предстои да се изпрати до МОК във връзка с кандидатурата на София за домакин на 22-те зимни олимпийски игри.
 
Топспорт.бг, 2006-01-18 14:28:17


Лого на София - град, заявил кандидатура за домакин на
Олимпийските игри през 2014 г.

Графиката на логото обединява три символа, които характеризират уникалността на българската кандидатура, и изразява идеята на Олимпийските игри.
- мотив на българска шивица от шопския и македонския край - символ на здраве и оптимизъм;
- стилизиран образ на снежинка - обединяващ знак на белите спортове;
- трите върха са символ на трите планини - Витоша, Пирин, Рила, в които ще се проведе Олимпиадата.
Логото е графичен израз, обединяващ изброените символи в единен
знак.
Цветовете са избрани, за да подчертаят и едновременно с това обединят символиката на логото.
- бяло - цветът се свързва със зимата, снега, планината.../снежинка, шевица/
- зелено - символ на младостта, природата.../трите върха/
- синьо - небе, простор, свобода...
- жълто - слънце, топлина, оптимизъм...

***

Зимната олимпиада навършва 82 години
Фигурното пързаляне е първият спорт, включен в програмата
На 10 февруари Торино очаква 2500 спортисти от 85 страни

 
Когато Международният олимпийски комитет е създаден през 1894-а, първият зимен спорт, предложен в олимпийската програма, бил фигурно пързаляне. Първите състезания на лед се провеждат през 1908-а в рамките на летните олимпийски игри в Лондон. Мъжете и жените се състезавали в свободно пързаляне, на специални фигури и по двойки. Конкуренцията била слаба - във всяка дисциплина имало между 3 и 9 участници. 1920-а в програмата на летните олимпиади за втори път се появяват паралелно зимни спортове. Освен фигурното пързаляне, в което в отделните дисциплини се състезавали между 6 и 16 души, бил проведен и представителен турнир по канадски хокей с участието на седем отбора.
Зимната олимпиада е "снежният" вариант на летните състезания, които се провеждат веднъж на 4 години. В тях са представени само "бели" спортове, които се практикуват върху сняг или лед като ски спускане и слалом, ски бягания, фигурно пързаляне, хокей и други. Провеждат се самостоятелно от 1924-а. Тази година домакин на 20-ата зимна олимпиада, която ще се открие на 10 февруари, е италианският град Торино. Домакин на следващите игри през 2010-а ще бъде Ванкувър.
След като в края на XIX век Пиер дьо Кубертен възражда идеята за олимпийски игри, отделянето на зимните спортове неведнъж е обсъждано в Международния олимпийски комитет. За реализирането им се борили армии от специалисти и поклонници на снежните дисциплини, но Швеция и Норвегия били против понеже от 1901-ва редовно провеждали т.нар. Северни игри и твърдели, че те са достатъчни като международни прояви. Трудно било да се игнорира тяхната позиция, понеже спортистите от скандинавските страни се ползвали с голям авторитет и всяко зимно състезание без тяхно участие щяло да е безпредметно. Друг аргумент "против": зимните спортове нямали корени в древността и названието "олимпийски" няма да е коректно. Затрудненията идвали и от липсата на материална база. Още през 1894-а пързалянето с кънки било представено като един от най-желаните спортове за олимпийската програма. През 1900 г. дори бил предвиден олимпийски турнир по фигурно пързаляне, но го
отменят в последния момент поради липсата на ледена пързалка.
В крайна сметка на сесията на МОК в Париж през 1922-ра е взето решение за провеждането на състезания под името "Международна спортна седмица по случай 8-ата олимпиада". Тези първи зимни състезания се състояли в Шамони от 25 януари до 4 февруари 1924 г.. Участват 294 спортисти. Тогава са определени основни правила, извлечени от примера на летните олимпиади - запалване на олимпийски огън, полагане на клетва.
Броят на страните, пожелали да участват, и на изпратените състезатели надминал очакванията. Това дава основание на МОК на сесията си в Прага през 1925-а да реши да се организират редовно и зимни олимпиади. Състезанията в Шамони влизат официално в историята като първата бяла олимпиада. От този момент зимните спортове стават олимпийски и се провеждат в годината на летните олимпиади.
Едва през 1991-ва сесия на МОК решава зимните и летните игри да са в различни години - през 1994-а е проведена 17-ата зимна олимпиада, през 1998-а - 18-ата. Коментирайки това решение, президентът на Федерацията по ски Марк Ходлер заявява: "Основната идея на този "разделен" подход е да се придаде по-голяма значимост и по-висок статут на зимните игри. Досега те бяха в сянката на летните. Сега поправяме тази несправедливост."

Радослава Григорова
в-к Стандарт, Петък, 20 Януари 2006

Първият ни медалист е Иван Лебанов

За първи път България участва на Олимпийски зимни игри през 1936-а в Гармиш-Партенкирхен с отбор от 7 души в състезанията по ски алпийски дисциплини и ски бягане. Първият олимпийски медал е на Иван Лебанов, заел трето място в дисциплината ски бягане 30 км в Лейк Плесид. Триумфът ни е в Нагано с олимпийската титла на Екатерина Дафовска в биатлона и четвъртото място за Павлина Филипова.
Скиорът Петър Попангелов се пуска в четири олимпиади (1976, 1980, 1984, 1988), и е 6-и в коронната си дисциплина слалом в Лейк Плесид и Сараево.
На олимпийските игри в Солт Лейк Сити (2002) България постави нов рекорд - 3 медала, един сребърен и един бронзов на Евгения Раданова (шорттрек) и един бронзов на Ирина Никулчина (биатлон). Силно представяне на 50% от състезателите - 4-о място на щафетата по биатлон, 5-о на Дафовска (биатлон), 6-о място на щафетата по шорттрек, 7-о място на танцовата двойка Албена Денкова и Максим Ставийски, 13-о място на Иван Динев (фигурно пързаляне), 16-о място на Стефан Георгиев в алпийската комбинация. 16-о място на България в неофициалното класиране по точки.

в-к Стандарт, Петък, 20 Януари 2006

Най-добрите

Най-много олимпийски титли по бързо пързаляне с кънки e спечелила рускинята Лидия Кобликова. Тя притежава шест - две от олимпиадата през 1960-а и четири през 1964-а. Рекорден брой медали при мъжете е събрал норвежкият кънкобегач Клаус Тунберг - пет златни, един сребърен и един бронзов (1924, 1928). Кънкобегачът от САЩ Ерик Хейдън пък има пет от олимпиадата в Лейк Плесид (1980).
Най-големият брой златни олимпийски медали, спечелени от фигурист, е три - по толкова имат Гилис Графстрьом от Швеция, Соня Хени от Норвегия и Ирина Роднина от СССР.
Най-много последователни олимпийски титли по ски има Улрих Ветлинг от ФРГ. Той е единственият скиор, спечелил в една и съща дисциплина в три поредни олимпиади. Той има златни медали в северната комбинация през 1972, 1976 и 1980 г.
Най-много олимпийски медали по бобслей има Богдан Мусиол (ГДР) - един златен, четири сребърни и един бронзов.

в-к Стандарт, Петък, 20 Януари 2006

Очакват се 13 млрд. евро приходи

Торино ще бъде вторият италиански град домакин на зимна олимпиада след Кортина д'Ампецо през 1956-а. Разходите за провеждането на спортното събитие по предварителни изчисления ще достигнат 3,5 млрд. евро, като половината са похарчени за строителство на спортни съоръжения и инфраструктура. Организаторите обаче очакват приходите от 13 млрд. евро. Най-добре засега се продават билетите за състезанията по фигурно пързаляне.
Официалните символи на Олимпиада 2006 са две забавни фигурки, наречени Neve и Gliz. Според замисъла на художниците първата от тях, която е с кръгла глава, символизира снежен човек, а другата - леден блок. Автор на рисунката е португалецът Педро Албакърк, спечелил конкурса, обявен от организационния комитет.
Медалите, които ще украсят гърдите на най-достойните спортисти в Торино, доста се отличават от своите предшественици. Те ще бъдат във формата на халка, с дупка по средата. Това е иновационен елемент, който според организаторите символизира откриването на "прозорец към сърцето на спортиста". На лицевата им страна са изобразени различни площади от Италия, а на обратната страна по традиция се изобразява спортна дисциплина.
Химнът на спортното събитие на годината се нарича "Иди!", негов автор е Клаудио Бальони. Химнът ще се изпълнява на два езика - италиански и английски.

в-к Стандарт, Петък, 20 Януари 2006

$35 млн. срещу допинга

И летните, и зимните олимпийски игри са белязани от скандали и инциденти. В основата им са използването на непозволени средства, противоречащи на олимпийските принципи.
1968-а три състезателки на шейнички от Източна Германия са дисквалифицирани, защото затопляли плъзгачите преди старта. През 1994-а Джеф Гилули, бивш съпруг на фигуристката от САЩ Тоня Хардинг, организира нападение над пряката й съперничка Нанси Керигън, за да я отстрани от вътрешните квалификации за място в олимпийския отбор. Фаворитката Нанси е ударена с железен прът през краката, но въпреки това грабва олимпийско сребро. Хардинг също се състезава, но остава 8-а. Заговорът лъсна още преди началото на олимпиадата, но до доказателства и съд се стигна през лятото на същата година. Тогава коварните съпрузи получиха условни присъди, а Тоня Хардинг бе изхвърлена от спорта завинаги. 2002-ра няколко членове на МОК напуснаха комитета, след като се разкри, че са получили прекалено скъпи подаръци в замяна на подкрепата им за домакинството на Солт Лейк Сити.
Олимпиадата в Торино тази година ще мине под знака на засилените мерки срещу употребата на допинг. Според председателя на МОК Жак Рог в тази борба са вложени $35 млн. и ще се следи стриктно спазването на олимпийските принципи.

в-к Стандарт, Петък, 20 Януари 2006

14 февруари е нашият ден в Торино

Българският ден на Зимните олимпийски игри в Торино най-вероятно ще е 14 февруари - Денят на влюбените. На тази дата се обмисля президентът Георги Първанов, който по това време ще е на официална визита в Италия, да посети нашия лагер в олимпийското село. На специална церемония в Президентството държавният глава пожела "На добър час" на българската олимпийска делегация. Състезателите бяха представени единствено от ски скачачите Петър Фъртунов и Георги Жарков, тъй като останалите спортисти са на подготовка. Президентът връчи на председателя на БОК Стефка Костадинова националния трибагреник. Тя от своя страна му подари монети със символи на зимни олимпийски спортове. Екатерина Дафовска, Евгения Раданова и Албена Денкова са спряганите имена за знаменосец на българите в Торино.
Мария Димитрова

в-к Стандарт, Четвъртък, 19 Януари 2006

БОК подписа с банка за 4 години

Българският олимпийски комитет (БОК) и Първа инвестиционна банка (ПИБ) подписаха спонсорски договор за 4 г. Контрактът бе парафиран от Стефка Костадинова и главния изпълнителен директор на ПИБ Джонатан Харфилд. "За нас е чест да имаме такъв мощен спонсор като Първа инвестиционна банка", заяви шефката на БОК. Костадинова разкри, че в конкурса за банка е имало 4 оферти, но най-добра е била тази на ПИБ. Парите по договора ще бъдат изразходвани за награди при успехи на български състезатели, за подпомагане на млади и талантливи спортисти, както и за ветерани в затруднено положение. Сумата не бе оповестена, но е доста голяма, казаха и от двете страни. "Пожелавам успех на БОК, на българските спортисти и на страната ви в олимпийското движение", каза Джонатан Харфилд. "Ние сме най-голямата българска банка и сме ориентирани предимно към младите. Затова избрахме да бъдем спонсори на БОК и на българските спортисти", каза пък изпълнителният директор Мая Георгиева.

в-к Стандарт, Четвъртък, 19 Януари 2006

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL