SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. БФСки новини : "София 2014" е шанс за бързо развитие на инфраструктурата - 22 Януари 2006 - 20:10
70% от населението подкрепят кандидатурата за игрите

Председателят на Българската федерация по ски Цеко Минев е и заместник-председател на комитета по кандидатурата на София за домакин на зимните олимпийски игри през 2014 г. Той присъства на семинара на БОК в хотел "Катарино Спа" в Разлог и изнесе лекция за финансовите аспекти на кандидатурата на София за Зимна Олимпиада през 2014-та година. След това г-н Минев даде интервю за "Стандарт".

- Г-н Минев, на какво ниво според вас са документите около кандидатурата на София за зимните олимпийски игри през 2014 година?

- Както се казва - в последна степен на бойна готовност. Все още много неща се дописват, а някои се и коригират. Едновременно с това всичко се превежда на френски и английски, както е изискването на МОК. Дните до 29 януари, когато ще пратим документите, трябва да се използват максимално. Както е известно, в петък правителството подкрепи изцяло кандидатурата на София. Премиерът Сергей Станишев ще подпише от името на правителството писмото до МОК, което е последният необходим документ. Предстои ни да направим експресно и второ проучване на общественото мнение, резултатите от което ще бъдат включени в документите до МОК. Първото допитване показа, че кандидатурата се подкрепя от 70% от населението.

- Каква ще е финансовата подкрепа на държавата за игрите?

- Ако продължим във втория тур след пресявката на кандидатите, това ще означава плащане на гаранция от 500 000 долара на МОК, която е невъзвръщаема.

- За какво ще бъдат изразходвани тези пари?

- За семинари и обучения в градовете, които ще останат в битката за спечелване на домакинството. Всички хора, ангажирани с кандидатурата ни, ще трябва да бъдат наясно с нещата, които ще са необходими за окончателните документи за втората фаза. Останалото е въпрос на договорки - да има определени ангажименти от държавата за подкрепа и в този етап, както и задължително включване на частния бизнес Тогава вече ще имаме изцяло право на международна реклама, което е доста привлекателно за големите водещи български компании.

- Сериозно се дискутира въпросът за използването на част от съоръженията след олимпиадата, като например пистата за бобслей?

- Ще цитирам какво ми каза при една моя среща президентът на ФИС Джанфранко Каспер. Според него уникалността на зимните олимпийски игри е в това, че 90% от съоръженията, които се използват за състезанията, след игрите продължават да са полезни на обществото. Например многофункционалните зали за хокей и кънки могат да са арена на много други видове спорт, а също така и за изложби и други. Единственият проблем е улеят за бобслей, който е най-бавно възвръщаемата инвестиция. В тази връзка ще кажа, че в Швейцария вече са му намерили лесното на този проблем. Те ползват улея като бобтакси и вече имат нелоши приходи. Според Каспер състезателният елемент в зимните спортове е пряко свързан със зимния туризъм.

- Олимпиадата в Барселона през 1992 година спомогна на града да се развие така, както при естествен ритъм би станало чак след 50 години, твърдят специалистите. Каква е прогнозата ви за развитието на София, Боровец и Банско, ако спечелим игрите?

- На срещата ни с премиера Сергей Станишев столичният кмет Бойко Борисов каза, че домакинството на зимните олимпийски игри ще осигури в пъти по-бързо развитие на инфраструктурата на София като град и на Боровец и Банско, както и на комуникациите с тях. Иначе държавата ни много трудно може да си позволи такъв разход, а ще ни коства и много дълго време. Според Борисов това е рядък шанс да можем относително бързо да се оправим с голяма част от инфраструктурата ни.

- Защо според вас финансирането на олимпиадата в Торино надмина сериозно първоначалните прогнози?

- В Торино освен заложените в проекта пари бяха похарчени още един милиард долара. Причината за това е, че държавата там реши чрез олимпийските игри да си оправи доста голяма част от инфраструктурата на самия град Торино. В резултат бяха отпуснати още много пари, които бяха минати в перото "олимпиада". С тези средства бяха реконструирани площади, удължено бе метрото и още много други неща от инфраструктурата на града. Сега Торино е съвсем нов град в сравнение с това, което беше преди 2-3 години. Така че това е една от причините за увеличения бюджет на олимпиадата. Другата е за осигуряване на охраната на игрите, защото заради така наречения международен тероризъм изискванията са други и изискват много средства. Така че, ако ние спечелим игрите през 2014 година, въпросът със сигурността няма да ни се размине. Защото правилата в МОК изискват държавата домакин да си поема сигурността на игрите.

- Колко процента от билетите, които бихме продали за игрите през 2014 г., могат да допълнят бюджета ни?

- Приходите от билети за отделните олимпиади варират от 80 до 150 млн. в зависимост от това къде се провеждат. За пример ще дам Ванкувър, където ще е бялата олимпиада през 2010 г. Очакванията им са за 150 млн. Ясно е обаче, че цените за един билет там са по-различни от тези, които може да искаме в България. В кандидатурата на София са заложени според мен съвсем реални приходи от билети в рамките на 90-100 млн. Има обаче и така наречената контрибуция от МОК за доста сериозна сума. Това са телевизионните права на игрите и техните топспонсори като "Кока-Кола" и "Мастеркард", които са обвързани с дългосрочни договори и наливат много пари Те пък директно се предоставят от МОК на града домакин плюс правата за излъчване на олимпиадата. Образно казано, половината от сумата, която ще струва олимпиадата, ще дойде от МОК.

- Как ще разсеете притесненията около строителството за игрите в България?

- Терените за строителство на олимпийските села ще са държавни, общински или частни. Ако са частни, собствениците им ще могат или да ги продадат, или да се включат като акционери в дружеството, защото след игрите построеното си остава за тях. Другият вариант е да се използва частният подход и да се обявят търгове за изграждането. Тогава всеки от строителните предприемачи ще има интерес да поеме едно олимпийско село. Това са жилища, офиси, в които са инвестирани пари и след олимпиадата ще се спечели много от тях. Мисля, че нещата около кандидатурата ни са напълно реални и бюджетът на държавата ще се натовари дотолкова, че да се покрият само моментни дефицити, които след олимпиадата моментално се връщат.

- Ръководената от вас федерация е с най-голям отбор за игрите в Торино. Какви разходи ви коства това?

- През последните почти 2 години, в които съм председател на федерацията, успяхме да намерим много и качествени спонсори, които поеха дългосрочни ангажименти към БФСки. По този начин ние успяхме да си гарантираме един олимпийски цикъл и, както виждате, полека-лека почва да се случва нещо, а това е най-важното. Не причислявам към това нещо успеха на най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова, който е феноменален. За мен това, което Сани постигна, е равно на постижението на Петър Попангелов преди 20 г., защото трето място в световна купа в най-трудната дисциплина бордеркрос е нещо изключително. Като цяло нещата вървят в правилната посока. Разбира се, не може да става много бързо както на мен ми се иска, но ските са като тениса. Поне 5 години трябва да градиш, за да се случи нещо хубаво. Важното е, че след като вече има изградена инфраструктура в курортите, се вижда желание от няколко клуба да работят с деца. Ние като федерация изцяло ги подпомагаме с каквото можем.

- Какво да очакваме от спортистите ни в Торино?

- В нашата федерация конкретни цели не сме поставяли, защото това е един етап от развитието ни, защото игрите в Торино дойдоха много скоро след като ние поехме управлението. Смея да твърдя, че имаме шансове в сноуборда, а също така ще преследваме и добро класиране в комбинацията на алпийските ски. Всичко, което дойде отгоре, ще е добре дошло.

Интервюто взе Пламен ВЪЛКОВ
в-к Стандарт, Неделя, 22 Януари 2006

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL