. бг ски новини : Българското знаме ще бъде забито на Южния полюс - 29 Декември 2012 - 11:33
За първи път българското знаме ще бъде забито на най-южната точка на нашата планета. Това ще направи българският учен проф. Христо Пимпирев по време на Световна експедиция, посветена на 100-годишнината от покоряването на Южния полюс. Тя ще се състои през "вечния ден" – или лятото на Антарктида. Тогава слънцето не залязва, а температурата ще бъде около – минус 35 градуса по Целзий.
В експедицията ще участват американци, германци и канадци. Проф. Пимпирев ще пътува заедно с монголския професор Лхамсурен Дугержав, съобщиха от Българския антарктически институт.
Те тръгват в 14 часа от летището в София по маршрута София - Франкфурт - Сантяго де Чили - Пунта Аренас - Южния полюс. От Пунта Аренас групата ще кацне в полеви лагер в подножието на най-високия връх в Антарктида - Маунт Винсент, за двудневна аклиматизация. След това учените ще продължат пътя си до полюса. Там експедицията ще пренощува на палатки при температура около минус 35-40 градуса. На другия ден учените се завръщат в Пунта Аренас.
България участва в управлението на Антарктида от 1998 г. заедно с още 27 държави. Едва сега обаче държавата ни ще стигне и до Южния полюс.
За мен е голяма чест да бъда първият, който ще постави на Южния полюс българското знаме, заедно със знамената на другите нации, които са били там, каза проф. Пимпирев пред Агенция Фокус.
Стандарт Нюз
29.12.2012,10:22
Христо Пимпирев: За мен е голяма чест да бъда първият, който ще постави българското знаме на Южния полюс
Христо Пимпирев, български учен-геолог и антарктически изследовател пред Агенция „Фокус” за участието му в световна експедиция до Южния полюс през 2013 г.
Фокус:Днес се отправяте към Южния полюс – какъв ще бъде маршрутът Ви?
Христо Пимпирев:В 14:00 ч. излита самолетът от Летище София, през Франкфурт, Франкфурт – Буенос Айрес, където има престой само 2 часа. От там – Сантияго де Чили, с престой час и половина и от там директно за Пунта Аренас – най-южният град на Чили на Магелановия проток, от където тръгват самолетите за Антарктика. Там ще остана до 3 януари и на 4 януари със специален самолет ще излитам, полетът е 4 часа и половина за един полеви лагер Union Glaciar или Ледникът Юнион. Там ще останем 2 дни за аклиматизация с цялата експедиция, която е от 15 души – канадци, американци, немци. След това ще отлетим със специален малък самолет. Имаме право да носим само 23 кг. багаж с нас. Ще стигнем почти до Южния полюс, където е летището, което е на лед, и самолетите кацат със ски. Оттам имаме няколко часа преход със ски до най-южната точка на планетата, където по всяка вероятност ще останем една вечер на палатки. Както когато преди 100 години на тази най-южна точка на планетата е стъпил човешки крак по време на експедицията на Амундсен и на Роберт Скот.
Фокус:Каква е световната експедиция, от която ще бъдете част?
Христо Пимпирев:Тя е съставена от американци, канадци и немци. Тази експедиция е посветена на 100-годишнината от покоряването на Южния полюс, в края на декември 1912 г. за пръв път от норвежеца Роуалд Амундсен, който стъпва за пръв път на Южния полюс, а през януари стъпва Роберт Скот. За съжаление, неговата участ не е много радостна, тъй като на връщане от полюса, той и спътниците му загиват. Това е един безпримерен героизъм, това са първопокорителите на полюса. Сега след 100 години нещата се измениха, имаме съвременни средства за транспорт, съвременни комуникации, по-дълги прогнози за времето, за да могат да се предвидят полетите, така че стигането до Южния полюс вече не е някакъв огромен героизъм. Това е един премерен риск. Досега българин не е поставял българското знаме на най-южната точка на Земята, така че за мен е голяма чест аз да бъда първият, който ще постави знамето там. Българското знаме беше занесено на връх Еверест, на Северния полюс, остана Южния полюс и аз ще го занеса там.
След достигането на Южния полюс, цялата експедиция се връщаме обратно, минаваме през полевия лагер на Ледника Юнион, където ще останем една вечер на палатки, след това се връщаме в Пунта Аренас, откъдето тръгнахме. Там аз ще се присъединя към последната група учени, която отива на българската база на Антарктида на остров Кинг Джордж, със самолет на бразилските военно-въздушни сили, и от там с испанския ледоразбивач „Есперидес” ще достигне до българската база, където ще правим научни експерименти по международните научни проекти, които имаме да попълним този летен сезон, свързани с изследване на причините за глобалното затопляне на климата. Южният полюс не е една приятна разходка, тъй като най-ниската измерена температура там е минус 83 градуса по Целзий. Когато ние сме там, ще бъде вечният ден – лятото на Антарктида, тогава слънцето, въобще няма да залезе и ще бъде високо на хоризонта 24 ч., а температурата ще бъде около – минус 35 градуса по Целзий.
Фокус:Значи ще имате една вечер престой на Южния полюс?
Христо Пимпирев:Да, ще поставя българското знаме, заедно със знамената на другите нации, които са били там, и нациите, които изследват Антарктида. България е една полярна нация и антарктическа нация и управлява този континент от 1998 г., близо 15 г., заедно с още 27 държави и с тези задължения, трябваше да стигнем, и до Южния полюс.
Емили ВАСИЛЕВА
29 декември 2012 | 11:02 | Агенция "Фокус"