. бг ски новини : Без ски на Бяла черква тази зима - 18 Ноември 2013 - 16:05
Ски пистата на "Бяла черква" тази зима няма да работи. Това съобщи председателят на ски клуб “Пловдив” Янко Недев. Причината е слабият интерес от страна на скиорите и липсата на рентабилност. Съоръженията са в добро състояние, но почти никой вече не желае да пътува до местността за спорт.
Туризмът в парк “Родопи” като цяло замира, казват стопаните на хижите. Районът на комплекс “Здравец”, който преди години бе любимо място за пловдивчани, изостава сериозно от конкурентите си в Чепеларе и Смолян. Инвестициите тук са рядкост, както и гостите на малкото работещи хотели. Кой и как превърна красивото кътче на Родопите в ламаринено гето - четете по-долу.
Автор: Галина КОНСТАНТИНОВА
в-к Марица / www.marica.bg
16.11.2013 | 15:39
Ламаринено гето в сърцето на Родопите
Районът на хижа “Здравец” все още е с облик на късен соц, тук-там някой нов хотел и обновена станция освежават пейзажа
Изтърбушени станции, ръждясали метални павилиони и купища смет. Така изглежда днес центърът на парк “Родопи” . Само на 20 км от Пловдив и стопанисван от община Куклен, районът около емблематичната за пловдивчани хижа “Здравец” прилича повече на ламаринено гето, отколкото на модерен център за отдих и туризъм. Първото нещо, което вижда пристигналият през уикенда, са изгнили метални фургони, работещи през зимата като ски гардероби, зарязани строежи и огромна опашка до едно от заведенията на самообслужване. Тя обаче не е за кафе, нито за чай, а за тоалетна. Оказва се единствената в района, защото действаща обществена тук няма.
фотография © Евгени Цветков, Marica.bg
Паркингът до параклиса в центъра на парка е с натрошен на сол асфалт. След уикенда вятърът разнася из поляните всевъзможни отпадъци - найлонови торбички, кенчета от бира, хартия. Хигиенисти в района също няма, обясняват от близките заведения, тъй като преди година общината съкратила единствената чистачка, която поддържала чистотата в района.
В центъра на парк Родопи до колелото на автобусите са поставени няколко контейнера, но около тях всичко лепне от мръсотия.
Паркът запада от година на година. Тук хора има само събота и неделя, качват се през зимата, когато има сняг за ски. Също и лятото - в частните вилички, но автомобилите им са натоварени със запаси от храна и напитки. Затова и рядко сядат в заведения. Пръскат се предимно по поляните, тъй като в района никъде няма пригодено място за пикник с масички, пейки и огнище, споделят собствениците на заведения в района. Смятат, че почти нищо не се е променило в облика на парка от времето на соца. Затова и той оставал място предимно за туристи с по- малки финансови възможности, а и нищо не се прави от община Куклен за него.
На път съм да затворя, обяснява Соня Василева. Днес хората нямат пари, така от няколко години. Дори кафето не върви, въпреки че го даваме на 70 ст. “Лазарин”-а, обяснява Василева. Кюфтето и кебапчето в района се предлагат съответно за по 1 лв., а чаят е 60 ст. В парка в миналото почивни станции имаха всички големи предприятия, днес много от тях са зарязани и пустеят. Други можеш да видиш напълно рухнали по поляните.
Сред ремонтираните и модернизираните са почивна станция “Незабравка” на Техническия университет. В близост е хотел “Копривките”, Почивна база “Металик”, “Строител”, базата на КЦМ и други. Според хора в района последната инвестиция тук е в базата на бившия завод “Петър Ченгелов” - сега мотел “Ела”. Емблематичната за пловдивчани хижа “Здравец” днес се стопанисва от Туристическо дружество “Шипка”. То прави всичко възможно да поддържа сградата в приличен вид със скромните средства, с които разполага.
Санитарните помещения са ремонтирани, стаите освежени и отоплението е на електрически печки. През зимата на дърва се топли салонът на първия етаж, където туристите могат да се сгреят с чай или кафе. Осем лева е нощувката за организирана група, с лев повече е при индивидуално посещение.
Привиквали в милицията дядото на Пиронкова за 2 борчета
Протестите на природозащитниците срещу новите писти и влекове в българските планини са хубаво нещо, но трябва да помним, че за да има живот и за хората в планината, в жертва трябва да падне и някое дърво. Заради подобно действие преди половин век Никола Чинков, дядо на днешната звезда в тениса Цветана Пиронкова, е имал гореща среща с милиционерите. Това е станало при оформянето на втората писта в парк Родопи от тях до хижа “Здравец”.
Най-напред ентусиастите направили трасе с дължина около 150 метра. В края на 60-те години тук е монтиран и първият ски влек в парка. Идеята и изработката са на Гаро Бардизбанян.
Вторият плац за скиорите е създаден отново в района на хижата, в западна посока. За да се отвори просека там, Чинков хванал брадвата и посякъл 2-3 борчета. И без протестите на природозащитниците обаче е имало кой да изпее за гафа в милицията и запаленият скиор бързо е бил привикан на “разговор” от униформените. Пистата все пак е открита, като за целта Чинков и компания правят изкуствена преграда в долния є край, за да може скиорите да спират.
През 1949 година в България се въвежда системата за оценка на физическото здраве, наречена с гръмкото име комплекс “Готов за труд и отбрана”. За да се осигури възможност туземният пролетариат да покрива нормативите, на “Здравец” е трасирана и писта за бягане. Стартът е бил на хижата, след това се тръгва по пътя към “Студенец”, там се прави изкачване и по стария Римски път се връща към изходната точка. Общата дължина е 6 км.
В началото на 70-те години, в западна посока от “Здравец”, е трасирана и третата писта в района. Тя осигурява възможност за провеждане на състезания по спускане, каквато е нямало до самата хижа. Тя бе домакин на няколко старта от популярното някога състезание за купата на вестник “Глас”.
Пак през 70-те години започва и строежът на сегашната писта на Бяла черква, в близост до манастира “Св.св. Петър и Павел”. Кръстена е на името на родения в Самоков Никола Велчев, голям радетел за развитието на ските в Пловдив. Тя стана и най-атрактивната в парк Родопи и е със средна трудност.
В началото на 80-те години в парка започват да никнат още писти за ски. Тогава се оформят плацовете до почивните станции на ДАП-а, на “Транстрой” и Рекорд”, все в района на “Студенец”. В по-ново време изникна и плацът до екохотел “Здравец”.
Автор: Гергана ВАСИЛЕВА
в-к Марица / www.marica.bg
18.11.2013 | 09:45