. световни ски новини : Европа пропищя за сняг - 15 Декември 2006 - 14:32
Ски курортите в Алпите са пред изчезване
Единствено Швейцария има бяла покривка между 80 и 140 см
Пролетни цветя красят през тези дни алпийските поляни на Австрия, край Женева цъфтят орехи и череши, а в Швеция берат гъби за чудо и приказ. Все неща, които въобще не трябва да се случват в средата на декември, когато обикновено земята в по-голямата част на Европа е скована от студ. И покрита със сняг, чиято липса вече хвърли в паника не само организаторите на ски-надпреварите за всевъзможни купи, които се чудят къде да намерят читав ледник за някое и друго спускане на състезателите от белия керван. Ужасени от реалната перспектива този сезон скиорите да не ги навестят, собствениците на хотели в големите зимни курорти пък започнаха да преустройнат мазетата им в СПА-центрове, а паркингите в площадки за кърлинг. С надеждата само и само да си докарат някой и друг клиент. Най-зле обаче изглежда е положението на производителите и на търговците на ски-екипи и оборудване, които се готвят да отчитат напролет невиждани за сектора загуби. И всички плачат, плачат за сняг!
Защото съвсем рехави се оказаха и падналите в събота срещу неделя и отдавна предвиждани от метеоролозите снежинки. Особено тъжна остана картината в Австрия, свикнала да има по това време на годината хубава бяла премяна. В най-големия є курорт Кицбюел няма и сантиметър сняг, топло е и този от специалните оръдия въобще не може да се задържи по пистите. Подобно е положението в Инсбрук, докато в Санкт Антон и Южен Тирол покривката е само няколко сантиметра, които никакъв рактрак не може да пригоди за ски или сноуборд. Ситуацията никак не е бяла и във френските Алпи, където вчера работеха няколко съоръжения и бяха отворени десетина писти само в курорта Вал д'Изер. Точно под покрива на Европа Мон Блан, в световноизвестните курорти Шамони и Межев, обаче не е паднал и сантиметър сняг, а в зимната мека на богатите руснаци Куршевел той може да се види само по върховете наоколо. В Пиренеите били те френски или испански, нещата са още по-зле, защото даже и най-оптимистичните прогнози не вещаят тази зима студ и бяла пелина за не малкото курорти там.
Все пак феновете на зимните спортове могат и да не се отчайват, защото вече има къде да им се кефят в Европа. Стига обаче да нямат проблеми с финансите, тъй като щедър сняг има на няколко места в може би най-късметлийската страна на Стария континент Швейцария. В прескъпите курорти Сен Мориц, Гщаадт и Андермат бялата покривка е между 80 и 140 сантиметра, тоест съвсем прилична за ски, а по пистите под Матерн Хорн тя даже достига 180 см.
Единствени със завист към Швейцария сега май не гледат само италианците, тъй като в края на миналия уикенд те също бяха ощастливени "в бяло". В трите най-големи курорта на Апенините Мадона ди Кампильо, Кортина д'Ампецо и Сестриере снежната покривка е 60-80 см и пистите вече се утъпкват. Страда обаче другият местен "грант" Курмаьор, тъй като там снегът все още е блян.
в-к Монитор, Сряда, 13 Декември 2006
Ски курортите в Алпите са пред изчезване
Глобалното затопляне застрашава туризма, носещ милиарди евро приходи
Зимният туризъм в Алпите, който носи приходи от милиарди евро годишно, е сериозно застрашен от все по-топлото време, което може да се окаже с катастрофални последици за курортите, разположени по-ниско по склоновете на планината, сочи доклад на ОИСР, обявен в сряда. Според някои от изводите му, ако глобалното затопляне продължи с настоящите темпове, до няколко десетилетия ниските курорти ще трябва да затворят врати или изцяло да променят профила си, като се откажат от зимните спортове. Докладът идва на фона на най-топлата зима в Алпите от 1300 години насам и съвпада с масово отлагане на стартове от световната купа по ски - алпийски дисциплини.
Документът е първото по рода си систематично изследване на климата в района на Алпите за последните десетилетия, посочва в. "Гардиън". Според него най-сериозен е рискът за нискоразположените курорти в Бавария, следвана от Австрия, в която туризмът създава 4.5% от БВП, Франция, където ски индустрията прави годишен оборот от 20 млрд. евро, и Италия. В Швейцария пък, където рискът е сериозен в района на Берн и Централна Швейцария и по-малък във Вале и Гризон, местните банки вече отказват да дават заеми на курорти, намиращи се под 1500 м надморска височина.
Според доклада 1994 г., 2000 г., 2002 г. и 2003 г. са били последователно най-топлите години в Алпите за последните 500 години, а прогнозите говорят за "още по-сериозни промени през идващите десетилетия с все по-малко сняг по ниските склонове и топене на ледниците и вечните снегове". При 1 градус повишаване на температурата броят на годните за зимен спорт склонове ще се свие от 666 на 500, като това може да стане факт докъм 2020/25 г., сочи изследването. Два градуса затопляне ще свият заснежените склонове до 400, а 4 – до едва 200. Според доклада правенето на изкуствен сняг пък е вредно за околната среда в дългосрочен план, а и е неефективно над определени температури. Покриването на ледниците може да ги предпази временно от топене, но не и да ги спре при продължаване на тенденцията към затопляне, заключава проучването.
---
Великобритания се радва на най-топлата година от 1659 г. насам, когато започва следенето на температурите на Острова, предаде агенция "Блумбърг", като се позова на проучване на университета на Източна Англия и британското правителство. Средната температура за 2006 г. досега е 10.8 градуса по Целзий. Досегашният рекорд беше 10.6 градуса, регистриран през 1990 г. и 1999 г. Данните потвърждават тенденцията на затопляне както във Великобритания, така и в глобален мащаб, сочи проучването. Добрата страна на проблема обаче е спадът на консумацията на газ. В рамките на ЕС Великобритания е най-големият потребител на синьо гориво, ползвано в три четвърти от домакинствата и 40 процента от тецовете.
в-к Дневник, 14 декември 2006
[xt] ski