SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Румен Драганов: България се нуждае от нови 60 лифта - 01 Август 2014 - 16:28

Модерните туристически зони трябва да са до 2,5% от териториите на планините, но да разрешат на човек да им се радва, казва Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма,

Г-н Драганов, преди дни Министерският съвет взе решение да препотвърди концесионната площ на ски зоната над Банско, определена преди 13 години на 1069 хектара, в които се включват всички писти и лифтове. Според вас това добро решение ли е за туризма?

- Да, всяко решение, насочено към развитието на туристическите зони и към създаване на повече възможности за ски е положително за туризма. Това което липсва е сега у нас, е ясно законово дефиниране на туристическите зони, на туристическите места и на туристическите точки, за да могат

хората да имат
регламентиран и
защитен достъп до
българската планина

Питате ме специално за концесионната зона на Банско. Тя бе обсъждана от дълго време от Министеството на околната среда и водите. Сега се връща към точката от 2002 г., че концесията за ски зоната се ползва за по-малка територия, отколкото е включена в туристическата зона.

От друга страна се регламентира изграждането на съоръжения в територията на концесионната зона. Единственото смущаващо е, че правителството взема това решение на последното си заседание, когато е в оставка. А това води до силна реакция от еколози. Неотдавна група организации под егидата на Българската туристическа камара подписаха меморандум за развитие на туризма. Този меморандум не можа да доведе до консенсусно участие на неправителствените организации от бранща, така че да се дефинират ясно понятията туристическа зона, туристически места и туристически точки.

Защо дефинирането на термините е толкова важно?

- В момента на всяка карта на планините може да се види коя е територията на пасището, на сечището и на ловното стопанство, което има ограда. Когато става въпрос за туризъм обаче започва война между еколози и инвеститори.

Липсва виждането, че на България са необходими 60 нови лифта в регламентираните туристически зони. В момента планинският турист в България е враг на обществото. За него няма условия, той трябва да се промъква между враждуващите страни. Нямаме ясно управление на туристическата зона и виждане, че в нея трябва да има тоалетна и заслон, места за освежаване, което е строителство.

Трябва да има лифт и то не върху стъпката на лифта от 50-те години. България се нуждае от модерни туристически зони, които да не надвишават 2,5% от териториите на планините, но да показват интелигентно отношение към човека, за да да има възможност да се радва на природата. Просто искам

към туристите да се прояви
същото отношение като
към кравите и овцете
на пасищата,
не по-добро, но поне нека да е същото.

И така приветствате решението на МС?

- Да, но пак повтарям само фактът че е взето на последното им заседание компроментира добрата идея, че кабинетът се грижи за туриста.

Какво ще даде регламентирането на туристическата зона, място и точка?

- Туристическата зона има граница - там се развива определен вид туризъм. Туристическото място е изключителна природна и културна забележителност, а туристическата точка е гледката. Това трябва да се дефинира, защото сме длъжни да охраняваме гледката - от електрически и ветрогенератори, комини, изсичане.

Чудните мостове например са туристическо място, нали?

- Точно така. Татул също е туристическо място, а гледката от Татул е туристическа точка. Те трябва да бъдат регламентирани, да имат управител, да е ясно къде е талетната, къде са пътеките, кой точно ги поддържа.

Целта да се регламентират не е ли, че така за тях по-лесно ще се намерят инвеститори?

- Да, ако се регламентират, край тях може да се построят лифтове и с този екочист транспорт хора в неравностойно положение или майки с деца ще могат да се насладят на планината.

А не да казваме, че
туристическата зона
разваля природата

Или да противопоставяме Витоша на софиянци, а после да се срамуваме от неинтелигентния град София, който не вижда какво богатство има.

Какви са прогнозите ви за идния зимен сезон - предната зима скиорите чакаха сняг, а той все не идваше.

- Очаква се сегашните валежи от дъжд да се обърнат през зимата в сняг. Затова очаквам бум в зимния туризъм за сезона 2014-2015 г.

Ако се опитате да опишете този бум в проценти...

- Реално е да очакваме ръст от 7 до 11%.

Като че ли в последните дни и вие ревизирахте оценката си за летния сезон. Преди 2 седмици бяхте оптимист, прогнозирахте силен сезон, вчера обаче заговорихте за по-малък ръст след дъждовете. Каква е ситуацията в момента?

- Още много преди лятото аз говорех за очакван ръст от около 2%. Според последните данни на статистиката за юни той е средно толкова. Очаквам много силен август. Хотелите на първа и втора линия са пълни. За първи път Северното Черноморие свали цените от 1 август с 10%. Въпросът не е в броя на туристите - руските например харчат същата сума в рубли като миналата година, но заради девалвацията на тяхната валута обърнати в евро, тя е с 40% по-малко. По нашето море руснаците вече не бутат пълните колички от супермаркетите, те пазаруват по-малко. Това неминуемо се усеща от българските хотели, от ресторантите и заведенията.

Ралица Даскалова
в-к "24 Часа"
01.08.2014 15:18

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL