SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Кирил Русев, ПСС: Основната причина за инциденти в планините е, че туристите не познават възможности - 20 Октомври 2014 - 20:14

Кирил Русев - директор на Планинската спасителна служба при Българския червен кръст (БЧК), в интервю за предаването „Добър ден, София” на Радио „Фокус”

Водещ: Планинската спасителна служба спаси изгубила се жена на Витоша. Тя е пострадала, с първа степен на хипотермия, тъй като е прекарала цяла нощ в планината. По-рано през октомври спасители откриха изгубил се в Рила мъж, а в Осоговска планина бе открита изгубила се двойка. Защо зачестяват случаите с изгубени туристи – отговорът на този въпрос ще научим в следващите минути от директора на Планинската спасителна служба при Българския червен кръст (БЧК) Кирил Русев. Добър ден.
Кирил Русев: Добър ден.
Водещ: Г-н Русев, имате ли информация за състоянието на жената, която бе открита във Витоша, и как протече акцията?
Кирил Русев: Тя е в добро състояние. Акцията беше дълга и реално беше затруднена от факта, че жената имаше проблем със слуха и не е чула дори близкопреминаващи хора. Това може да се дължи и на факта, че е прекарала нощта навън, все пак и възрастта си оказва влияние. Различни са случаите, различни са причините, поради които хората се губят в планината, но най-вече това е , че не познават собствените си възможности и предприемат неща, които не съответстват на техните възможности.
Водещ: А какви са другите основни причини? В интервю за „Фокус“ по-рано вие съобщихте, че през есента и в началото на зимата зачестяват тези инциденти.
Кирил Русев: Да, определено. Сезонът, въпреки че има добри дни за разходка в планината, все пак крие опасности, най-вече свързани с това, че денят става по-кратък, в по-високата част на планината температурите са съвсем други, по някой път чисто зимни, близки до нулата или под нулата. Въпреки че долу в града може да е хубав есенен топъл ден, в планината нещата седят по съвсем друг начин – моментни или изведнъж промени на метеорологичната обстановка, разразяване на буря със снеговалеж, падане на мъгла. Всички тези фактори допринасят за това именно през този сезон да има доста повече инциденти.
Водещ: С настъпването на зимния сезон увеличава ли се опасността от лавини?
Кирил Русев: Да, когато настъпи същинската зима и има снежна покривка, тогава вече имаме налице и опасност от лавини. Все още няма снежна покривка по планините – имаше на места паднал сняг, но той се стопи. Ще видим, дано да има сняг тази година. Също така по някой път най-лошите зими, от гледна точка на лавинни нещастия, са лавините с малко сняг. Хората подценяват това, мислят си, че няма сняг. Както примерно миналата зима - имаше нещастие с фатален край. Т.е. и при малко сняг по някой път условията са такива, че има лавинна опасност, тя даже е подценена от хората и води до по-тежки инциденти.
Водещ: А можете ли да ни кажете къде в България лавинната опасност е най-голяма, на кои места?
Кирил Русев: Навсякъде, където има натрупан сняг - особено в улеите във високата част на планината, някъде и горски местности са характерни с такава опасност. Опасно е там, където е посещавано най-много - вече знаем склоновете около Тодорка, тъй като там през зимата се посещава много от скиори, сноубордисти, които опитват най-различни начинания извън пистите и по някой път не се съобразяват с конкретната обстановка и състоянието на снежната покривка, не се вслушват в препоръки и на Спасителната служба, и на други хора, които са на място и познават все пак терена и знаят опасностите. Там има най-много нещастия, но разбира се, това е характерно навсякъде – и на Витоша, и в Рила, и в Стара планина е опасно, навсякъде, където има такива склонове.
Водещ: Колко са спасителните акции, регистрирани от началото на годината? И от тях, ако може да ни кажете, колко са имали фатален завършек?
Кирил Русев: Акциите са около 40 от началото на годината. Най-тежките акции са за търсене на изчезнали и изгубени хора в планината – те отнемат най-много ресурс на Планинската спасителна служба и са най-трудни за разрешаване. Ето, вчерашният случай – много лек терен, в хубаво време, нормални метеорологични условия, близко до пътеки, близко до последния квартал на София - „Княжево“. Акцията обаче отне страшно много ресурс, почти 24 часа сме я провеждали. Но това е, случват се такива неща. На Витоша са може би най-странни случаите, особено през този сезон. Те са свързани с изгубване най-вече на по-възрастни хора.
Водещ: Да се върнем към предстоящия сезон. С колко спасителни екипа ще разполага Планинската спасителна служба? Достатъчни ли ще са те?
Кирил Русев: Службата има 32 отряда, които са разположени навсякъде в подножието на големите наши планини. Едновременно с това се ангажират и спасители за големите ски-центрове и по-малките, които професионално се ангажират с дейността по оказване на помощ по ски-пистите. Ние вече сме започнали подготовката и профилактиката за сезона. Готови сме за зимния сезон.
Водещ: През последните години наблюдава ли се увеличение на инцидентите по ски-пистите в страната?
Кирил Русев: Да, определено. То, разбира се, е свързано и с посещаемостта. Туризмът въобще, не само в ски-курортите, но и по планините, и практикуването на друг вид туризъм се е увеличил, което е хубаво. Но това води след себе си и процентното увеличаване на инцидентите, било то по ски-писти, или въобще в планината.
Водещ: И накрая – вашите препоръки към практикуващите?
Кирил Русев: Най-вече да се съобразяват със собствените си възможности, да не излизат сами в планината. Също така по ски-пистите, ако карат с деца, да не ги пускат сами да карат, винаги да имат придружаващ възрастен. Да имат със себе си зареден телефон, да не се колебаят да потърсят помощ, ако са свидетели на инцидент или пък ако с тях се случи нещо. Т.е. най-общо да се съобразяват с метеорологичната обстановка – тя е доста точна и може да бъде взета от много места и да имат предвид, че есента и зимата денят е кратък и е хубаво човек да се прибере по светло в изходен пункт.

Георги УЗУНОВ
Радио „Фокус”, „Добър ден, София”
20 Октомври 2014 | 19:00

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL