. бг ски новини : Планината Витоша се превръща в център на екстремния туризъм - 26 Ноември 2014 - 14:18
Толкова близо и толкова далеч. Тези думи с пълно право се отнасят за красивата и зелена планина Витоша, надвиснала над столицата ни. София е толкова близо до красотите на природата, но честно си признайте, колко често се отправяте на излет из горската дъбрава, която е толкова близо до града ни. А всъщност има защо, видя екип на „Новинар”, който се разходи из планинските дебри заедно с експерти от природен парк Витоша, които се грижат за планината. Управата на парка възнамерява да направи планината привлекателно място за всички.
Особено за почитателите на алтернативните и екстремните спортове. Експертите очакват Витоша да се превърне в любимо място за практикуващите конен и пещерен туризъм, фристайл ски, велотуризъм, скално катерене и парапланеризъм. „Възнамеряваме да започнем популяризирането на алтернативните спортове в планината през следващата година”, обясни Сава Попсавов, експерт „Туризъм” в природен парк Витоша. За любителите на колоезденето са изградени 12 веломаршрута с различна трудност за три дисциплини планинско колоездене.
Направени са и шест маршрута за конна езда. Попсавов препоръча на любителите на ездата да използват коне с плоски подкови или неподковани животни, тъй като увреждат настилката на алеите. По-голямата част от тези маршрути се намират от южната страна на планината, тъй като там склоновете са по-полегати, а и няма толкова туристи, обясни той. В местността Комините, където традиционно се практикува скално катерене, е извършено обръсване на опасните скални блокове и са подменени опасните стари клинове.
Някои от тях бяха на над 30 години, каза Попсавов. Обособени са и няколко боулдър зони за катерене без въжета над Мърчаево, на боянските камъни и между върховете Черни връх и Голям резен. Нови са клиновете и на Боянския водопад, който според Попсавов е изключително подходящ за ледено катерене през зимата. Малко известен факт е, че най-дългата пещера у нас – Духлата, се намира на Витоша.
През следващия програмен период на ЕС ще помислим и за развитието на пещерния туризъм, уточни Попсавов. Плановете са да бъде създаден пещерен информационен център. Древната Витоша също е в крак с времето. На сайта на природния парк ще бъдат публикувани траковете на всички туристически, конни и веломаршрути, които след това лесно ще могат да бъдат проверени със смартфон, така че изгубването в планинските дебри ще е почти невъзможно.
Едно наистина незабравимо преживяване обаче е да се разхождаш из гората, а компания да ти правят мъдрите мисли на прочутия билков лечител Петър Димков. Поне ние не бяхме чували за Алеята на билките, която тръгва от кв. „Княжево” и стига до местността Златните мостове. Да извървиш алеята отнема около два часа, а по протежението й са разположени пейки и кътчета за отдих. Табели с мъдростите на Димков, поставени върху някои от най-красивите дървета по пътя, пък внасят покой в ума и радост в душата.
„Всяка година на празника Еньовден комитетът „Петър Димков” организира поход по алеята”, посочи Мария Петкова, главен специалист „План за управление на парка”. Именно тя и колегата й Сава Попсавов са ентусиастите, поставили табелите с мъдростите на най-прочутия български билкар. По алеята са разположени и 10 табла, съдържащи информация за 75,5 билки, растящи в околността.
Според легендата това е магическото табло на билките, обясни Петкова. Табелите обаче имат и практическо предназначение – те показват какво количество от лечебните растения можем да наберем, без да нарушим закона. Петкова подчерта, че въпреки редовните вандалски набези туристите все още не са унищожили таблата и табелите. Явно направеното от нас им харесва, смята тя.
Подобен тематичен маршрут, наречен „Сила и живот”, е любим на последователите на известния езотерик Петър Дънов. Местността Железни врата, наречена Елшадей от Бялото братство, е мястото, където столичните дъновисти играят своята паневритмия. В местността се намират множество олтари на тракийското племе серди и според Дънов това е най-свещеното място на Витоша, отбеляза Попсавов.
Изграждат фитнес зони за хора с увреждания
Кой е казал, че планината не може да бъде място за отмора и за хората с увреждания? Специалистите от природен парк Витоша изграждат 8 къта за хора в неравностойно положение. „Правим специална рампа над „Драгалевци”, където гледката е страхотна и ще поставим 3D макет на околността, за да могат и незрящите да се насладят на тази красота”, обясни Мария Петкова.
На кътовете, предназначени за инвалиди, ще бъдат поставени и табели с брайл за незрящи, а всеки от тях ще бъде пригоден с рампа за инвалидна количка и специални пейки, така че дори трудно подвижните граждани да могат да са със своите приятели.
Екипът на парка ни представи едно от местата в местността Тихия кът. Освен специалните пейки там ще бъдат поставени и тактилни плочи за незрящи, за да знаят откъде минават, 3D макети с релефа на планината, макети на птици и т. н. Всеки от кътовете за инвалиди ще бъде оборудван с лостове, люлки и фитнес уреди, за да се превърнат в любимо място за спорт. За доброто настроение пък ще бъдат монтирани метални музикални стени и музикални камъни.
„Скалите са изрязани специално, така че при удар с пръчка или друг камък да издават звук”, обясни Петкова. Тя допълни, че изборът на площадките е бил много труден заради наклона, нужен за безопасно преминаване с инвалидна количка. Експертите от парка се притесняват и от вандалски прояви. „Ще поставим камери на различни места из парка, но ако някой иска да направи беля, нищо не може да го спре”, смята тя.
Реститути са отхапали терени от парка
Колкото и странно да звучи, се оказва, че дори гората си има собственици. Оказва се, че заради претенциите на частен собственик на терен до детския екостационар „Белите брези”, два музея стоят затворени за посетители. Става дума за Музея на совата и този на водното конче.
„За да не ощетяваме децата, сме преместили експонатите от двата музея в екостационара”, заяви експертът Юлия Михайлова. Природозащитниците могат да са спокойни – експонатите на музеите не са от препарирани животни, а представляват изкусно изработени макети в дял ръст. Друг музей – този на мечката, все още е затворен за посетители, тъй като в момента се ремонтира.
Той е построен на мястото на стар кантон, а под него е обособен интересен кът на земноводните, където децата и любопитните възрастни могат да научат повече за тези видове животни.
Петър Чергаров
в-к Новинар
12:46, 26 ноември 2014