. OUTDOOR : Отбелязахме 120 г. организирано туристическо движение в България - 01 Септември 2015 - 17:49
ТУРИЗЪМ. Вчерашният неделен ден се превърна в чудесен празник на Туристическото движение в България. Хиляди хора, планинари, туристи, любители на планината и движението на открито, отбелязаха 120-тата годишнина откакто в далечната 1895-та година Алеко Константинов и 300 негови съмишленици изкачват витошкия първенец Черни връх и учредяват първото туристическо дружество, легитимирайки една нова философия за отношение към планината и природата изобщо!
Имено това събитие се смята за началото на организираното туристическо движение в България и по традиция се отбелязва в последната неделя на месец август. За девета поредна година над 200 планински бегачи също отбелязаха празника с изкачване в състезателно темпо от центъра на град София до самия Черни връх, участвайки в състезанието VITOSHA RUN 2015.
Разбира се, най-многочислено беше изкачването именно на Черни връх. Хиляди души, от младежи, семейства с деца, дори с бебета, до хора на преклонна възраст, представители на туристически дружества от цялата страна, както и най-обикновени туристи от рано сутринта пъплеха по пътеките към върха.
Някои от най-запалените планинари пък бяха преспали на открито в района на "Меча поляна" и хижа Алеко. Голяма част от хората се събраха заедно на върха по обед за организираното от БТС празненство по традиция с планинарските песни на хор "Планинарска песен", което по-късно продължи на плаца при хижа Алеко с народни песни, танци и огромно хоро.
Денят беше чудесен, времето прекрасно, празникът също! Нека този устрем бъде запазен и хората по-често излизат навън, сред природата, в планината!
SKI.BG
01 септември 2015 г.
НАЦИОНАЛЕН ТУРИСТИЧЕСКИ СЪБОР НА ЧЕРНИ ВРЪХ, ОРГАНИЗИРАН ОТ БТС
„Ако е за Българско, то времето е в нас, а ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме. Съотнесена тази мисъл на Левски към Алековия повик „Опознай родината, за да я обикнеш!" и инициативата му да изкачи Черни връх на 27 август 1895 г. с още 300 свои последователи вече 120 години ни дава повод да се замислим, за сетен път, застанали на границата между минало и настояще. Защо имената на Щастливеца, на Вазов, на Ботев и Левски са част от историческата ни памет и от походите ни, които всяка година неизменно минават по техните стъпки през исторически местности, през великолепни природни пейзажи, през респектиращи върхове? Защо духът ни ги търси и проектира в бъдещето?
Над 3200 са следовниците на Алеко от цялата страна, които на 30 август се включиха в националния туристически събор на Черни връх през тази юбилейна година. Поводът доведе в България и президентът на Европейската пешеходна асоциация Лиз Нилсен, която заяви на върха: " Да видя толкова много хора на Черни връх е фантастично. За мен е много радостен фактът, че всяка година на този ден се качвате тук. Вие сте част от трите милиона членове на Евопейската пешеходна асоциация, в която членуват 30 държави. В събота вечерта бях при туристите ветерани на хижа „Алеко", а днес се радвам да видя толкова млади хора на върха."
„Българският туристически съюз е вдигнал ръст и е пренесъл заветите на Алеко и Вазов и тези завети подхранват нашия дух и духа на поколенията след нас. Нека в сърцата ви да гори пламъка, който Алеко запали преди 120 години. Нека винаги да го има приятелството, което движи нашата туристическа епопея напред" – отправи своето послание пред събралото се многохилядно множество председателят на Българския туристически съюз доц.д-р Алексей Стоев.
С неизменната си дългогодишна подкрепа на празника бяха дошли и директорът на Природен парк „Витоша" Снежана Петрова, която прочете Поздравителен адрес към участниците в националния туристически събор и се обърна към присъстващото множество с думите: "Честит славен юбилей. Да го доживеем този юбилей. Нашата страна е благословена с природата. Да я пазим както са ни я предали прадедите ни."
Сред гостите на юбилейната проява бяха представители на туристически дружества от Сърбия и Македония, които както и БТС, членуват в Балканския планинарски съюз и от години си партнират успешно.
Преди да тръгнат към Черни връх всяко едно от над 90-те туристически дружества от цялата страна, членуващи в БТС и участващи в националния събор, получиха пред хижа „Алеко" своите юбилейни знамена с лика на Алеко.
Ето какво споделиха туристи от различни поколения:
Георги Кърпачев - 82 г., експерт в БТС: „Бях, съм и ще пребъда – това са библиейски и апостолски слова, които в пълна сила важат за БТС. На този ден е много силно чувството за удовлетвореност от общуването с природата и хората. В планинарството младите търсят екстремните усещания, те най-често се самоорганизират в неформални групи. Но потребността от практикуването на планинарство е вътрешно убеждение и влечение."
Момка Спасова – председател на Федерацията на туристите ветерани: „Алеко ни научи на движение, на любов към планината, на другарство, на приятелство. Българската природа е прекрасна и любовта към нея крепи духа на туристите ветерани, които са 3500, организирани в 62 клуба".
Анелия Йовчева - ученичка в Професионалната гимназия „Киров": „Природата и спокойствието – това е най-хубавото, което всеки път намирам в планината".
Надка Витанова: „Сега водя внучката си в планината, та тя да поеме щафетата".
Седемнадесетгодишните Юзмем и Хюрю дойдоха на празника по повод Деня на туризма и тръгнаха към Черни връх за първи път. Те са от ТД „Чудните скали" в Айтос.
Алпинистката Елисавета Първанова: „Днес е много специален ден, защото празнуваме 120 години от началото на организирания туризъм и 120 години Български туристически съюз. Витоша е планина – емблема – тя е нашият роден дом. В планината не идва кой да е. Идват хора, които изпитват духовна потребност и тази духовна потребност се задоволява от непосредствения досега с природата."
Грамоти от БТС по повод 120 годишнината от организираното туристическо движение получиха български и чуждестранни участници в Националния туристически събор на Черни връх. А по повод 25 години от създаването на Федерацията на туристите ветерани и 120-годишния юбилей, на 29 август трима туристи ветерани бяха удостоени с най-високото отличие на БТС - медал „Алеко", връчено им от председателя на БТС доц.д-р Алексей Стоев в присъствието на президента на Европейската пешеходна асоциация Лиз Нилсен.
БТС
Вторник, 01 Септември 2015 г.