. ски PRO : Алпийски ски сервиз - ВАКСА - 05 Ноември 2015 - 14:08
Част 4
СКИ СЕРВИЗ. Както вече споменах, в предходните статии, структурата на пластмасата е пореста и в нея може и трябва да се пропие вакса, за да се получи по-добро плъзгане на ските. По време на каране пропитата в пластмасата вакса се изчерпва и трябва да бъде добавена нова. Всяка от фирмите производители има различен набор от вакси с различно предназначение, цена и специфика в нанасянето им. Като цяло най-използвани са универсалните, които често имат по-евтин и по-скъп и добър вариант (състезателно - тренировъчен). Напоследък се появяват универсални „еко” вакси за желаещите да пазят природата. Най-добри резултати се получават с ваксите с точен температурен диапазон, но при употребата им за неподходяща температура, резултатът е отрицателен.
Освен температурата за плъзгането на ските е много важна влажността на въздуха , което обуславя и наличието на висококачествени (състезателни) и предназначени за условия с различна влажност на въздуха и снега вакси. За постигане на оптимален резултат при подготовката на ски за състезания често се смесват два-три вида вакса за един слой. Фирмите производители предлагат таблици за начина на смесване в зависимост от условията на пистата, като някои от тях публикуват и таблици по препоръки на сервизните специалисти на състезатели от Световна купа. Често прилагана от сервизните специалисти на състезателите практика е да се нанасят по няколко слоя с различни характеристики, за да може след изчерпване на единия слой, да се премине към вакса с по-добри характеристики за следващия етап от трасето. Освен това се използват и специализирани вакси за първоначално пропиване на пластмасата-„бази”, както и ускорители за първите метри на трасето, които са с превъзходно плъзгане, но сравнително слаба износоустойчивост.
В последно време използваните вакси са предимно в твърдо агрегатно състояние. Макар и в по-редки случаи се използват и течни вакси, а за употреба на територията на пистите често и във вид на спрей.
Нанасянето на твърдите вакси се извършва предимно с разтапяне . Машините за стандартна обработка нанасят слой разтопена вакса, който след това би трябвало да се обработи. Минусът при този метод е, че ваксата и ската не се темперират, ваксата остава само в повърхностния слой на пластмасата. За постигане на темпериране най-често използваният вариант е нанасяне с ютия. Ваксата се разтапя на препоръчаната от производителя температура и се накапва върху ската, след което се разстила с ютията по нея . Минава се 5-6 пъти, за да може да се загрее ската (темпериране) и да се даде възможност за по-добро навлизане на ваксата в пластмасата. Други източници препоръчват темпериране по същия метод докато се почувства топлина в долната част на ската. Общо взето двата метода се припокриват. Резултатът е запас от вакса в пластмасата, задържащ се продължително време. За по-добро темпериране, при нанасяне на ваксата, преди няколко години, на пазара излезе машина, подгряваща вече нанесената вакса и ската в продължение на избрано от сервизния специалист време. Докато преди се препоръчваше след нанасяне на ваксата дори изнасянето на ската на студено, за да изстине, сега се препоръчва оставянето й на топло за 2-3 часа, като за целта има даже специално произвеждани устройства – шкафове или термосакове за темпериране при около 60 градуса.
След като ската изстине кантовете се почистват от ваксата, като излишното количество се отнема от пластмасата с пластмасова цикла. Трябва да се има предвид, че ефективна е само ваксата, пропита в пластмасата. Ваксата върху нея даже влошава плъзгането.
Следваща стъпка е полирането на ваксата, което става с помощта на различни четки. Добър вариант е използването на четка с конски косъм, след това с фина и мека (с по-дълъг косъм) пластмасова четка и накрая почистване отново с такава с конски косъм. Ако се подготвя за състезания, върху така подготвената ска може да се продължи с нанасянето на следващия слой вакса.
При първоначално подготвяне на нова състезателна ска за тренировки се нанася подходяща вакса „база” минимум 5-6 пъти преди тя да може да се приеме за готова. Специалисти твърдят, че добре подготвена за състезания една ска става едва след 40-50 цикъла.
Дипл. Инж. Герхард Шиндлер
Ски сервиз и магазин "Шиндлер ски"
facebook.com/
Следва > част 5 - "Алпийски ски сервиз - СТРУКТУРА НА БАЗАТА"