. бг ски новини : Президентът на INTERSKI Ерих Мелмер: Ски училищата са тежък бизнес - 12 Февруари 2016 - 15:41
Компютрите ще елиминират много професии, но ски учителите ще се търсят повече, смята президентът на международната организация на ски учителите
ИНТЕРСКИ КОНГРЕС ПАМПОРОВО 2019. Ерих Мелмер е президент на „Интерски“ – международната организация на ски учителите, която обединява 41 държави от целия свят. Бил е президент на Съюза на професионалните ски учители в Австрия и на Международния съюз на професионалните ски учители. Качва се на ски на 3 години, а през 1968 завършва курс за ски учители. В продължение на 38 години ръководи собствено ски училище в курорта Зоненкопф, който е част от ски център „Арлберг“. Работил е като ски учител и треньор в Америка.
Президентът на Interski International г-н Ерих Мелмер по време на визитата му в Пампорово заедно с председателя на Сдружение Българско ски училище г-н Петър Янков, фотография © SKI.BG
„7 дни спорт“ разговаря с него след края на втория слалом за Европейската купа в Пампорово за индустрия на ски училищата, значението на елитните ски за развитието на зимните спортове и за бъдещето на професията ски учител.
Г-н Мелмер, работата на ски учителите е бизнес, който носи много пари. Как изглеждат нещата отвътре?
- В различните части на света е различно, но като цяло в бизнеса има пари. В Австрия, във Франция и в Швейцария курортите не може да съществуват без ски училища. И всички са наясно, че учителите са важни. Те по цял ден са с туристите и имат голямо влияние върху тях. Те са хората, които може да ги накарат да се върнат на същото място. И ние ги насърчаваме да работят в тази насока. Това трябва да се случи и в България.
Как ги насърчавате?
- Провинциите и ски центровете им помагат при обучението им. На много места в Австрия учителите получават безплатни карти за съоръженията за целия сезон
И дори и да не работят, може да карат без пари. В целия ски регион Арлберг например има около 1500 ски учители и всички имат безплатни сезонни карти. Това е важно, защото помага и на нашата дейност. Навсякъде в Алпите, където ски училищата, хотелите, спортните магазини и съоръженията работят заедно, имат много добри резултати. А където сътрудничеството не е добро, има проблеми.
Какви са параметрите на индустрията на ски училищата в световен мащаб?
- Преди дни бях на среща в университета в Мюнхен, където всички бяха единодушни, че бъдещето принадлежи на професиите, които предлагат услуги, каквито са ски учителите. Заради компютрите в икономиките в цял свят ще изчезнат много работни места. И само след 4-5 години всички професионалисти, които не може да бъдат заместени от техниката, ще бъдат много търсени. Проблемът е, че ски учителите са заети не повече от 4 месеца в годината. Затова работим по специална програма и търсим решения. Моето ски училище например има договор с една строителна фирма, чиито работници ще минат курсовете за ски учители и през зимата, когато не се строи, ще имат работа. Интерес проявяват и други браншове. Много голф и тенис учители също стават ски учители или планински водачи.
Колко са ски учителите в световен мащаб?
- Не разполагаме с точни данни, но професията упражняват около180 000 души. Училищата са около 4500. Само в Австрия има 640 училища и 15 000 учители
Оборотът от работата им за един сезон в Австрия е около 100 млн. евро. В целия свят е около 300 млн. евро.
Не изчезва ли интересът към ските?
- Постоянно обмисляме мерки, с които да накараме повече деца да карат ски. Но те имат много възможности. Преди 20 години беше немислимо да играят голф или компютърни игри. Сега се чудим как да ги върнем на пистите, а това е много важно за зимните спортове и за бизнеса.
Различава ли се обучението на учителите в различните държави?
- Да, на първо място по продължителност. В Австрия на места получаването на лиценз отнема от три до 12 седмици. Една от целите на „Интерски“ е да намерим златната среда, която да осигури най-добро обучение. В момента това е проблем за Европейския съюз, защото, за да имат право да преподават във всички държави от съюза, учителите трябва да имат приблизително еднакво ниво. Австрия и Франция обаче настояват курсовете да са по-тежки, останалите са против. Според мен по-тежките курсове ще отблъснат много инструктори. И няма да има добри ски учители, а училищата ще бъдат принудени да наемат хора, които нямат представа от работата.
Преди няколко години изглеждаше, че сноубордът ще измести ските от пистите. Как стоят нещата днес?
- Въведох обучение по сноуборд през 1987 година. И много хора ми казаха, че съм луд. Сноубордът обаче се разви мълниеносно. Интересно е, че от около 3 години интересът към него спада. Но е напълно погрешно да считаме, че ще изчезне. Във всички ски центрове все още има много сноубордисти. В Швейцария например те са много повече, отколкото в Австрия. Не знаем защо и ще се радваме да разберем причината. Но е факт, че в Швейцария съюзът на ски учителите издава много брошури и има много телевизионни предавания, в които този спорт играе голяма роля.
През 2019 година България ще приеме годишния конгрес на „Интерски“. Защо избрахте страната ни като нова дестинация?
- Една от задачите на „Интерски“ е да популяризира зимните спортове в целия свят. Затова за нас беше важно да проведем конгрес в Източна Европа. Да излезем от Алпите, които са постоянен домакин. През септември бяхме в Аржентина, а следващият конгрес ще е в България
Приветствам това решение. Познавам Пампорово от първенствата на ски учителите и съм убеден, че ще се справите. Конгресът ни е важен за Източна Европа, където специалистите ще могат да научат новостите в обучението по ски. Освен това обръщаме внимание и на сигурността, опазването на околната среда, удоволствието от карането. Тези неща са важни, а не само техниката на обучение. При гласуването на кандидатурата на Пампорово в Аржентина имаше 1000 гости от 41 държави, които не бяха чували за вашите курорти. Сега те знаят повече, получават постоянно информация, има данни и в интернет. И все повече хора имат достъп до тази информация. Това е и една от целите ни – да помогнем на по-непознатите дестинации и да покажем на повече хора, че в България може да се карат ски.
Росица Стойкова
в-к 7 дни спорт
Петък, 12 Февруари 2016