. бг ски новини : Спортът в търсене на нови спонсори - 30 Май 2007 - 16:00
Липсата на ноу-хау се оказва сериозен проблем пред българските федерации и отбори
Как се получават пари от спонсорство за спорта? Ако попитате който и да било ръководител на спортна федерация от България, отговорът ще бъде един и същ: по-трудно е, отколкото да стигнеш до държавна субсидия.
Годишно във федерациите постъпват около 20 млн. лв. от държавния спортен тотализатор и около 10 млн. от частния сектор под формата на спонсорство и реклама. Ясно е, че тези суми изобщо не са достатъчни, за да покрият спортната дейност на националните отбори и техните състезатели, особено на фона на повишаващата се финансова конюнктура в световния спорт. Според доклада "Европейският модел на спорта", който определя политиката на Европейската комисия в тази област, спортът се характеризира като икономическа дейност, а съществена част от приходите му би трябвало да постъпват от спонсори. Българският спортен ръководител обаче не разполага с това ноу-хау, тъй като обикновено или не му достигат мениджърски качества, или е свикнал да кара по инерция най-вече на държавна издръжка.
Най-търсени са банките и мобилните оператори
В последните години банките и мобилните оператори се оказаха едни от най-ухажваните от спорта сектори, тъй като показаха висока инвестиционна готовност. Проучване на "Капитал" показа, че една от най-често срещаните причини спортните организации да получат отказ за финансова подкрепа е, че повечето от кандидатите не знаят как да я поискат.
Как се прави предложение
Предложението за спонсорството е първата визитка на организацията, която търси подкрепа, и трябва да се изпипа добре. Представители от голяма българска банка споделят, че при тях нерядко постъпват предложения от типа: ние сме спортна организация, имаме нужда от средства. Това е банковата ни сметка, внесете сума по желание и ние ще го оценим високо.
Виктория Блажева, PR в Уникредит Булбанк, отбелязва: "По отношение на банките съществува погрешна представа, че разполагат с достатъчно пари и не е проблем да дадат средства за спорта просто така. Всяка уважаваща себе си, клиентите и акционерите си институция има спонсорска политика и много внимателно следи къде и за какво се харчи всеки лев." Миналата година банката подкрепи Българската ветроходна асоциация в организацията на регатата Уникредит Национална купа", тъй като ветроходците са дошли с ясна визия за събитието, участието на банката и ползите за двете страни.
Мария Тройчева, мениджър маркетингови комуникации на "Вивател", добавя, че и при тях идват искания за партньорство без обосновка. "С малки изключения липсват данни за аудиторията, която се интересува от конкретния спорт - кои са, какви са, по какъв начин възприемат спорта и къде са контактите им с него. Ситуацията, в която рекламодателят определя цената на партньорството, а не го прави пазарът, ми се струва малко или много нелогична." Тя твърди, че няма много рекламодатели, готови да работят с "изхабено лице", т.е. с човек, който вече е бил лице на всякакви видове кампании. Тройчева съветва спортистите да събират база данни с информация - колко често се появяват по телевизията и в печатните медии и доколко спортът им е популярен.
Предложения, адресирани в стил Тo whom it may concern (за когото се отнася), както и такива, в които има объркано име или пост на ръководител в институцията, нямат шанс да им бъде обърнато внимание, предупреждават от отдел "Корпоративни комуникации" в Уникредит Булбанк. По-висок шанс за подкрепа имат предложения, адресирани до правилен човек и институция и изпратени навреме. Освен това е препоръчително да се искат разумно количество пари, за да не изглежда, че проектът е организиран с цел печалбарство, и да са описани точните разходи. Големите спонсори предпочитат събития с национално покритие и известни лица, с които институцията да може да се идентифицира. Като интересна кауза се възприема корпоративната социална отговорност.
Елеонора Рангелова, маркетингов специалист в Българската федерация по баскетбол, отбелязва, че офертата за спонсорство задължително трябва да се представи лично на онзи ръководител, който трябва да вземе решението. "Презентацията трябва да включва снимки и клипове, които да визуализират предложението, защото не на всеки човек извън спорта му е ясно какво точно означава например това да рекламираш върху двата кръга на наказателното поле на баскетболния терен."
Добромир Карамаринов, председател на федерацията по лека атлетика, може да се похвали с добра политика спрямо спонсорите, тъй като има дългосрочно партньорство с "Еврохолд" като генерален спонсор. Впоследствие в спонсорския пакет е привлечена и Корпоративна банка. Оказва се, че позицията генерален спонсор е вече заета, но се стига до решение, с което новият спонсор добива статут на официална банка на федерацията.
За повечето спортисти е много трудно да си търсят сами бизнес партньори, затова по света агенциите за спортен мениджмънт са доста популярни и са един от основните фактори за развитието на спорта. Наскоро председателят на ДАМС Весела Лечева обяви, че агенцията подготви предложение за данъчни облекчения на инвеститорите в спорта, но важното е бизнесът да гледа на българския спорт като на свой партньор. Дали това ще се случи скоро? Вероятно да, стига спортните хора да овладеят изкуството на работа с потенциалните спонсори.
---
Чужд опит
Законодателното "Проучване в областта на спортното законодателство в страните от Европейския съюз", което бе поръчано от Парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта, отделя място и на самофинасирането на спорта. Така например в Германия привличането на средства от спонсорство, реклама и др. е изведено като предпоставка за субсидиране на определени категории спортни прояви от държавата. С цел да се стимулира инвестирането в спорта във Великобритания са предвидени данъчни облекчения за физическите и юридическите лица, които инвестират в спортната дейност. В Дания финансирането на спортните клубове се основава на членски вноски, лотарии и дарения.
Елеонора ГУНЧЕВА
в-к Капитал, Брой 18, 04 май 2007