SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. световни ски новини : Сочи е домакин на Зимната олимпиада през 2014 година - 15 Юли 2007 - 17:22

Руският град Сочи бе избран за домакин на Зимните олимпийски игри през 2014 година на сесията на Международния олимпийски комитет в Гватемала. Във втория кръг на изборите Сочи победи Пьончан (Република Корея), а при първото гласуване отпадна Залцбург (Австрия). Така Русия за първи път ще бъде домакин на Зимни олимпийски игри. През 1980-та година Москва бе домакин на Летни олимпийски игри.

Във втория кръг 51 члена на МОК гласуваха за Сочи, а 47 члена на МОК - за Пьончан.

В първия кръг на изборите за домакин на Олимпиада 2014 Пьончан получи 38 гласа, Сочи - 34 гласа, а Залцбург /Австрия/ - 25 гласа.

Сочи и Международният олимпийски комитет подписаха договора за провеждането на зимните олимпийски игри в руския град. Тържествената церемония сложи край на работния ден на Сесията на МОК в Гватемала, където се избираше града-домакин на Игрите. В документа се съдържат всички права и задължения на страната по провеждането на зимните игри.

Сочи - черноморски град-курорт в Красноярския край, е основан през 1838 година. Тогава на мястото на Сочи е построен форт Александрия, който е трябвало да укрепи границите на Руската империя. Своето сегашно име Сочи градът получава едва през 1896 година.
В момента Сочи има около 400 000 жители. Градът притежава уникална природа - на разстояние по-малко от 50 километра се намират алпийска зона (планините на Главния Кавказки хребет) и субтропическа зона (морското крайбрежие).

Компания Интерос ще вложи 1,5 милиона долара в спортни и културни обекти в Сочи и Красная поляна, съобщи нейният шеф Владимир Потанин.
Потанин, който се увлича по зимния спорт, е убеден, че черноморският град ще стане и зимен курорт не само за богати, но и за всички обикновени хора, желаещи да практикуват белия спорт.

Вячеслав Фетисов - председател на Спортния комитет на Русия: "Победата на Сочи е важна не само като мощен изпулс за развитието на зимните спортове в Русия, но и като признание от олимпийското движение и световната общественост на нова Русия".

Леонид Тягачов - президент на Националния олимпийски комитет на Русия: "Русия добре се потруди и заслужено получи праавото да бъде домакин на олимпиадата. Това решение на Международния олимпийски комитет показа, че ние сме силни не само със спортни резултати, но и сме силни организационно и като център на морално влияние върху света. Ние се ползваме с авторитет сред мнозинството от 204-те страни-членки на Международния олимпийски комитет".

Президентът Жак Рох заяви, че МОК може да се поучи от силата на руския спорт: "Ние сме сигурни, че можем да се опрем на традиционната сила на руския спорт", каза Рох на заключителната пресконференция след подписването на договора за провеждането на олимпийските игри през 2014 година между МОК и Сочи.

Той поздрави руската страна с победата. Рох отрече предположенията, че зад решението на МОК стои огромния бюджет, който има зад кандидатурата на руския град.

"Бюджетът на Сочи е около 1.5 милиарда долара и той съответства напълно на бюджета на предишните олимпийски игри. 60 процента от този бюджет идва от държавата. Това са средства отпуснати за проектите в Сочи. Дори и да не беше избран за домакин - тези проекти щяха да бъдат реализирани", каза Рох.

Президентът на Гватемала Оскар Бержер поздрави народа на Русия, правителството на страната и лично президента Владимир Путин с победата на Сочи при избора на домакин на Зимните олимпийски игри през 2014-а година.

"Щастливи сме, че бяхме организатори на сесията на МОК, която завърши с избора на Сочи за домакин на ЗОИ'2014. Уверени сме, че Русия ще организира чудесни Зимни игри", заяви държавният глава на Гватемала.

В същото време домакинът на Зимната олимпиада през 1998-а година Нагано възнамерява да осъществи тясно сътрудничество със Сочи.

"Сочи за първи път приема Зимна олимпиада и се надяваме, че този град ще стане нова световна база за развитието на зимния спорт. Уверени сме, че Сочи ще изпълни сърцата на хората по света с възторг и възхищение", заяви кметът на Нагано Сиоити Васидзави.

05.07.2007
Спорт НетИнфо

***

Сочи 2014 - открит урок по олимпийски лобизъм
Или как Владимир Путин изпълни блестящо Цезаровото "Veni, vidi, vici" в Гватемала и се прибра в Русия със зимна олимпиада

Вече всичко е ясно - Сочи ще е домакин на Зимните олимпийски игри през 2014 г. Да, същият онзи летен курорт от другата страна на Черно море. Да, същата тази олимпиада, за която плах опит да се надпреварва направи и София, но се провали с гръм и трясък още преди година.
Как се стигна дотук, се питат сега и главните потърпевши от избора на МОК - обичайните подгласници напоследък Пьонгчанг (Кор) и Залцбург (Ав). Отговор може да бъде потърсен в митологични знамения - Прометей дал огъня на хората, за което бил прикован към скала в Кавказ, сега олимпийският огън се завръща "у дома". Интересно и загадъчно, но има и по-практично обяснение. Владимир Путин взел присърце народната мечта за зимна олимпиада, поради което концентрирал цялата политическа и икономическа мощ на Русия и постигнал заветната цел. Може да звучи наивно, но пък е самата истина.
---
Опитите на Русия, а преди това на СССР, да спечели домакинство на най-големия спортен форум датират още от 60-те години на миналия век, но са постигали успех само веднъж досега - през 1980 г. Москва е домакин на летните игри. Които, впрочем, заедно със зимните в Сараево през 84-та са единствените, организирани от бившия Източен блок преди падането на Желязната завеса. А и след това.
В постсъветски времена Москва прави нов опит да се представи като олимпийски домакин, но отново безуспешно - преди две години кандидатурата за летните игри през 2012 г. е надвита от Лондон. Още през 1997-а пък предизвестен провал търпи Санкт Петербург в съревнованието с Атина за олимпиадата през 2004-та.
Налудничавата на пръв поглед идея за превръщане на Сочи от прост черноморски курорт в домакин на олимпийски игри (при това зимни!) се заражда в началото на 90-те години на XX век. През 1994-та е подадена заявка за игрите през 2002-ра. Истината обаче е, че тогава никой няма конкретна идея как се печели подобно съревнование и съответно отсъстват логични аргументи в подкрепа на кандидатурата - ситуация, силно наподобяваща съвременния български модел на олимпийската мечта. Градът е отсят рано-рано, а за домакин е избран Солт Лейк Сити.
Прекроена, идеята се появява пак в пространството през 1999 г., когато Сочи се кани да кандидатства за летния форум през 2008-а. Този път потенциалните организатори прозират навреме, че градът няма да издържи техническата проверка, и изобщо не подават официалните документи. А се залавят за работа, за да придадат най-сетне сериозни измерения на щурата идея.
Осем години по-късно те имат зад гърба си опита на президента Путин от неуспешната кампания на проекта "Москва 2012" и най-важното - ясното съзнание, че Кубертеновите принципи отдавна са прашасали, а на преден план са излезли политико-икономическите интереси, които именно печелят задкулисните надпревари.
За каузата са привлечени както елитът на руския спорт начело с фигуриста Евгений Плюшченко и тенисистката Мария Шарапова, така и силните на новия ден като губернатора на Чукотка Роман Абрамович. Презентацията по време на 119-ата сесия на МОК в Гватемала е потресаваща - в хотела на руската делегация е построена истинска ледена пързалка, на която се играе напечен хокеен двубой. А хотел "Интерконтинентал" в Гватемала сити е препълнен с влиятелни особи - като се почне от руския вицепремиер Александър Жуков, вицепрезидента на МОК Виталий Смирнов, председателя на федералния комитет по физкултура и спорт Вячеслав Фетисов и шефа на федерацията по тенис Шамил Тарпишев, та се стигне до легендарния плувец Александър Попов.
В кулминационния момент, на връщане от среща с американския президент Джордж Буш, в Гватемала каца и Владимир Путин. Президентът няма търпение да се срещне лично с шефа на МОК Жак Рох и в продължение на 1 час в неговия хотел му обяснява колко хубав град е Сочи. И по-важно, колко прекрасен ще е след 7 г. Най-парадоксалната част от кандидатурата е, че в полите на Кавказ няма нито едно готово спортно съоръжение, поради което някои зложелатели дори нарекоха Сочи "виртуалния кандидат".
На самото заседание на комитета Владимир Владимирович се нагърбва сам да произнесе заключителната пледоария на английски и френски. Това взривява емоциите на членовете на МОК, тъй като Путин почти никога не говори директно на английски. Мнозина от тях впоследствие признават, че така ги е спечелил за каузата.
Може би още преди да чуят детайлите, мнозина от тях са готови с избора. Иначе самият Путин казва и няколко важни обещания, които всъщност са ключът към успеха: "Аз гарантирам, че строителството на олимпийските обекти ще бъде завършено навреме. Ще бъдат вложени 12 млрд. долара. Особено внимание в изграждането на комплекса отделяме на екологията, безопасността, инфраструктурата и на съвременните средства за комуникация. Вероятно ви е известно, че ние в Русия умеем да превръщаме спортните събития във великолепно зрелище. Уверявам ви, че Сочи е най-добрият избор! Олимпийската мечта на милиони руснаци чака вашето решение с надежда." Сигурен, че е направил печелившия ход, президентът дори не изчаква гласуването, а се качва на самолета си и продължава обратния път към дома.
На I тур вотът отрежда лидерство на Пьонгчанг с 38 гласа срещу 34 за Сочи, а Залцбург отпада с 25. Във финала обаче настъпва драматичен обрат и Сочи ликува с подкрепата на 51 делегати, а Пьонгчанг е в потрес - едва 47 гласа. Това е. Шах и мат. Путин научава вестта някъде в небето и още от самолета бърза да се свърже с Жак Рох, като му благодари за "безпристрастния избор, направен от МОК"...
"Големите пари пак надделяха над олимпийските идеали". Около това обяснение се обединиха огорчените австрийци и корейци, които остават в миманса за втори пореден път в рамките на 4 г., след като загубиха и надпреварата с Ванкувър за 2010 г.
"Очевидно бе, че и този път в играта бяха вкарани хора, които нямат никаква представа от зимен спорт - тюхкаха се победените. - Ние загубихме, но сме спокойни и горди, че останахме извън тази бясна надпревара."
Всъщност именно тук се крие разковничето - всеки, който страни от "тази бясна надпревара", е обречен на участие на олимпийския принцип.

в-к Сега, 07.7.2007 г.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL