SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Екотехнологии пазят пистите в Боровец - 15 Юли 2007 - 17:27

Пистите в Боровец се поддържат помощта на съвременни екотехнологии, прилагани в напредналите страни. Това съобщи инж. Василия Константинова, директор "Развитие" във фирма "Бороспорт". Курортът е един от най-сполучливите примери за съчетаване на развитието на ски туризма и опазване на околната среда. Ние първи в България приложихме хидросеенето на пистите. Преди това бяха изградени скъпи дренажни системи, под и над земята. Почистването от камъни на пистите се извършва ръчно, добави тя.
До 2 месеца ще внесем за одобрение в МС наредбите за екооценките на инвестиционните проекти, които ще засягат териториите, включени в евромрежата "Натура 2000", съобщи Михаил Михайлов, началник отдел "Защитени територии" в Министерството на околната среда и водите (МОСВ). По процедурите в наредбата ще се правят екооценките и ще се разрешават или отхвърлят инвестиционните проекти, уточни той.
Според Михайлов в момента най-ясни са правилата, засягащи националните паркове и резерватите, защото там има строги забрани за човешка дейност и строителство. За останалите защитени зони винаги може да се намери баланс между интересите на инвеститорите и опазването на околната среда, каза още той. Некоректно е да се изправя обществото пред избор -  защитени територии или инвестиционни проекти, добави държавният чиновник.
В света до 10 процента от площта на защитените територии се използва за развитие на туризъм, спорт и почивното дело, каза Цеко Минев, председател на ски федерацията. На практика обаче у нас, почти никъде не е достигнат този праг. Само 0,3  на сто от територията на национален парк "Пирин" в момента е заета от ски зоната над Банско. Никой не казва, че на всяка цена трябва да се застрои планината. Има технологии, които позволяват да се градят писти и да се щади природата. Мисля, че ако се процедира по този начин ще има шанс да бъде изградена и ски зоната над Добринище. Българският бизнес не е срещу природата, допълни той.

Проблемите идват от алчни чиновници

Проблемите с посегателствата върху околната среда идват от алчността на българските чиновници, каза Любомир Попйорданов, шеф на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Нашият политически елит е беден и затова лесно се поддава на корупция. Всеки влязъл в различните нива на властта се стреми за кратко време да направи състояние, без да се съобразява с каквото и да е, уточни той.
В България също може да се прави бизнес без да се уврежда природата, каза още Попйорданов. Нужна е повече информираност за тези възможности. От друга страна трябва да се създаде обществена непримиримост срещу посегателствата срещу природата. Едва тогава и държавните институции ще се заемат да си вършат работата, уточни той.
Хубаво ще е да се приеме закон за устойчивото развитие на планинските райони, предложи Попйорданов. Във Франция има подобна харта. На базата на спазването на законите може да се намери компромис между природозащитниците и интересите на инвеститорите, добави той.

В Англия и Уелс дават 100 млн. евро за защитените територии

В Англия и Уелс, чиято обща територия почти, колкото на България, хазната отпуска по 100 милиона евро годишно за тяхното функциониране, каза Иън Стюарт, директор на Британския съвет в България. Защитените зони заемат 18 процента от територията на тези две части на Обединеното кралство. В тях са разположени 12 национални парка и 432 зони, защитени по евромрежата "Натура 2000". Ежегодно те се посещават от десетки милиони туристи, уточни британецът.
Още 5 зони в Англия и Уелс, чакат да получат статут на национални паркове, каза още Стюарт. В различните защитени зони от 57 до 98 процента от земята са частни. В тях са разположени 145 екопътеки. За тях има програма за държавни инвестиции от 55 млн. паунда за следващите 3 години. Отделно частни спонсори ще дарят още много средства, добави шефът на Британския съвет в България.

ВАСИЛ НАНЧЕВ
в-к Монитор, Сряда, 11 Юли 2007

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL