. бг ски новини : “Супер Боровец” - от Кюлев до султана - 23 Юли 2007 - 17:53
Първа копка на нов лифт започва до две седмици
За проекта "Супер Боровец" се заговори още преди три години. Идеята за създаването на мегакомплекс в Рила бе на банкера Емил Кюлев. След убийството му обаче тя бе почти забравена. Не потъна в архивите само защото се намериха нови инвеститори. В края на миналата седмица стана ясно, че освен фонда "Икуест" в проекта ще вложи пари и султанът на Оман Кабус бен Саид.
Нова първа копка на "Супер Боровец" се очаква в най-скоро време. Тя е за лифта, който ще свързва Самоков с курорта. Планирана е за края на юли или началото на август, съобщи за "Стандарт" кметът на Самоков Ангел Николов. Така ще тръгне строежът на първото от новите съоръжения, планирани в проекта "Супер Боровец". Лифтът ще свързва директно Самоков с рилските върхове. Очаква се изграждането му да започне с 15 млн. евро, които новият акционер в проекта - "Икуест", трябва да преведе на смесеното дружество "Рила Самоков 2004". Планираните инвестиции са поне 500 млн. евро, обявиха от "Екуест" при влизането си в проекта през пролетта на тази година.
За старта на строежите се чака и регистрацията в съда на новите акционери, каза Николов. Аз лично и общинарите настоявахме да се започне не с изграждането на хотели и вили, а със ски съоръженията, коментира той. Официално новите собственици още не са регистрирани и джиросване на акции няма, каза Ангел Николов. Той дори не знаеше за участието на Оман, а беше научил за него от медиите.
Смесеното дружество между общината и частниците "Рила Самоков 2004" притежава 2 хил. дка земи в курорта Боровец. Те бяха апортирани като дял на кметството. Дружеството беше създадено с цел да изгради нова леглова база и инфраструктура, която да превърне Боровец в мегакурорт. Дори държавата през 2004 г. прие плана за развитие на курорта и даде подкрепата си за изграждането на мегапроекта. След смъртта на Кюлев през 2005 г. временно работата по "Супер Боровец" бе замразена и изглеждаше, че той ще остане само на хартия. Нещата се раздвижиха, когато неговата вдовица Весела продаде участието си на останалите акционери в "Рила Боровец". Все още хората в района са скептични за изграждането на "Супер Боровец", защото досега са обявявани няколко "първи копки". Дали съвсем скоро той ще започне да се реализира и ще се осъществи по план до 2012 г., ще покаже само бъдещето.
Бен Саид превърна Оман в оазис на лукса
Султанът на Оман Кабус Бен Саид превърна страната в оазис на лукса. Преди близо 40 г., когато той се качи на престола, държавата бе сред най-бедните в Югоизточна Азия. Сега е сред най-богатите в света.
Въпреки абсолютната монархия демокрацията се усеща много повече, отколкото в някои европейски държави, твърдят всички, които са посещавали страната.
Кабус Бен Саид идва на власт на 23 юли 1970 г. след абдикацията на баща си. Според други става дума за чист преврат. Каквото и да е, било е за добро. През 1970 г. в султаната е имало само 3 начални училища, и то само за момчета. И няколко, в които са се обучавали занаятчии. На цялата многохилядна територия е имало само 10 км асфалтиран път - от двореца в столицата Мускат до летището. Нямало дори електричество, вносът на коли бил забранен. За покупката на радио или телевизор се изисквало специално разрешение от султана.
Новият управник, британски възпитаник, наблегнал на икономическото развитие. Той създал специална програма за икономическо обновление, като се планирало тя да бъде постигната в петилетки. Доскоро познати и у нас, но тези в Оман нямат нищо общо със социалистическите. Като начало Кабус Бен Саид докарал специалисти от цял свят, които да участват в изграждането на инфраструктура, училища, болници. Само за 30 г. към края на века бедният Оман се превръща в една от най-богатите държави, с доход на глава от населението около 8 хил. долара. Служещите не плащат налози върху заплатите си. Образованието и медицинското обслужване са безплатни.
След експертни оценки било установено, че петролните запаси, които наливат милиарди в хазната, ще приключат към 2020 г. с настоящите темпове на използването им. Затова султанът създал специален фонд, в който се заделят част от приходите от продажбата на петрол - първоначално 10%, а сега 15 на сто. Това е Държавният резервен фонд, който има инвестиции в целия свят. Сред най-новите в тях е и проектът "Супер Боровец".
Правят още 36 км писти
Още 36,5 км нови писти на Боровец предвижда проектът. Сега в курорта пистите са 42 км.
"Рила Самоков" притежава 1 977 131 кв. м земя за строителство в курорта. Основните терени на смесеното дружество се намират в 4 района - Боровец (1100 м надморска височина), Бандерата (1460 м), Гвардейска поляна (1620 м) и Бялата поляна (1310 м). Проектът е разделен на две основни фази, като по предварителните планове, обявени от акционерите, трябва да започне през септември 2007 г. и да приключи през 2012 г. Очаква се финансирането да се осигури чрез заеми и предварителни продажби на имоти. Планът на курорта включва и строителството на общо 653 815 кв. м апартаменти, хотели и търговски площи, както и придружаваща инфраструктура. Сред жилищните обекти са няколко хотела и ваканционни селища с над 17 хил. легла. Те ще се намират в ниските части на планината.
Подробният устройствен план на Самоков бе приет в края на 2005 г. В частта "Нисък Боровец" е предвидено още да има много спортни съоръжения - снежен стадион за деца, покрита писта и паркинги. От ниската част ще започва и новият кабинков лифт към ски пистите "Соколец" и "Маркуджици". На втория етап на проекта бе планирано да се строят туристически селища и около Самоков и съседното село Бели Искър с обща леглова база около 7 хил. легла. Целта бе те да могат да се ползват целогодишно, дори и през лятото. Затова и ще са разположени около спортните центрове и предвидената конна база. За последно бе оставено да се изграждат високите части - над 1400 м надморска височина - в местностите Шумнатица - Бялата поляна и Гвардейска поляна - Меча глава. Там също имаше намерение да се правят ваканционни и вилни селища, а също и малки хотели с до 1000 легла. Там се предвижда да има и обекти за селски туризъм - битови заведения, мандри, както и да се определи терен за изграждането на голф игрище с 18 дупки.
Невена Мирчева
в-к Стандарт, ПОНЕДЕЛНИК, 16 Юли 2007