SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. OUTDOOR : Илко Илиев постави нов рекорд на Ком - Емине с велосипед - 26 Юли 2017 - 18:43

През изминалите дни Илко Илиев от СК “Вертикален свят“ успя да постави нов абсолютен рекорд за преминаване по „Националния туристически маршрут Ком – Емине“ с продължителност три дни и осемнайсет часа (90 часа, 29 минути и 20 секунди). За изминалото време и по дължината на целия маршрут Илко бе съпровождан от много приятели колоездачи и членове на клуба.

Въпреки всички създадени условия мероприятието протече тежко в преследване с изминаващото време и натрупващата се прогресивно умора. Среща с мечка на Козя стена наложи забавянето на Илко с 5 часа. След този тежък, продължил 26 часа етап, от вр. Ком до Козя стена, и обратно до х. Ехо - за изчакване на утрото, започна втория труден ден, характерен с късно достигане до пунктовете за възстановяване и накрая замръкване без осветление на х. Мазалат. За всички наблюдавали в реално време придвижването на Илко през Garmin Live Track, прави впечатление мобилизацията в последния етап, който започна от гр. Котел и завърши успешно на нос Емине.

В предстоящите уикенди се очакват опитите на Антония Григорова с цел да направи рекорд за скоростно преминаване от жена и този на колоездача Борислав Йорданов.

Ето и кратка история на маршрута Ком-Емине и някои събития свързани с темата:

Легендарният маршрут Ком – Емине е най-дългата непрекъсната туристическа отсечка на територията наБългария. Той прекосява страната по билото на Стара планина от връх Ком до нос Емине на Черно море. Дължинатаму е 600 км с близо 20 000 м  положителна денивелация. Теренът е сложен, изкачват се или се подсичат повече от 100 старопланински върха.

Идеята за билно прекосяване на Стара планина е на видният общественик и писател, основоположник наорганизирания туризъм в България, Алеко Константинов. За съжаление Щастливеца не успява да направи прехода поради преждевременната си смърт.

За първи път Ком – Емине е изминат през 1933 г. от Павел Делирадев, български пътешественик и изследовател. Походът е повторен едва през 1953 г. от членове на Републиканската комисия по туризъм при Върховния комите за физкултура и спорт. В следващите години с развитието на туристическото движение у нас, този маршрут набира все повече популярност и се изминава ежегодно от много туристи, както през лятото, така и през зимата. В годините мнозина започват спонтанно да го наричат „Национален преход“, вероятно поради факта, че пресича България от запад на изток или заради възможността човек да опознае родината по цялата и дължина, наблюдавайки я от край до край на север и юг.

През годините са правени много опити за рекорд за най-бързо преминаване по трасето. Независимо дали с бягане или с колело времената са много близки поради сложността на терена.
През 1987 г. Любомир Палакарчев прави немислимото, преминава маршрута само за 5 дни и 14 часа, постижение ненадминато близо 30 години.

На 11.08.2015 г.  Божидар Антонов подобрява рекорда с 4 часа, като го преминава за 5 дни 10 часа и 10 минути.

На 29.08.2015г. Кирил Николов – Дизела поставя нов рекорд, преминавайки от Ком до Емине за 4 дни, 13 ч, 5 мин и 30 сек.

Първите данни за велосипеден рекорд са от 1981 г., когато ориентировачът Слави Рашков изминава разстоянието за 6 дни. Дълги години след това няма данни за по-бързо преминаване, едва през 2011 г. Райко Стефанов поставя нов рекорд преминавайки разстоянието за 5 дни и 12 часа. През 2014 г. Борислав Йорданов подобрява времето на 5 дни и 4 часа. През следващите години се правят опити за по-бързо преминаване, но няма данни за успешни опити.

Дойчин Боянов
за www.climbingguidebg.com
26.07.2017

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL