. ски пътешествия : В Исландия през зимата - 26 Декември 2007 - 14:59
Когато няколко души научиха, че планирам да прекарам една седмица от отпуската си през зимата, не бяха толкова учудени; но когато разбраха, че възнамерявам да отида в Исландия, решиха, че отново са ме прихванали лудите. И действително, много хора смятат подобно начинание за неразумна /да я наречем направо луда/ идея. През зимата в Исландия е студено, тъмно, няма никакви забавления и е откровено скъпо дори за западноевропейците. И ако това не е лишено от истина, също така вярно е, че ваканцията в Исландия през февруари е едно незабравимо преживяване.
Първо, на острова не е толкова студено, колкото си мислят някои хора, които си стоят само вкъщи – благодарение на Гълфстрийма, средната зимна температура не спада под 2 градуса, което е доста висока стойност за голяма част от континентално разположените европейски столици като Москва, Стокхолм, Варшава и дори Берлин.
Второто невярно схващане е, че в Исландия няма какво да се прави през зимата – това твърдят хората, посещавали острова през лятото. Фактът, че Исландия не е известна ски дестинация, съвсем не означава, че няма ски курорти; напротив – те изобилстват и са точно за хора като мен и вас, които не обичат голямата навалица, а
тихата слънчева утрин, огласена от топящата се висулка,
проточила се от покрива на хотела. Това обаче няма да го преживеете, ако решите да се впуснете в лудия нощен ски слалом и си легнете в 4 сутринта. В допълнение хотелите предлагат офертите на не една и две туроператорски компании, които предлагат услугата "Разходка по ледник", много популярна сред гостите на Рейкявик. Тя може да е пешеходна, да обиколите целия ледник, качени на сноумобил или джип, чийто гуми приличат на стъблото на роза, обсипани със стоманени шипове.
За онези пък, които не си падат по екшъна, Рейкявик също има какво да предложи – малки, тихи, уютни заведения, с камина, с припламващи във виолетово оранжев ореол главни, които ароматизират заведението с уханието на топяща се смола, стичаща се по грапавата кора на дебелия боров пън в огнището. Чаят с мед, виното с карамфил и канела, грогът, пуншът и всички останали топли напитки са налице. Десетина вида кафе от цял свят ще ви напомнят за топла Африка, където е вечно лято, а замръзналите пера скреж навън по прозорците приличат на перестите зелени листа на финиковите палми. Може да опитате и
клейнур, типично исландски сладкиш,
наподобяващ нашата казанлъшка поничка.
Друг начин да се стоплите е да се топнете в някой от многобройните термални извори, които бълбукат и ваят кълба пара над Рейкявик, откъдето идва и името на столицата на Исландия, което в превод от староисландски, когато названието й е звучало като Рикяик, означава "Димен залив". Да седите по бански в топлата вода на открито, докато около вас падат снежинки, е наистина преживяване, което остава за цял живот.
Едно от верните твърдения е, че през зимата Исландия е тъмна. Слънцето изгрява за не повече от 6 часа и през по-голямата част от деня е слабо или изглежда като обвито в мъгла, далечно и недостижимо. Такова време е изключително подходящо
за посещението на многото музеи
в исландската столица, на които човек почти не обръща внимание през лятото. Те разказват историята на страната, но от различни гледни точки – един е посветен на древните саги и ръкописи, които отбелязват нашествието на викингите на острова, докато друг акцентира на историята на острова отпреди идването на варварите и показва къщи, в които вероятно са живели коренните жители на Исландия. Специална изложба разглежда разликите между една викингска и една исландска къща, съпоставяйки различните им белези. Рейкявик може да се похвали и с няколко музея по изкуствата, музей на фотографията и други, в които целогодишно се провеждат най-различни изложби.
Тъмнината има и друго очарование – позволява ви да се насладите на
нощния живот на Рейкявик.
Барове и дискотеки, нощни заведения и клубове обточват главните булеварди на столицата. В тях атмосферата е доста по-различна от тази, с която сме свикнали ние – няма оскъдно облечени сервитьорки, програмата е повече от пуританска, а музиката – исландска; нещо крайно учудващо, защото в нощните заведения почти няма местни. В дискотеките може да чуете последните хитове, но мощните уредби са изключени, а дансънгът – празен. Освен това нощните заведения затварят в 01.00 ч., с изключение на петък и събота, когато остават отворени до 3-4 ч.
И не на последно място – да, Исландия е скъпа страна. Равнището на живот тук е високо, такива са и заплатите, затова съответно и цените. Една бира в магазина струва 4 евро, а в заведение може да достигне и 10 евро, двойна стая със самостоятелна баня излиза от 50 до 180 евро, а обяд от супа, основно ястие и десерт достига 30 евро. Няколко са възможностите да спестите пари.
Едната е да си купите туристическа карта от Туристическия център на Рейкявик, която ви дава право на безплатен вход във всички музеи, няколко от геотермалните басейни на столицата, безплатно ползване на интернет и транспортната мрежа на града. Те обаче са валидни за 24, 48 или 72 часа. За по-евтини покупки може да използвате зарзаватчийниците, в които се продават и сандвичи.
Да, в Исландия може да е студено, мрачно и скъпо, ако човек не си планира добре екскурзията. В противен случай, Исландия през зимата е истински рай.
Радослав Райков
в-к Дневник, 24.12.2007