SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. спорт : Тур дьо Франс 2018: Хегемонът "Скай" и всички останали - 30 Юли 2018 - 18:47
Герант Томас е шампионът в 105-ото издание на Обиколката на Франция

КОЛОЕЗДЕНЕ, TOUR DE FRANCE 2018. Девет участия в "Тур дьо Франс", шест титли, гарнирани с още два подиума, 17 етапни победи и общо 88 дни, носейки жълтата фланелка – съставът на "Скай" продължи доминацията в най-голямото колоездачно състезание в света.

През 2018 г. Турът започна с очаквания Крис Фрум да го спечели за пети път и да стане едва петият колоездач с подобно постижение. Мотивацията за британеца беше още по-голяма, след като в рамките на десет месеца той беше спечелил последните три големи състезания и се беше устремил към изравняване на рекорда на Еди Меркс от четири поредни големи обиколки (през 1972 и 1973 г. - белгиецът триумфира два пъти в Джирото и по веднъж в Тура и Вуелтата).

В крайна сметка след 3351 километра и 21 много тежки етапа жълтата фланелка остана в "Скай", но премина на раменете на Герант Томас. Дългогодишният лоялен съотборник на Фрум се качи на най-високото стъпало в колоезденето, след като никога досега не беше завършвал по-напред от 15-о място. В деветия си Тур уелсецът дочака своя звезден миг, след като в предишните години неизменно беше следван от лош късмет, а и беше в ролята на помощник.

В рамките на 21 етапа Томас нямаше нито един лош ден, не допусна нито една грешка и във всеки удобен момент печелеше време срещу съперниците си. Триумфът му беше гарниран с две етапни победи, при това и двете в тежки алпийски етапи до Ла Розие и митичната височина Алп д’Юез.

Накрая той завърши с преднина от 1.51 минути пред Том Дюмулен и 2.24 минути пред Фрум.

Томас – постоянният шампион

Победата на Герант Томас дойде като изненада за някои, но не и за специалистите в колоезденето. Уелсецът се оказа поредният колоездач на "Скай", който чака реда си в йерархията на британския отбор, но в същото време е готов да спечели.

Преди няколко години Томас минаваше за специалист в еднодневните класики, но от 2016 г. се насочи към многоетапните състезания и резултатите му се подобриха драстично. През този сезон той се представи силно от самото начало, а титлата в "Критериум Дофине", което е подгряващото състезание преди Тура, загатна, че уелсецът може да се бори за място сред първите.

"Той направи перфектното състезание и не направи никакви грешки. Горд съм с него, защото го знам от 13-годишен, буквално е израснал пред мен и заедно извървяхме този дълъг път", каза мениджърът на "Скай" сър Дейв Брейлсфорд.

Той повтори стъпките на Брадли Уигинс, който беше първият колоездач на "Скай", спечелил Тура. Томас започна пътя си от пистата, където е двукратен олимпийски и трикратен световен шампион в отборното преследване. Няколко години по-късно и около 10 килограма по-малко, Томас стъпи на върха в Тура.

Освен двете му етапни победи представянето в Тура беше забележително, след като в първите 20 етапа уелсецът не завърши по-назад от 30-ото място, което му позволи да се пази от падания и неприятности.

"Няма човек, който да заслужава титлата повече от него. Знам през какво е минал и всички негови лишения. Работната етика и лоялността са на първо място за Герант и ако от "Скай" му бяха казали да работи за Фрум, докато е с жълтата фланелка, той щеше да го направи, без да се замисли. За такъв човек говорим", каза Марк Кавендиш за Томас.

Сами срещу всички

Шестата титла на "Скай" в Тура за девет години идва и в сложен момент за британския отбор. Успехите на Фрум бяха белязани и с постоянни разследвания и медиен шум.

След завишените нива на салбутамол в миналогодишната Вуелта Фрум беше заплашен от наказание и изобщо да не участва в "Тур дьо Франс". В крайна сметка три дни преди състезанието Международният колоездачен съюз (UCI) свали обвиненията от британеца и той започна защитата на титлата.

На шосето отношението към "Скай" не беше добро. Фенове освиркваха колоездачите в някои от етапите, автомобилите на отбора бяха замеряни с яйца, а два пъти фенове дори се опитаха да свалят Фрум и Томас по време на етапите. Четирикратният шампион веднъж падна и заради полицай.

"Всички тези проблеми ни направиха по-силен отбор и по-сплотена група. Ние наистина сме приятели и в тези 21 етапа бяхме много близки, обединихме се и го доказахме с представянето си", каза Фрум преди последния, 21-ви етап.

Наред с това остава и въпросът може ли скоро доминацията на британския отбор да бъде спряна. Колоездачите на "Скай" отново действаха като добре смазана машина, която нито за момент в Тура не изглеждаше под сериозна заплаха. Дори дисквалификацията на Джани Москон за удар по французина Ели Гесбер ("Фортунео") не успя да разклати отбора.

През 2017 г. UCI обяви, че намалява броя на колоездачите в отбор от девет на осем за големите обиколки точно за да направи състезанията по-трудни за "Скай". Още в първите две триседмични състезания в този формат обаче британският отбор спечели – в Джирото с Фрум, а в Тура с Томас.

Само Саган може да победи Саган

Освен доминацията на "Скай" в битката за генерално класиране Обиколката на Франция през 2018 г. очаквано донесе нов триумф и за Петер Саган. Трикратният световен шампион се завърна след миналогодишната дисквалификация и спечели за шести път зелената фланелка.

Саган изравни рекорда на Ерик Цабел за най-много победи в класацията. Той го направи по-убедителен начин с три етапни победи и с рекордните 477 точки. Голяма част от съперниците му дори не стигнаха до финала в Париж, след като имаха проблеми в планинските етапи. Някои слязоха, докато други не хванаха контролното време.

"Истинска чест е да завърша в Париж за шести път със зелената фланелка. Тя е цел за мен и се радвам, че отново я постигнах. Не беше лесно, но си заслужаваше", каза световният шампион.

Доминацията му в класацията не беше нарушена въпреки че през последните години организаторите промениха точкуването в етапите. Те дадоха по-голям шанс на чистите спринтьори да спорят със Саган, но словакът отново се наложи с постоянство и редовно класиране сред първите десет в етапите.

Въпреки това световният шампион доказа, че само той може се победи. В 17-ия етап Саган предприе непремерени рискове, които доведоха до тежко падане в едно от спусканията. В следващите дни словакът се мъчеше на велосипеда заради контузиите си, но все пак завърши.

Отличници и провали

Обиколката на Франция през 2018 г. донесе раждането на някои нови герои. Фернандо Гавирия спечели два етапа още в първата седмица и доказа, че е бъдещата звезда на спринтовете, заедно с Дилан Хрьоневехен, който надделя в седмия и осмия етап.

Том Дюмулен, който беше засенчен от колоездачите на "Скай". Холандецът завърши втори, както и в Джирото, но показа постоянство и отлична форма. Дюмулен се справи, въпреки че отборът му отстъпва сериозно на останалите като огнева мощ, но благодарение на уникалните си качества беше в битката за жълтата фланелка до последно.

Близо 55 секунди от пасива на Дюмулен спрямо Томас бяха натрупани в един етап, в който холандецът имаше механичен дефект. Още 21 пък дойдоха от бонификации, при които уелсецът беше по-силен.

С много постоянство и агресия пък френският колоездач Жулиан Алафилип си спечели фланелката за най-добър катерач. Колоездачът на "Куикстеп" триумфира в два от етапите и показа, че е най-силен на изкачванията.

Силна обиколка направи и отборът на "Лото Йъмбо", който пласира Примож Роглич и Стивън Краусвайк на четвърто и пето място. Словенецът, който преди шест години беше елитен състезател по ски скокове, дори беше в спора за качване на подиума.

В Тура имаше и провали, при това сред големите имена. Съставът на "Мовистар" пристигна с голяма заявка и трима лидери – Найро Кинтана, Микел Ланда и Алехандро Валверде. Представянето на отбора обаче беше вяло, като колумбиецът спечели 17-ия етап, но после се срина до десето място в класирането.

Ланда финишира седми, докато ветеранът Валверде 14-и. Обиколката се оказа провал за испанския отбор.

С нищо добро не я запомни и доскорошното страшилище в спринтовете Марк Кавендиш. Той не хвана контролното време в 11-ия етап, но преди това най-доброто му класиране беше едва осмо място.

Лошият късмет пък спря Винченцо Нибали, който се отказа след 12-ия етап заради фрактура на прешлен.

Симеон Кичуков
Dnevnik.bg
15:21, 30 юли 2018

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL