. бг ски новини : 2018 година е рекордна по брой акции на ПСС - 30 Ноември 2018 - 21:27
Планинска спасителна служба (ПСС) към БЧК проведе днес пресконференция във връзка с готовността за зимния сезон. По време на събитието директорът на ПСС Емил Нешев съобщи, че всички бази от ПСС са в готовност за предстоящия сезон.
„Имаме нова техника – нови автомобили с повишена проходимост и моторни шейни. Екипировката ни също е на ниво навсякъде, така че можем да уверим българската общественост, че имаме готовност за посрещане на зимния сезон. Всичките ни хора на терен са здрави и очакват началото на зимния сезон“, обясни той.
Нешев съобщи и данни, свързани с инцидентите и спасителните акции в планините, проведени в от декември 2017 до декември 2018 г. За този период има 11 смъртни случаи, като най-честата причина затова е сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност. За изминалата година от ПСС са оказали помощ на 2522 души. Най-много акции са проведени в Рила и Пирин. Нешев допълни, че Рила е рекьордьор за тази година. За периода от 1 декември 2017 до 1 декември 2018 ПСС са имали 258 щатни спасители в акции, в тях са взели участие 459 доброволци и 8 спасителни кучета. Емил Нешев обясни, че като националности на хората, на които е оказана помощ най-много са българите – 93, докато чуждите граждани са общо 30. Той допълни, че от типовете акции, които са проведени, най-много са били за транспортиране на пострадали– 65, а 28 са за търсене на хора в планините. Нешев уточни, че втория тип акции са най-трудни и тежки акции за осъществяване от ПСС.
„Като цяло броят акции през последните години търпи развитие и повишаване – до този момент имаме 108 акции, с 18 повече от последната година, която мислехме, че е рекордна, но се оказа, че от година на година нещата вървят към все повече и повече акции“, допълни Емил Нешев.
На пресконференцията председателят на Български червен кръст (БЧК) Христо Григоров връчи награда на ПСС по случай 85 години от създаването ѝ. Наградата получи инж. Веселин Ганчев, председател на Планинската служба.
„Хора с големи сърца, готови да жертват своя живот, за да спасят живот. Ето това са планинските спасители. Трябва да се отнасяме с голямо уважение към тези хора и с голяма благодарност", каза Христо Григоров.
Теодора ПАТРОНОВА
30 Ноември 2018 | 21:09 | Агенция "Фокус"
ПСС: Недостатъчната предварителна подготовка е сред най-честите причини за инциденти в планините
Недостатъчната предварителна подготовка е сред най-честите причини за инциденти в планините. Това съобщиха от Планинска спасителна служба (ПСС) към БЧК на пресконференция по повод подготовката за зимния сезон предаде репортер на Агенция „Фокус“. От ПСС уточниха, че сред причините са и неподходящата за сезона и терена екипировка, подценяване на обективни фактори като терен и метеорологични условия и психологическа бариера за вземане на адекватни решения.
Сред основните правила за туризъм в планините са набавянето на туристическа карта и пътеводител, както и изтеглянето на безплатното приложение на ПСС за мобилни телефони за бърза и точна локация при нужда. Преди да се потегли в планината задължително трябва да се проучи маршрута и да се състави план за движението спрямо общия характер на прехода, трудните и опасни участъци от него, пътищата за аварийното му напускане и продължителността му в светлата част на денонощието. Необходимо е туристите да вземат най-необходимите лекарства, превързочни материали, крем с висок фактор на защита от слънцето и очила за защита от ултравиолетовото лъчение. От ПСС съветват да се съобрази сложността на зимната обстановка и да се спазва тактика на движение в зависимост от терена, метеорологичните условия и възможностите на най-слабия в групата.
Спасителите призовават туристите да сключват и планинска застраховка, тъй като при нежелан инцидент тя ще помогне за преодоляване на финансовите проблеми след получаване на долекарска помощ и транспорт в планината. От Службата напомнят на хората, тръгнали към планината да съобщават маршрута си на движение в базите и постовете на ПСС, както и да не се движат сами.
Практически съвети към туристите в планина през зимата:
-Туристите трябва да си набавят туристическа карта и пътеводител. Могат да изтеглят и безплатното приложение на ПСС за мобилни телефони за бърза и точна локация при нужда.
- Преди да се потегли в планината задължително трябва да се проучи маршрутът и да се състави план за движението спрямо общия характер на прехода, трудните и опасни участъци от него, пътищата за аварийното му напускане и продължителността му в светлата част на денонощието.
- Важно е да се вземат най-необходимите лекарства, превързочни материали, крем с висок фактор на защита от слънцето и очила за защита от ултравиолетовото лъчение.
- Трябва да се съобрази сложността на зимната обстановка и да се спазва тактика на движение в зависимост от терена, метеорологичните условия и възможностите на най-слабия в групата.
- Туристите не трябва да забравят планинската застраховка.
- Винаги трябва да се съобщава маршрутът на движение в базите и постовете на ПСС, както и туристите да не се движат сами в планината.
-Движението трябва да става по маркировката и да се използват азимутни скици, компас и карта за допълнително ориентиране.
- Групата не трябва да се разкъсва и движението е добре да става бавно. При много тежки условия туристите трябва да се движат по безопасен път в гористата част на планината и при нужда да се организира принудителен бивак.
- Важно е туристите да са със сухи дрехи, шапки и ръкавици. При умора не се спира, ляга и сяда в снега.
- Задължително е използването на индивидуални лавинни уреди и екипировка.
Теодора ПАТРОНОВА
30 Ноември 2018 | 15:52 | Агенция "Фокус"