. бг ски новини : Нов шанс за ски зона "Картала" - 11 Януари 2019 - 17:49
Оръжейна фирма става собственик на ски зона "Картала". В последния работен ден на миналата година акционерното дружество "Армако" е подписало договор и е започнало процедура за изкупуването на дълговете, натрупани от досегашния собственик на апетитния имот - "Прима инвест БГ" , което е длъжник на Българо-американската кредитна банка. Според източник на в. "БАНКЕРЪ" от самата кредитна институция сделката все още не е завършена окончателно, предстои в близките дни тя да бъде дооформена документално.
Става дума за необслужван кредит в размер на 4 125 200 евро, който повече от десет години е "висял" в регистъра на финансовата институция. Въпреки подписаните осем анекса към първоначалния договор на благоевградското дружество, собственост на Илия Ризов, до сегашната сделка в банката не е влязъл и лев погашение. Новият собственик обаче вече е издължил затлачения от години кредит и изтрил черната точка от кредитния портфейл на финансовата институция.
Историята на ски център "Картала"
започва през 80-те години на миналия век, когато започва изграждане му в района на курортния комплекс "Бодрост" над Благоевград. Тогава около 190 дка от държавния горски фонд са предоставени за целта на община Благоевград. През 2006-а "Прима инвест БГ" успява да спазари придобиването на апетитния имот с тогавашния кмет на Благоевград Лазар Причкапов, като обещава огромни инвестиции в обекта. В дружеството Ризов притежава 92% от акциите, а общината получава дял от едва 8 на сто.
При влизането в съсобственост с общината за стопанисването на обекта Ризов получава 1488 кв. м общинска земя в района на началната станция на кабинковия лифт, четириетажна прилежаща сграда и урегулирани поземлени имоти за подстанция и помпена станция, а за общината остават 4215 кв. м в местността Картала, предназначени за подземни гаражи.
"Прима инвест БГ" получи разрешенията за строеж на кабинковия лифт през 2006-а, но още през 2007-а прокуратурата е сезирана, че строителните разрешения са издадени без оценка за въздействие на околната среда, не е изградена проектираната междинна станция на четириседалковия кабинков лифт с обща дължина 3200 м при 1000 м денивелация. Освен това незаконно е вдигната част от началната станция на лифта върху общински терен без съгласие на общината, която по онова време е под ръководството на кмета Причкапов и на заместника му по строителството Георги Милев. Тема, която в. "БАНКЕРЪ" разработи още по онова време.
През септември 2008-а незаконният лифт все пак пуснат в експлоатация, въпреки че не е тестван и не е получил разрешение за ползване. Тук е моментът да припомним, че именно тогава в него злополучно заседна даже и тогавашният премиер Сергей Станишев, който бе поканен като почетен гост за откриването. Поради скандала със случая се занимава и Върховната административна прокуратура, която даже поиска нищожност на разрешителните за строеж на лифта на Картала. Само че от Районната дирекция на строителния контрол в Благоевград отказаха да я признаят. Още няколко години казусът се търкаляше между институциите, докато през март 2011-а делото беше прекратено окончателно.
За да реализира инак обещаващия проект
Ризов тегли огромния кредит, като залага незавършен средношколски лагер в землището на с. Бистрица с площ 400 кв. м, складова база в Благоевград, почивна станция в местността Бетоловото над Разлог, апартамент в Благоевград ведно с прилежащи тавански помещения, мазе и гараж, както и движими вещи, като: машини за утъпкване на сняг, шевни машини, копирна техника, товарни автомобили и още няколко незначителни актива. Странно защо обаче тогавашният мениджмът на банката не е наложил ипотека на построената начална станция на кабинковия лифт, която заедно със самото съоръжение на практика е най-голямата инвестиция в курорта и е оставил казуса да виси на врата на сегашния.
Сега от новия съдружник на общината в Благоевград се очаква да превърне десетилетните мечти на гражданите в реалност.
По този повод кметът на града Атанас Камбитов каза пред в. "БАНКЕРЪ", че очаква в началото на следващата седмица да се срещне с инвеститорите, за да бъдат уточнени параметрите на бъдещата им дейност. Камбитов се надява, че този път резултатът от това сътрудничество ще бъде полезен за общината, а ски зоната ще се превърне в притегателен център за любители на зимни спортове от страната и чужбина. Надеждите и на гражданите, и на кмета са "Картала " да се превърне в истинско туристическо бижу над Благоевград.
Трябва да се уточни, че в този случай става въпрос за сериозна българска фирма, която има десетилетна история в оръжейния бизнес. Тя е собственост на Дмитрий Илов, син на бившия посланик на България в Либия и бивш директор на "Терем" Кръстьо Илов. Негов съдружник е известният в целия Пирински регион бизнесмен Лъчезар Динчев.
В дружеството "Армако" работят над 5000 души, то стопанисва няколко военни завода на територията на България и от години се ползва с авторитет в бизнес средите. Новите собственици имат сериозни инвестиционни намерения в ски зоната. По телефона успяхме да се свържем с Лъчезар Димчев.
Пред в. "БАНКЕРЪ" той каза, че все още е рано да се говори за конкретни действия, но уточни, че се очаква заседание на съвета на директорите и обеща в близките дни компанията да даде повече информация за бъдещите си проекти. Още повече че предстоят разговори със собственика на земята - община Благоевград, за съвместни действия около подобряването на инфраструктурата. Стана ясно обаче, че
първоначалните намерения са
да бъде закупен нов модерен лифт, който да заработи в най-кратки срокове.
Опитите ски курортът да бъде спасен не са от вчера. Още преди две години кметът на града Камбитов направи опит да преговоря с Българо-американската кредитна банка - с идеята общината да стане едноличен собственик на ски зона "Картала". Даже се говореше, че е постигната компромисна цена за изкупуването на дълговете и то при възможност тя да бъде разплатена за десет години. Само че очевидно работата се разсъхна и от общината не можаха да стигнат до решение на въпроса. А амбициите този курорт да се конкурира с Банско съвсем умряха.
И така се стигна до фактите от тази зима, когато ски центърът за пръв път остана затворен. Неутъпканата ски писта с дължина 2000 м остана на разположение на шепа ентусиасти благоевградчани, които в събота и неделя качват до нея децата си с шейните, ски влекът с начална станция на 1400 м надморска височина обаче така и не бе пуснат.
Със сегашното включване на инвеститор като "Армако" надеждите отново се пробуждат.
Мариета Велинова
Банкеръ Weekly
banker.bg
петък, 11. януари 2019 - 17:15