. бг ски новини : Защо е нужно да има медицински спасителни хеликоптери у нас? - 01 Февруари 2020 - 10:47
През изминалия уикенд Банско беше домакин на Световната купа в алпийските ски. За да се грижат за безопасното провеждане на състезанието бяха наети медицински хеликоптери от Словакия. В събота обаче въздушните линейки се оказаха жизненоважни за спасяването на човешки живот. Тогава е получен сигнал за ранен алпинист в района на водопад Рилска Скакавица.
Двата словашки спасителни медицински хеликоптера на "Бъндеришка поляна" по време на Световната купа по ски в Банско 2020
Виктор Варошкин е първият българин, покорил връх Серо Торе в Патагония. 29-годишният софиянец е инструктор по алпинизъм и е лицензиран парамедик при полети с хеликоптер. В събота обаче героят е трябвало да бъде спасен. В 13 часа към планинската спасителна служба е подаден сигнал за пострадал човек. По време на изкачване с група алпинисти Виктор пада и получава множество наранявания, сред които и счупена бедрена кост. Петима спасители от Дупница се отправят към мястото с моторни шейни от района на хижа "Скакавица".
По пътя към водопада те разбират, че на помощ ще дойдат и два хеликоптера. За късмет на пострадалия Виктор летателните машини са на разположение, тъй като са наети от Словакия за Световната купа в алпийските ски в Банско.
„Получихме информация за пострадал човек и се оказа, че сме много близо до района на инцидента. Изготвихме бърз план за действие и взехме двата хеликоптера. Единият беше за самата спасителна акция, а вторият за транспортирането на алпиниста до болницата в София. Вятърът беше много силен, а водопадът заледен. Човекът беше паднал от сериозна височина. Нашият доктор подготви пациента за транспортиране в рамките на 15 минути. След като го качихме в хеликоптера, се приземихме на зона подходяща за кацане и го сложихме в другия хеликоптер, който се отправи към София”, разказа Павол Патричек, пилот на медицински хеликоптер от Словакия.
„Бедрената му кост бе счупена.Състоянието му беше много тежко, изпитваше сериозна болка и бе замръзнал. Успяхме да го стоплим и да му дадем болкоуспокояващи. За 20 минути стигнаха до София. В болницата вече ни очакваха. Координацията между нас и медицинският екип в болница Св. Анна - София”, допълни колегата му Иво Бабица.
При отсъствието на хеликоптерите спасителната акция е щяла да продължи часове.
„От получаването на сигнала до транспортирането на пациента до София минаха 66 минути. Ние свършихме нашата работа за човек от вашата страна, което е прекрасно. За нас е специален момент, че сме успели да помогнем на българин в беда”, каза още Патричек.
България остана единствената държава в Европейския съюз без медицински хеликоптер от месец юли 2019-та, когато фирмата собственик го продава в Грузия.
„Хели ер“, собственикът на последния хеликоптер-линейка в България, го продаде в чужбина, с което спасителните операции по въздух в планините станаха невъзможни. С това застрахователят „Лев инс“, който ползваше машината до този момент, вече не може да предлага тази услуга на своите клиенти, съобщава вестник „Капитал“ в своя статия през месец юли 2019 г. На снимката - тренировка-демонстрация в София с медицинския хеликоптер на „Хели ер“ LZ-CEA, фото: Велко Ангелов
„Вие имате прекрасни планини, повече отколкото ние имаме в Словакия. Тук винаги има толкова много туристи. Много инциденти се случват в планината, в морето, по пътищата. Изключително е важно да разполагате с хеликоптер, особено когато говорим за европейска страна”, споделя Павол.
„В Словакия разполагаме със 7 медицински хеликоптера в радиус от 17 км, за да може всяка спасителна акция до отнема възможно най-малко време и пациентът да бъде транспортиран до болница в рамките на 20 минути. Разполагаме и с два самолета, които са за транспорт на органи за трансплантация, с които оперираме между Германия, Чехия, Словакия и Австрия. С тях също имаме възможност да провеждаме спасителни акции”, уточнява Иво Бабица.
Павол и Иво не считат себе си за герои. Ако един човешки живот е спасен, то денят е бил успешен. За да бъде спасен един живот, човешките усилия понякога не са достатъчни. В тази история краят е щастлив, защото по случайност два хеликоптера от Словакия са били наблизо. Но докато България е без свои въздушни линейки, много други пострадали няма да имат този късмет. А животът им ще бъде в ръцете на съдбата.
Валерия Видева
NOVA TV
29 януари 2020 09:30