. спорт : Гласът на спортистите срещу честта на Япония: какво ще се случи с Олимпийските игри в Токио - 21 Март 2020 - 20:11
OLYMPICS COVID-19. Призивите за отлагане на олимпийските игри в Токио се увеличават, но Международният олимпийски комитет (МОК) все още запазва изчакваща позиция и гледа с надежда към провеждането на форума въпреки разпространението на коронавируса по света.
Заради пандемията милиони хора бяха поставени в изолация, сред които и мнозина елитни спортисти. Ограниченията в отделните държави възпрепятстват пълноценната подготовка на състезателите, а отделно провеждането на игрите крие риск за здравето на хората, които посетят Токио.
Летните игри трябва да приемат близо 11 хиляди състезатели, като 53% от тях вече се класираха за форума. Останалите ще трябва да изчакат в несигурност кога и дали ще получат възможност да намерят място в надпреварата, тъй като всички квалификационни турнири бяха отложени.
През това време големи части, държави и цели континенти вече са или ще бъдат откъснати от света. А до началото на игрите остават около четири месеца, в които няма време за експерименти.
Честта на организаторите и упоритостта на МОК
Олимпийските игри трябва да се състоят от 24 юли до 9 август, като организирането им е национална кауза за Япония. Провеждането им е цел с най-висок приоритет за министър-председателя на азиатската държава Шиндзо Абе, който крепи с всички сили грандиозния проект, като домакинството на игрите може да струва 30 милиарда долара на Япония.
По данни на Worldometers в страната има малко над 1000 заразени и не е обявено извънредно положение, като Абе изглежда не приема заплахата сериозно.
От своя страна президентът на МОК Томас Бах няколко пъти уточни, че е твърде рано да се говори за спешни мерки, като организацията работи по различни сценарии. Германецът вероятно се опитва да си даде време за взимане на информирано решение, но отлагането му може да означава напразни надежди и хаотични действия в по-късен етап.
"Отмяната не стои на дневен ред. Отдадени сме на успеха на тези игри. Не знаем какво ще е положението. Разбира се, обсъждаме различни сценарии, но за разлика от много други спортове и професионални лиги сме на четири месеца и половина от игрите", каза Бах през седмицата.
Гласът на спортистите
Все повече спортисти си задават логичния въпрос защо наред с други големи спортни състезания като европейското първенство по футбол, олимпийските игри също не бъдат отложени. Недоволството на състезателите е насочено предимно към липсата на конкретен план при различни сценарии.
"МОК иска от нас да рискуваме здраве си, това на семействата ни и обществото, за да тренираме всеки ден? Излагате ни на опасност точно сега, а не след четири месеца", каза състезателката в овчарския скок Катерина Стефаниди.
С призив за отлагане на форума излязоха много национални федерации, сред които и тази на САЩ, чиито спортисти спечелиха най-много медали на всеки от последните шест летни игри. В допълнение Световната асоциация на състезателите потърси диалог с МОК и поиска мнението на атлетите да бъде взето под внимание при решението за бъдещето на Токио 2020.
"Олимпиадата е нещо прекрасно, което очакваш с нетърпение, но тази криза е по-голяма дори от игрите. Спортистите трябва да знаят, че здравето им важно и се има предвид. Не казвам да се отмени олимпиадата, а призовавам да имаме състрадание и да се съсредоточим върху това, което е реално важно в момента. Тази криза е глобална и такива са олимпийските игри", каза четирикратната олимпийска шампионка в хокея на лед Хейли Уикенхайзер.
Въпрос за пари, много пари
Зависими от провеждането на олимпийските игри са 33-те международни федерации, чийто спортове ще присъстват в програмата в Токио. Сред редовните участници в олимпийското движение са 28, като те ще си разпределят 590 милиона долара от маркетинговите права.
Федерациите от най-висока категория - лека атлетика, гимнастика и плувни спортове, ще получат по 40 милиона, а тези на по-ниско ниво като голф, модерен петобой и ръгби ще заслужат 14.1 милиона.
Някои федерации не могат да оцелеят без финансовата подкрепа, която получават покрай игрите. Това са спортовете бокс, модерен петобой, стрелба с лък, вдигане на тежести, кану-каяк и триатлон. Всички тези федерации се нуждаят от финансовата инжекция, но няма да я получат, ако игрите не се проведат. Тогава МОК няма да прибере близо 3 милиарда долара от телевизионни права и спонсори.
Благодарение на специален фонд организацията има средствата, за да оцелее, дори и да не се проведат два олимпийски форума. МОК обаче няма установени правила за действие при отмяна на летни или зимни игри, като остава неясно дали все пак ще бъдат компенсирани спортните федерации.
Големият удар очаквано ще понесат организаторите заради логистичните и правните проблеми, които ще възникнат при евентуално отлагане на игрите. Според Kyodo News те ще донесат 5.6 милиарда евро и ще имат положителен ефект върху японската икономика.
Оптималният вариант би бил игрите да се проведат през 2021 г., като спортният календар предразполага това да се случи и през 2022 г. При такъв сценарий ще има зимни и летни игри в една година, като за последно това се случи през 1992 г.
Велко Топалски
Dnevnik.bg
19:17, 21 мар 2020