SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. спорт : Eкстремните спортове в периода 31 май - 6 юни 2020 г. - 08 Юни 2020 - 10:17

Първото състезание по планинско бягане у нас след извънредното положение ще се проведе на 13, 14 и 15 юни в пернишкото село Кладница и ще бъде ултрамаратон. Организиратор е един от най-добрите ни планински бегачи на дълги разстояния - Пирин Галов. "Run Around The Clock Ultra" има по-особено трасе и формат, разказа Галов пред БНР, а идеята се харесала и в чужбина, затова по-късно през лятото в Испания ще се проведе същото състезание. Трасето е кръгово и е с дължина 11,5-11,6 км, участниците сами ще трябва да си организират подкрепителен пункт, а победител ще бъде онзи, който издържи най-дълго и последен направи една пълна обиколка. Подробности очаквайте във вторник, в предаването "Преди всички" по "Хоризонт", както и в онлайн рубриката ни "Екстремните спортове".

Петото издание на Ултрамаратона на Велико Търново ще се проведе на 4 и 5 юли. 71-километровото трасе е с денивелация 2200 м. Другите дистанции са 48, 28, 14 км, за колоездачите километрите са 27 и 45, а в дуатлона бягането е 48 км, а колоезденето - 45. Част от парите от регистрации ще бъде дарена на семейството дългогодишния състезател Иво Дончев, чиято дъщеря страда от тежко заболяване.

Oрганизаторът на "Пирин Ултра" Димиртър Димитров призова бегачите да се записват за състезанията, в които искат да участват този сезон, вместо да изчакват до последния момент. От март досега за "Пирин Ултра" са се записали 40-50 чужденци и само един българин. Ако тази тенденция продължава, има реална опасност повечето големи състезания у нас да бъдат отменени, написа във Фейсбук Димитър Димитров.

Ники Русев от клуба по катерене на НСА изкатери и тази седмица маршрут с категория на трудност 8с. Линията се казва "Напред" и се намира в пещерата Проходна край Карлуково. Седмица по-рано 14-годишният пловдивчанин се завърна с гръм и трясък след двумесечната карантина, преминавайки маршрута „Непобедим“ на Карлуково, от същата висока катергория на трудност.

Тазгодишната катерачна среща в България търси спонсори. Състезанието, което е и държавно първенство по скално катерене, се ораганизира за 10-а поред година от алпиниста Николай Петков и БФКА. Тази година срещата на катерачи от цялата страна ще се проведе в края на септември, край село Пепелина, Русенско, където има специално разработен за целта обект. Той, обаче, все още е затворен за катерене, а организаторите търсят финансиране, за да привлекат повече участници. Преди няколко седмици стана ясно, че румънски катерачи са наковали по неподходящ начин машрути на скалите край Русе, без съгласуване с местната катерачна общност, затова една от целите на организаторите е да се насочи вниманието към този обект за катерене, който, според тях, има голям потенциал за развитие.

Адам Ондра се справи с най-трудния боулдър в Чехия и един от най-трудните в света - "Brutal Rider" 8C+. Това е продължение на линията „Ghost rider“ 8C, която Ондра премина миналата есен, а сега е добавил още няколко движения. Дни по-късно Ондра реши още едно 8С+ и го кръсти "Ledoborec".

19-годишната Лаура Рогора изкатери първото си 9а+. Маршрутът "Pure Dreaming Plus" се намира в Арко, Италия и е преминат за първи път от Адам Ондра преди 2 години, като досега нямаше повторение. Така Рогора стана първата италианка, изкатерила машрут с категория на трудност 9а+, и петата жена в света с подобно постижение. За момента най-трудният маршрут, преминат от жена-катерач, е 9b, благодарение на австрийката Ангела Айтер, която през 2017 г. направи повторение на линията "La planta de Shiva" в Испания.

Няколко месеца ще отнеме на китайските учени да обработят резултатите от експедицията си на Еверест миналия месец и да определят точната височина на върха. На 27 май екип от геодезисти прекара повече от 2 часа на върха, за да монтира специална антена и да направи измервания на снега. Последното китайско измерване е през 2005 г. и отчита 8844 метра височина, но остава спорът дали да бъде включена и снежната шапка, с която по онова време Еверест е с 4 метра по-висок. Предстои да видим дали размерът на шапката е същият като преди 15 години, а и как земетресенията през последните години са се отразили на най-високия връх на планетата, който този сезон, заради коронавируса, беше изкачен само от китайци.

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове" на БНР (www.bnr.bg).

Таня Иванова
Програма Хоризонт
БНР
07.06.20 в 23:31

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL