. бг ски новини : Пловдив се сбогува с легендарния Гаро Бардизбанян - 14 Юни 2020 - 16:30
Днес изпратихме в последния му земен път голямото име в пловдивския и български спорт Гарабед Симон БАРДИЗБАНЯН, популярен с името Гаро Бардизбанян. Той си отиде внезапно от този свят вчера.
Гаро Бардизбанян е роден е на 28 септември 1935 г. в Пловдив. Спортът, ангажиментите му в тази област и професионалната отдаденост в електрониката, го нареждат между колоритните личности под тепетата. На ски се качва още като дете и до сега не пропускаше сезон, без да мине по пистите в парк "Родопи", в Пампорово или във Вейл (Колорадо, САЩ), където живее от 1992 година, но след като се пенсионира, повечето време прекарва в родния град.
Той е пионер във водните ски у нас. През септември 1962 година, заедно с Желязко Петров и Борис Спасов, кара саморъчно направени пособия на Гребна база, теглен от личния "Трабант". Практикува водомоторния спорт. Планински спасител от 1952 година. Треньор и съдия по ски и водни ски, където защитава международна категория. Директор на основаното през 1980 г. ски-училище. Ръководи първото у нас училище по ски за малчугани от детските градини. Изгражда първия ски-влек в парк "Родопи" (до хижа "Здравец"). През ръцете му, в буквалния смисъл на думата, минават почти всички съоръжения в парк "Родопи".
В началото на 80-те години става инициатор и двигател пясъчната кариера край Оризари да се превърне в модерен стадион за водни ски. През 1984 г. поставя началото на състезание по водни ски за купа "Пловдив", единствено у нас, включено в календара на Световния съюз по водни ски, валиден за световната ранглиста.
Гаро Бардизбанян е основател и председател на клуба по водни ски в ЕАЗ. Неговите възпитаници Степан Бардизбанян, Габриела Йосифова-Бардизбанян, Владислав Дочев и Теменужка Петрова и до сега държат най-добрите резултати в девет от 12-те категории на водните ски у нас. Рекордът на Стьопата в скока (49.40 м), поставен в Киев, стои непокътнат от 1985 година!
В началото на 60-те години ремонтира първия телевизор в Пловдив в сервиза на ул. "Гладстон". Автор и изпълнител на първата в страната електронна стартова система за състезания по водомоторен спорт, дълги години обслужвала целия календар в България. Един от основателите на спортната Научно-приложна лаборатория (НПЛ) в Пловдив. Там разработва повече от дузина уреди и тренажори, признати за изобретения. Акордеонът е другото му призвание и умение, с който свири в състав "Хеброс".
Гаро е поредното доказателство как природният талант и стремеж за усъвършенстване, развиват човешките качества в една или друга област. В живота го водят умението му да поглежда в бъдещето, усетът за новаторство, талантът на откривател. Макар и без специално образование, внедреният нюх и пионерски дух, насочват неуморния скиор в света на новостите и откритията.
Ето посланието, с което го изпратиха неговите възпитаници:
"Нашият треньор и много добър приятел, ни напусна завинаги! Един достоен човек, оставяйки след себе си спомен за безкрайна добродетел и човечност. Боли ни, тренер. Много! Хубавите ни спомени с теб са безкрайни. Ще живееш в сърцата ни завинаги! Почивай в мир!
Екип Plovdiv24.bg
14:05 / 14.06.2020