. БФСки новини : Преглед на постигнатото от БФСки за изминалия сезон - 14 Юли 2008 - 13:14
По време на Общото събрание на Българска федерация по ски, което се състоя на 27.06.2008 г., беше представен отчетният доклад на председателя на БФСки. Значителна част от него е посветена на преглед на постигнатото през изминалия сезон в спортно-тренировъчната и състезателната дейност, в международното сътрудничество и в организационно отношение.
Представяме ви част от отчетния доклад:
"СПОРТНО-ТРЕНИРОВЪЧНА И СЪСТЕЗАТЕЛНА ДЕЙНОСТ
СНОУБОРД
През сезон 2007/2008г., с оглед на различните дисциплини, в които се състезават състезателите, националните отбори бяха структурирани както следва:
1. Национален отбор по паралелни дисциплини – жени – Александра Жекова, Теодора Пенчева
2. Национален отбор по паралелни дисциплини – юноши – Иван Ранчев, Радослав Янков, Илия Киров
3. Национален отбор по сноубордкрос – Александра Жекова, Асен Лилов, Виктор Димитров
4. Национален отбор по свободен стил – Марио Беньо, Асен Лилов, Димитър Чокоев, Ангел Харизанов, Лозьо Димитров
Подготовка
Подготовката на Александра Жекова започна с двуседмичен лагер на Белмекен през м. август. След това елитната ни състезателка проведе едномесечен лагер при отлични условия в Чили. Постигнати бяха много добри функционални резултати и необходимите за спорта качества. Подготовката продължи с 10-дневен лагер на закрита писта в Холандия и едноседмичен лагер в Зьолден (Австрия). Лошите метеорологични условия на глетчерите през ноември и получената контузия от състезателката не позволиха да бъде изпълнен планувания тренировъчен обем. За щастие отличните условия в Банско през м. декември помогнаха да бъде наваксано от части пропуснатото.
Юношеският отбор и Теодора Пенчева започна подготовка в средата на октомври с двуседмичен лагер за физическа подготовка на Боровец, продължи с лагер на Хинтертукс - 14 дни. От края на ноември до края на календарната 2007г тренировъчния процес се водеше на Банско. През 2007-2008 се осъществиха пет специално-подготвителни лагера на националния отбор свободен стил. Първият от тях протече на спортна база Белмекен, вторият на глетчера в Хинтертукс (Австрия), а следващите три - в Банско. За първи път бяхме свидетели на осъществяването на целенасочена подготовка в България- в зимен център Банско, където бе изградено съоръжение специално за провеждане на тренировки по сноуборд свободен стил от националния отбор.
Подготовката на отбора по сноубордкрос мъже стартира на Хинтертукс в началото на месец ноември, след което продължи в България.
Участие в състезания и класирания
Александра Жекова взе участие в 17 старта за Световната купа от 21 възможни в три различни дисциплини. За съжаление поради травма, получена по време на тренировка Александра не стартира в Лейк Плесид и Стоунхем – общо четири старта, което я свали значително в генералното класиране за Световната купа – 17-то място и в класирането за отделните дисциплини. В десет от стартовете тя се квалифицира за финалите, в пет от тях бе в призовата десетка, три пъти в топ шест, взе един подиум.
В крайното класиране за Световната купа по сноубордкрос е 10-та и 21-ва в паралелните дисциплини, отново завърши сезона със значителен точков актив. С тези резултати тя постигна поставените цели в кроса.
Голяма радост и удовлетворение донесе златния медал на Радослав Янков от Световното юношеско първенство във Валмаленко (Италия), който е първи за България в сноуборда. Трябва да отбележим, че Радослав стана световен шампион, без да загуби нито един манш от елиминациите в паралелния слалом, а в другата дисциплина паралелен гигантски остана на 5-то позиция. В новата ранглиста на ФИС Радослав ще бъде с над 300 точки (при олимп. квота от 100 точки), което го нарежда на първо място при юношите в света.
Сезонът започна отлично за Иван Ранчев с постигнатото 3-то място на Европейска купа в Абзаково (Русия) и 8-мо място на Европейска купа в Бадгащайн (Австрия). На Световното първенство се представи под възможностите си в паралелния гигантски слалом (20-то място). В слалома той остана на 7-мо място, което в действителност е много добро постижение.
Теодора Пенчева успя бързо да преустрои своето каране, както и да се почувства по-уверена и стабилна с новите бордове. Най-доброто й класиране този сезон бе 3-то място на Европейска купа в Словакия. В Световната купа състезателката не се класира за нито един финал. Най-добрите й постижения са 23-то място на слалом в Холандия и 24-то и 28-мо място на гигантски слалом в Италия.
Поради здравословни причини Асен Лилов отпадна от състава по свободен стил още в началото на състезателния период и мястото му бе заето от Ангел Харизанов (Б отбор), който по същите причини пропусна последните стартове в Словения. На тези и другите стартове с ранг Европейска купа не стартира и Лозьо Димитров (Б отбор) отново поради проблеми със здравето. Най-добрите класирания на Световна купа през сезона бяха на Марио Беньо в София (19-то място) и на Димитър Чокоев в Грац (25-то място). Последвалите призови класирания на Европейските купи в Сърбия (2-ро и 3-то място) и Словения (2-ро и 3-то място) показват, че отборът вече е на ниво над средното за Европа.
Организация на международни състезания от държавния спортен календар
През сезон 2007-2008г. бяха организирани 3 международни състезания по Сноуборд – от тях само 2 се състояха, а едно бе отменено поради лоши метеорологични условия. Поради липса на сняг не се проведоха планираните състезания по сноубордкрос – Европейска купа и Държавни първенства по сноуборд-крос и ски-крос.
Световната купа по Биг Еър – отлично организирана проява, която далеч надвиши очакванията, както на състезатели, така и на ръководители от чужбина. В своите доклади шефа на Световната купа и Техническия делегат определиха състезанието в София, като едно от най-добрите през последните два сезона.
АЛПИЙСКИ ДИСЦИПЛИНИ
Подготовка
Националните отбори по ски алпийски дисциплини бяха структурирани по следния начин: А отбор мъже от двама състезатели / Килиан Албрехт, Стефан Георгиев / Б отбор мъже от 9+1 състезатели / Седянков, Тодоров, Г. Георгиев, Манолов, Янакиев, Банков, Чонгаров, Присадов, С. Георгиев, Тотев / и отбор жени от 2 състезателки / Мария Киркова и Силвия Маджарска /, които водеха подготовката си съвместно. Тя се провеждаше от 6 национални треньори под ръководството на техническия директор и главен треньор Едуард Райхарт, косултирани от г-н Марк Жирардели. Бяха проведени три тренировъчни лагера по физическа подготовка (18 тренировъчни дни) и 6 лагера на сняг (общо 48 тренировъчни дни). Основните цели за сезона, поставени пред отборите, бяха подобряване в основната дисциплина – слалом, подобряване техниката в дисциплините слалом и гигантски слалом, набиране на опит в скоростните дисциплини, значително подобряване на ФИС точките във връзка с по-добри стартови номера; за А отбор мъже допълнителни изисквания – стартове на Албрехт и Георгиев в състезания от Световната купа и квалификация в първите 30.
През тази спортно тренировъчна година беше сформиран – „С” национален отбор, юноши и девойки с насока да се подготвят състезатели, като основен резерв на първите отбори. Бяха финансирани и проведени три лагера за физическа подготовка и четири на сняг.Селектирани бяха и седем момичета и момчета и за най-добрите се осигуриха ски и автомати. Непосредствено преди важните международни стартове се проведе лагер и контролно състезание за определяне състава за участие в к. Тополино. Практиката от предишни години показа, че това е най-обективният начин за подбор.
Участие в състезания и класирания
За разлика от сезон 2006/ 2007 можем да кажем, че през тази година представянето на нашия водещ състезател Килиан Албрехт беше значително по-добро. Той успя да се класира шест пъти в първите 30 на Световна купа по слалом и постигна четвърто и пето място на Европейска купа във Франция и Германия.
Трябва да отбележим и показаното на Европейската купа по спускане в Банско от състезателите Георги Георгиев - 29 място и Стефан Георгиев 23- ти с изоставане само на 2,11 секунди от победителя. Добре се представиха в различни стартове от международния календар и юношите Присадов, Св. Георгиев и Чонгаров.
Особено ми е приятно да отбележа напредъка, който показват младите ни състезатели и постигнатите от тях отлични резултати. На купа Тополино Георги Нушев зае 8 място на гигантски слалом, а в слалома на Купа Ла Скара /Франция/ той победи всички свои съперници. Яни Парлапанов – 14 място на слалом к. Тополино и Георги Малчов 12-ти за к. Ла Скара.
СКИ БЯГАНЕ
Подготовка
Националният отбор по ски бягане през сезон 2008/2009 беше структуриран по следния начин: отбор мъже/юноши от 6 състезатели и отбор жени/девойки от 3 състезателки, които водеха подготовката си под ръководството на националните треньори Пламен Недялков и Йорданка Гювийска. Подготoвката на отбора започна през месец юни и бяха проведени 4 тренировъчни лагера в България (90 тренировъчни дни), 2 тренировъчни лагера на сняг – 20 дневен на глетчер в Рамзау – Австрия и 40 дневен на сняг в Швеция и Финландия. Oсновнатa цел в подготовката беше създаването на оптимална система за ефективно провеждане на учебно – тренировъчната и състезателна дейност през целия подготвителен и състезателен период, както в краткосрочен, така и в дългосрочен аспект. Бяха поставени цели за класиране на Световното първенство за юноши и младежи до 23год. в Щирк, Полша – до 20 място, на Световно първенство за деца купа “Тополино” – 10 място, заемане на призови места в Балканските купи, значително подобряване на ФИС точките във връзка с по-добри стартови позиции. В началото на състезателния период беше привлечен към направление ски бягане г-н Олександр Аверин от Украйна – в качеството на консултант-треньор. Неговата основна задача за периода беше изграждане на ясна концепция в перспективна за развитието на дисциплината на базата на моментното състояние и реални възможности. Националният отбор взе участие в 20 международни старта и 5 от ДСК.
Участие в състезания и класирания
На Световнoтo първенствo за юноши и младежи до 23 год. участвахме с 6 състезатели За поредна година то бе отложенo и преместено от Полша в Италия. Тази промяна наложи корекции в календара и дисциплината преследване беше заменена с 30 км. свободен стил масов старт. Веселин Цинзов се представи отлично като се класира на 16-то място на 1.41 минути от победителя. На 10 км свободен стил масов старт Антония Григорова се класира 37-ма на разлика 3.30 минути.
На 25-тото неофициалното Световното първенство за деца до 14 години, купа “Тополино” участвахме с шест състезатели. В дисциплината 7км свободен стил Симеон Деянов се класира на престижното 10-то място от 155 състезатели. Трябва да отбележим, че в последните години нашите спортисти в детска възраст заемат позиции в челната десятка.
Поставените цели за класиране до 20-то място на Световното младежко п-во и до 10-то място на неофициалното Световното първенство за деца до 14 години, купа “Тополино”, бяха постигнати с което българското ски-бягане показва, че посоката в която се работи в последните години е правилна.
Всички състезатели регистрираха значително подобряване на ФИС точките в дистанционните бягания и намалиха времевата разлика от победителите в състезанията. Така те ще имат по- добри позиции за квалификация за ЗОИ Ванкувър 2010.
На последните състезания от веригата на Балканската купа, Веселин Цинзов за втора поредна година стана носител на купата при мъжете, а Антония Григорова се класира на трето място при жените.
СКИ СКОК
Подготовката на националния отбор по ски скок започна децентрализирано след базово спортно-педагогическо тестиране и функционално изследване на състезателите, а спортно техническата през летния период се проведе предимно в Крани, Словения и Филах, Австрия. В основния състав бяха включени състезателите Петър Фъртунов, Владимир Зографски и Богомил Павлов, имащи право на участие в стартове за Континентални купи.
Непосредствено преди състезателния период ръководството на федерацията привлече като главен треньор г-н Винтерлих, доказан специалист в ски скока. Това решение беше продиктувано от непрекъснати противоречия в тази дисциплина, които неминуемо се отразяваха негативно на нормалната работа. Зимната подготовка започна на 28.11.2007год. под негово ръководство.
През сезона бяха отчетени 126 тренировъчни дни централизирана подготовка, 350 скока на керамика, 350 скока на сняг и 26 състезателни дни.
Състезателите Фъртунов и Зографски участваха предимно в стартове за Континенталната купа. В Сапоро, Япония Фъртунов се класира на 24-то и 28-мо място и получи право за участие в стартове за Световна купа и Гран при.
В Харахов, Чехия в стартове от ФИС купи, Фъртунов се класира на на 4-то и 7-мо масто, а Зографски на 24-то. С тези постижения състезателите завоюваха квоти за участие в Континенталната купа за следващия сезон
На Световното първенство за юноши в Закопане, Полша бяхме представени отново със същите състезатели, като за отборния старт се включи и Васил Иванов. От 18 държави нашият отбор се класира на 13 място, а в индивидуалния Фъртунов постигна 30-то. През месец март на неофициално световно ученическо първенство в Закопане, Полша участваха страни като Норвегия, Чехия, Словения, Полша и други. До 12 год. с минимална скокова подготовка Даниел Симов се класира на 6-то място, до 15 год. и в двата старта Зографски се представи отлично, като се класира на 1-во и 2-ро място и до 16 год. Богомил Павлов и Васил Иванов завоюваха 14-то и 16-то място.
Можем да бъдем удовлетворени от тяхното представяне, тъй като те показаха напредък. В края на сезона г-н Й.Винтерлих анализира и даде индивидуална оценка на състезателите.
От вътрешния спортен календар бяха проведени 12 старта на шанца К40 в гр. Самоков. Сезонът приключи със стартове от ДСК през месец март.
МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Най-важното събитие през 2007 г. беше посещението на Президента на Международната федерация по ски и член на Международния Олимпийски Комитет г-н Джан Франко Каспер в България. На тържествена церемония той беше удостоен с почетното звание „Доктор Хонорис Кауза” от Националната Спортна Академия. Високопоставеният гост, който е един от най-авторитетните и влиятелни имена в световния спорт посети Банско, където откри Лидерски семинар организиран от БФСки съвместно с ФИС за ръководителите на федерациите от Югоизточна Европа. Ние считаме, че това е признание за усилията на всички нас, които работим за възвръщане на позициите на любимият ни ски спорт.
- както вече споменах, беше отпусната финансова подкрепа в размер на 269 000 лв. за екипировка, подготовка на националните състезатели от всички дисциплини и подпомагане при провеждане на Световната купа по сноуборд.
- по програма “Подпомагане и развитие” и със съдействието на Комитета по ски скок към ФИС бяха включени за участие в два тренировъчни лагери във Филах /Австрия/ и Крани /Словения/. Разноските бяха поети от ФИС.
За новия сезон 2008/09 ще развиваме дейността си в посока разширяване на възможностите за подпомагане чрез включване в различни проекти и програми към Международната федерация по ски.
В края на месец май 2008 БФСки взе участие в Конгреса на Международната федерация по ски в Кейптаун, Южна Африка. С удоволствие мога да споделя, че срещите които бяха проведени са от изключително значение, а също и успешното включване на нашите специалисти в работата на комисиите. В потвърждение на моите думи те отново бяха преизбрани от Съвета на ФИС да работят и следващите две години съвместно с колегите си от целия свят. Това са г-н Цеко Минев, г-н Георги Бобев, г-жа Пепа Мицева, г-н Иво Цеков, г-н Петър Попангелов, г-н Петър Зографов, г-н Емил Семов, г-н Валентин Гичев и г-жа Мила Андреева.
Вече стана традиция тясното сътрудничество с федерациите от Югоизточна Европа, което е важно за развитието на региона в областта на ски спорта. Разбира се ние поддържаме добри контакти и с федерациите от Алпийските държави.
В подкрепа на моите думи е, че през отчетния период България беше посетена от сериозни специалисти в областта на ски спорта. Тези хора бяха спечелени за нашата кауза и привлечени под една или друга форма да подпомагат работата по пътя към начертаните високи цели. Ще спомена имена, като Алте Скардал- Директор на Световната купа жени алпийски дисциплини, Тишхаузер- директор на Световна купа жени скоростни дисциплини, Марсел Лузе- Директор на Световната купа по сноуборд, Паул Михаилидис- човекът, който отговаря във ФИС за програмите за подпомагане, Маркус Валднер- координатор Европейска купа. По покана на БФСки отново дойде и г-н Курт Хох, специалист, провел над 500 Световни купи по алпийски дисциплини, Карл Фреснер с помощта на който хомологирахме и ре-хомологирахме пистите в курортите. Всички те изключително много помагаха и допринесоха за отличното провеждане на проявите.
През месец май 2007 на календарната конференция в Порторош, Словения нашите редовно избрани представители взеха участие в работата на комисиите на международната федерация и бяха проведени срещи относно предстоящите важни прояви в България. На Есенната среща в Цюрих федерацията беше представена на най- високо ниво.
Техническите делегати към ФИС присъстваха на всички опреснителни курсове организирани от международната федерация. За нас е важно нашите специалисти да бъдат информирани за всички новости в областта на ски спорта.
ОРГАНИЗАЦИОННО СЪСТОЯНИЕ
През изминалия период в организационно отношение работата в БФСки беше на много добро ниво.
- Участвахме в регулярни срещи с ръководството и председателя на ДАМС във връзка с текущи въпроси и бъдещи проекти.
- Наши специалисти взеха активно участие в различни инициативи, като кръгла маса на тема „ Професията треньор – реалност и перспектива”, поредица от семинари за повишаване на квалификацията на националните треньори по различните спортове.
- Съвместно с федерацията по Баскетбол и ДАМС, БФСки организира семинар на тема „Спортен маркетинг, мениджмънт и самофинансиране на спортния клуб”, бяха поканени за участие клубовете от страната.
- Изготвихме и актуализирахме тестовете за прием в спортните училища, предложихме система за приравняване на интегралната оценка от тестовете към педагогическа и текуща оценка базирана на участия в състезания от Държавния спортен календар.
- Проведохме среща с изпълнителните директори на зимните центрове, които подпомагат ски-спорта, както за организацията на състезания, така и за осигуряването на безплатни сезонни карти за националните състезатели и преференциални цени за клубовете. В тази връзка вече са потвърдени 14 международни състезания.
- Както вече знаете през сезон 2008/2009 България ще бъде домакин на Световна купа спускане и супер гигантски слалом жени - алпийски дисциплини. Това беше окончателно потвърдено на Конгреса на ФИС в Кейп Таун. Няма да скрия от вас, че това отчитаме като голямо постижение и признание за работата, която федерацията свърши в последните години и от друга страна съзнаваме огромната отговорност.
- По програмата за лицензиране на треньори по ски алпийски дисциплини проведохме съвместно с Австрийската ски академия два треньорски курса и една ски клиника от Холменкол за подготовка и мазане на ски в Банско.
- Беше реформирана Националната съдийска колегия и бяха проведени опреснителни семинари и изпити. В следствие на което издадохме съдийски карти на явилите се и покрили критериите съдии по различните спортове .
- Изготвихме Държавен спортен календар 2007/08 и успешно проведохме 14 международни състезания /алпийски дисциплини 9; сноуборд 2; ски бягане 3/. Двете големи прояви, които се състояха в България - Световна купа Биг Еър - сноуборд и Европейска купа спускане, мъже - алпийски дисциплини, с гордост можем да кажем, че преминаха при отлична организация. Това, което е необходимо да се съблюдава в бъдеще, е състезанията от ДСК да бъдат равномерно разпределени в месеците декември- април.
- Медийно федерацията беше представена чрез продажба на разполагаемото рекламно време по Договор между “Български Ски Пул” и „Българска Национална Телевизия” за излъчванията на стартове от Световните Купи по ски и сноуборд – сезон 2007-2008 г. и Европейската купа по ски в Банско, по БНТ.
Телевизионни рекламни кампании, които “Пиеро 97” АД осигури за Българска федерация по ски и Български Ски Пул, в периода от м.Декември 2007г. до м. Март 2008г. по БТВ, БНТ и Нова Телевизия.
БиТиВи
Излъчване на спонсорски заставки на генералните спонсори на БФСки - 16 последователни седмици:
Нова Телевизия
Излъчване на спонсорски заставки на генералните спонсори на Федерацията - 16 последователни седмици и излъчване на 11 предавания от „Алпин магазин” – обзорно предаване за стартовете от Световната купа по ски през сезона, подготвено от Инфронт.
БНТ
Излъчване на спонсорски заставки на генералните спонсори на БФСки - 18 последователни седмици.
- В Пресклуб България бяха организирани периодично пресконференции, свързани с определени прояви, или преди големи състезания /Световна купа Биг Еър в София - сноуборд, Европейска купа спускане мъже в Банско- алпийски дисциплини/ и др.
- На 23 април в Централния военен клуб организирахме закриване на състезателния сезон и награждаване на призьорите за купа “България” и купа “Надежди”. На тържеството бяха отличени с парични награди най-добре представилите се състезатели в международни състезания от най- висок ранг.
- През месеците април и май на свои заседания УС на БФСки разгледа представените отчети за изминалия сезон 2007/2008 по направления и както всяка година бяха приети план програмите и бюджетите по направления.
- През изминалият сезон Консултативният съвет доказа за втора година, че има място в структурата на БФСки. Неговата дейност беше изразена в участие в многобройни срещи, разговори, посещения на състезания, контролни, събирания на различните структури и периодично предоставяне на информация за членовете на УС. Г-н Минковски и някои от членовете на КС се стремяха да достигнат до дълбочината на специфичните проблеми по спортове и в много от случаите те се решаваха своевременно безпристрастно. Своята работа през годината КС отчете чрез доклад, в който подробно са засегнати всички дейности, свързани с направленията и отделите в федерацията. След последното заседание на УС правомощията на КС бяха засилени, благодарение на активността на Председателя и през следващия сезон неговите членове ще вземат участие във всички прояви на отделните спортове с желание да бъдат полезни. Те ще разполагат със собствен бюджет, за да присъстват на планираните прояви, организирани от направленията. Освен пълна информация УС ще има и алтернативи на решенията за отделните спортове относно дейността им и календара.
- Разработеният проект в програма „Олимпийска солидарност” към БОК в областта „Подготовка на млади таланти 2010-2012 и Континентални регионални игри” беше финансиран и през 2007г.
- От тази година създадената Програма за млади и перспективни треньори алпийски дисциплини към БФСки се разшири и влезе в действие и за Направлението по ски бягане. След анализ на резултатите УС на БФСки реши формата да бъде променен и контрола по изпълнението да се завиши.
- Раздадена беше екипировка на клубовете, развиващи ски бягане и алпийски дисциплини на обща стойност около 100 хил. лв.
- През годината бяха изготвени документите за хомологация и ре-хомологация на писти по алпийски дисциплини – на Банско (писта за спускане и супер гигантски слалом), Боровец (слалом и гигантски слалом) и в Чепеларе (нови трасета), за които получихме сертификатите от ФИС. За следващия сезон имаме намерение да подготвим за хомологиране още една писта за ски бягане в курорта Банско.
- През изтеклия период УС на БФСки проведе девет редовни заседания. За съжаление някои от членовете не се включиха пълноценно в работата.
В заключение бих искал да ви представя равносметка и анализ за фактическото състояние и развитие на дейностите през петгодишния период на нашето управление.
В началото на доклада ви информирах относно финансирането и бюджетирането на федерацията, което в цифрово изражение 2003-2007г. изглежда така:
* Приходи - 2003г. - 526 000 лв., а през 2007г. инвестираните средства в ски спорта чрез БФСки и Български ски пул ООД са около 5 000 000лв.
* Специалистите, които работят за федерацията са 19 национални треньори със съответните ръководители на направления, администрация и счетоводство БФСки - пет, администрация БСПул - двама, направление организация и провеждане на състезания двама – общо 28.
* През 2003г. БФСки разполагаше с три превозни средства, а в момента автомобилите, които ръководството е осигурило за обезпечаване на дейността, са 17 на брой.
* В началото на нашето управление имахме един представител в структурите на Международната федерация по ски, от две години там работят в комисии, съдии и технически делегати 15 наши специалисти.
* Подготвихме и реализирахме треньорски програми за подпомагане на ски клубовете.
* Отлично организираните ФИС състезания, които проведохме през тези години, ни изкачиха до най-престижните прояви - Световна купа по сноуборд, която се състоя в София и Световна купа по спускане и супер гигантски слалом жени през следващия сезон в Банско.
* Разбира се не на последно място ще засегна и представянето на нашите национални отбори. Ние като ръководство считаме, че има напредък. Естествено, при едни от спортовете той е по-силно изразен, при други не толкова, колкото би ни се искало. Ние ще продължим да работим и да правим всичко, което по силите ни, защото сме сигурни, че се движим в правилна посока.
Всички знаем, че пътят към световните върхове е труден и изисква упорита работа и сериозно финансиране. Основното е, че сме тръгнали по правилния път и че всеки от вас отдава времето и силите си за ски-спорта.
Благодаря на целия УС, на всички ски клубове, треньори и служители на федерацията, на всички спонсори, на управите на зимните ски центрове и на ръководството на ДАМС за подкрепата, която ни оказаха."
Цеко Минев – Председател на БФСки
[xt] ski