. световни ски новини : Финален спринт реши победата в последната за сезона женска щафета от СК по биатлон - 04 Март 2021 - 19:02

БИАТЛОН. Отборът на Швеция спечели последната за сезона в Световната купа по биатлон щафета на 4 по 6 километра за жени, която се проведе в Нове Место на Мораве (Чехия), след финален спринт.

Квартетът на „Трите Корони“ в състав Мона Брорсон, Хана Йоберг, Лин Першон и Елвира Йоберг завърши надпреварата за 1:03:26.6 часа, като завършиха на само 1.2 секунди пред Беларус (Ирина Крюко, Динара Алимбекова, Хана Сола, Елена Крючинкина), след страхотен финален спринт на по-малката от сестрите Йоберг. Тя направи и много силна последната обиколка от два километра, в която стопи преднината от 3.7 секунди на Крючинкина и я победи във финалния спринт. Трети днес се нареди тимът на Франция (Анайс Бескон, Жустин Бреза-Буше, Клое Шевалие, Жулия Симон), който завърши на 27.8 секунди зад първото място.

С победата си днес, тимът на Швеция си осигури и малкия кристален глобус в женските щафети за сезона, след като събраха общо 216 точки. Също толкова има и тимът на Германия, който днес в състав Марен Хамершмид, Ванеса Хинц, Янина Хетих и Франциска Пройс, завърши едва 11-ти. Заради по-добрите си класирания в надпреварите през сезона, глобус взимат само шведките.

На огневия рубеж днес най-добре се представи тимът на Швеция, който не направи нито една наказателна обиколка и използва само шест допълнителни патрона. Втори по този показател бяха американките, които имаха нужда от седем резервни патрона, а белорускините използваха девет. Американките (Сюзън Дънкли, Джоан Рийд, Клер Ийгън, Дийдра Ъруин) днес завършиха пети с пасив от 40.1 секунди.

България не взе участие в днешната щафета, тъй като по-голямата част от нашия женски отбор е в Австрия, където участва в Световното първенство за младежи и девойки.

4 март 2021 | 18:40