. бг алпийски ски новини : Витоша - по-достъпна и безопасна за спорт и туризъм! - 07 Октомври 2008 - 13:12
„Витоша ски” АД стартира проект за безплатно обучение по ски на 4000 ученици от София
4000 ученици от софийските училища ще получат възможност да изкарат 4-дневен безплатен курс по обучение на ски на Витоша тази зима. Пилотният проект е на дружеството „Витоша ски” АД, заедно с Държавната агенция за младежта и спорта и Столична община. Новината съобщи на пресконференция на тема „Витоша за децата ни” днес в прес клуб БТА г-н Георги Бобев, председател на УС на „Витоша ски” АД - дружеството, стопанисващо лифтовите съоръжения на Витоша.
На пресконференцията присъстваха още г-н Костадин Костадинов, изпълнителен директор на „Витоша ски” АД, арх. Емил Леков, мениджър на ИВИС – проектиране и дизайн, г-жа Катя Гюлеметова, ръководител на екипа от екологични експерти, който прави екологичната оценка на предстоящия проект „Витоша ски”, както и доц. д-р Любен Тотев, декан на Минно-геоложкия институт.
Правилната поддръжка и експлоатация на съоръженията, както и обезопасяването на зоната за ски и туризъм, определена в Плана за управление на природен парк Витоша, са от изключителна важност за „Витоша ски” АД, подчерта г-н Бобев. Причината е, че 80% от каращите ски в планината над столицата са деца.
Той също така заяви пред журналистите, че „Витоша ски" АД има градивна функция. По думите му срещу "Витоша ски" АД в момента се води манипулативна и клеветническа кампания.
След започването на една инициатива на дружеството за подобряване на базата в планината, за тяхно съжаление срещу тях са се изсипали обвинения за започване на сериозни взривни дейности и разрушаване на природни обекти. Според г-н Бобев, дейността на това дружество не е да съсипва пистите или планината, както се говори, а да ги обезопасява.
"Не разбирам защо се води тази клеветническа кампания срещу "Витоша ски"АД. Ние стопанисваме ски зоната и извършваме нашите дейности, като спазваме всички нормативни документи. Искаме да подменим лифтовете и влековете, тъй като те са строени от края на 60-те до началото на 80-те години и са опасни за хората. Преди време поканихме шеф на голяма австрийска фирма за производство на лифтове и той категорично отказа да се качи на лифт "Романски", защото е стар и е опасен за здравето на хората. В подобно състояние са и пистите, които се нуждаят от поддръжка. Нас обаче ни спират при всяка начинание. Абсурдна ситуация. Ще допълня, че в нашия план не предвиждаме никакво застрояване на леглова база извън съществуващата. Просто не разбирам, какъв е проблемът" - коментира още г-н Георги Бобев.
Завеждащият "Планинска спасителна служба" - София г-н Явор Каролев каза, че през зимния сезон на ски пистите в планината има по 120 случая на травми, като най-тежките от тях са от удари в камъни. Т.е. водеща причина за най-тежките инциденти в планината са стърчащите камъни. По тази причина от „Витоша ски” АД са подали първоначално молба за разчистване на камъни в района по връх Малък Резен. Целта на дружеството е да води дейност за максимално обезопасяване на пистите, като ги огражда, за да не се губят скиорите и премахва или покрива опасните скали и камъни.
Според плана за управление на Природен парк "Витоша" 2005-2014 се допуска в обхвата на територията на ски пистите, с цел поддръжка на съоръженията през зимния сезон, да се извършва снегоутъпкване, поставяне на постоянни и временни ограждения, монтиране по целесъобразност на обслужващите преносими ски-влекове. В плана се посочва и че в зоните със строга защита не се допуска изземване и добив (или преместване) на каменен материал от каменните реки, с изключение на отделни блокове, които възпрепятстват или застрашават движението по пътищата и пътеките.
От дружеството считат, че след като в зоните със строга защита е допустим такъв вид дейности, то в зоните с по-слаба защита, каквато е зоната за ски-спорт, е допустимо извършването на дейностите с цел обезопасяване.
На зададен журналистически въпрос, от компанията обявиха, че не са получили заповед, която забранява достъпа до ски пистите в парк Витоша. "Когато я получим, ще коментираме" - обяви г-н Георги Бобев. Според него, това е част от клеветническа и манипулативна кампания, поведена по адрес на дружеството.
„Витоша ски” АД представиха пред журналистите официалните документи за раздробяване и разчистване на 19 камъка в района по връх Малък Резен от РИОСВ и ПП „Витоша”. В документа от ПП „Витоша” се посочва изрично, че скалната маса след раздробяването трябва да бъде изнесена извън територията на парка. Това е и причината „Витоша ски” да използва техника като багери и камиони за извозването на натрошените камъни.
Директорът на „Витоша ски” АД г-н Костадин Костадинов обяви, че разрушаването на 19-те опасни камъка в зоната е станало с най-съвременната безвзривна технология. „Тези камъни не са морени, както наши зложелатели опитват да втълпят на хората. Това е застинала лава, каза още г-н Костадинов. Той разкри също така, че през това лято за резултивация на пистите са поставени над 100 куб.м. хумус, като до дни ще бъдат качени още 150 куб.м.
Според г-жа Катя Гюлеметова - независим еколог експерт, „Витоша ски” АД работи съгласно разпоредбите на всички заинтересовани с ПП „Витоша” институции.
„Има много работа, която трябва да бъде свършена, тъй като инвеститорът се намира в изключително амортизирана среда - както по отношение на материалната база, така и по отношение на природата” - заяви г-жа Гюлеметова. Тя посочи, че при екологичната проверка, която тече и в момента, са открити „нарушени природни местообитания”, както и „грешки в отразяването на териториалната им принаджежност”, което е предпоставка за промяна в Плана за управление. Според направената до момента еко-оценка, на територията на парка са описани видове, които не се откриват на територията му, както и територии от мъртви гори и процеси на ерозия.
След зададен журналистически въпрос, г-н Георги Бобев уточни, че няма одобрена друга дейност по преместване на скална маса в рамките на парка. Той подчерта категорично, че „Витоша ски” няма никакви планове да разширява наличната леглова база на Витоша.
[xt] ski