. бг ски новини : Родопите - арена за устойчив туризъм - 10 Октомври 2008 - 11:40
СПЦ „Перелик" като нов модерен зелен облик на българския туризъм
Спортно туристическият център „Перелик" в момента все още е проект. Ако бъде изпълнен в цялостния замисъл на инвеститора Кирил Асенов, в Родопите ще се изградят нови 217 км. ски писти, 63 лифта, 1500 оръдия за сняг, ще се застрои площ от 217 хил. кв.м., от които над 2000 кв.м. ресторанти, чайни и заслони.
Тази голяма инвестиционна активност в най-голямата по площ планина на България се рекламира изцяло като екологична: СПЦ „Перелик" иска да стане модел за устойчиво развитие на туризма, изтъкват инвеститорите. Това ще е първият планински курорт у нас, който от самото начало е съобразен с изискванията на европейската мрежа НАТУРА 2000 и се надява да получи сертификат по ISO 14001-900.
Проектът е изготвен от френските фирми "DGA / Diener Guirard" и "Dianeige" - консултанти при проектиране и изграждане на екологични планински комплекси във Франция и Европа. "Целта е СТЦ "Перелик" да се наложи от самото начало като нов модерен зелен облик на българския туризъм", заявил е Асенов на Международната туристическа борса в Смолян в сряда.
Практическата реализация на проекта на Асенов е започнала преди десет години. Участието на община Смолян е 25% и може би това обяснява факта, че общият устройствен план на пистите на СПЦ „Перелик" вече е готов. В момента тече ОВОС на обекта, който вероятно ще бъде внесен в Министерството на околната среда и водите през ноември. Тогава проектът ще бъде подложен и на обществено обсъждане.
Инвеститорът твърди, че за изграждането на курорта ще се следват най-добрите международни практики, така че да се съхранят природните дадености на Родопите, като се създаде устойчив модел на развитие на курорта - остава и ведомството на Джевдет Чакъров да си каже думата. При транспорта на дървесината ще се използва животинска тяга, даряват се 200 дка земя собственост на инвеститора на резервата „Сосковчето", ще се използват биогорива за транспорта и т.н.
Посочените в началото огромни цифри са за целия проект в завършения му вид. Предвижда се, че реализацията на проекта за 255 млн. евро (през юни 2006 г. е получен и сертификат за Инвеститор Първи Клас) ще протече на няколко етапа, като започването на нов етап зависи от успеха на предходния. Първият етап предвижда до края на 2010 г. да бъдат изградени 18,8 км ски писти, 3 лифта, ски гардероби, ски училище, покрит паркинг за около 700 автомобила и 3 заслона.
В цялостен вид проектът за нов планински курорт в Родопите е действително грандиозен: общата площ е 220 млн. кв. м. в подножието на върховете Перелик и Козуятак на 1300 до 2191 м надморска височина. Пистите ще могат да обслужват 27,000 скиори, предвидени са 7800 места за паркиране и „екоселища с ниска плътност на застрояване в типичния родопски стил", като ще се определи и общ „архитектурен код".
В териториалния обхват на СТЦ „Перелик" попадат смолянските села Стойките, Гела, Солища, Стикъл и Мугла. Съгласно одобрения през 2007 г. в община Смолян ОУП се оформя една "Снежна дъга", която интегрира ски центровете Чепеларе и Пампорово с Перелик. Близо 70% от ски пистите ще преминават по оголени и обезлесени места по върховете или по дерета, като се предвижда намаляване на ширината на трасетата при навлизане в горски масив, посочват пиарите на инвеститорите.
Парите ще дойдат от акционерите в проекта, които лаконично са посочени като „български и международни финансови институции". В края на третата година след началото на реализацията се очакват почти 1000 нови работни места, а при окончателното завършване приблизително 3,370 нови места. Припомняме, община Смолян е включена в проекта с 25% от акциите.
Проектът за превръщането на Перелик в мегакурорт със спортни съоръжения за целогодишна рекреация датира от поне 15 години. Местните жители са настроени по-скоро положително към проекта, като очакват с осъществяването на инвестицията да дойдат повече пари за хората в региона, а и подобряване на инфраструктурата (заложено е поетапно изграждане на пътната мрежа, която да повиши достъпността до курорта и до Родопите). Загрижените възразяват, че туристите отиват в Родопите не заради лукса, а заради девствената природа на планината.
Красимир Иванов от организацията за активен туризъм Байкария нарече проекта, който освен другото предвижда създаването на голф - игрище на самия връх Перелик, „недопустим". Той преразказа един гротесков текст, който преди половин година е можело да се прочете на сайта на МОСВ: неприветливите гори под върха, в които само са се губели туристи, с новия проект за голф терен ще светнат.
От публикация на вестник „Сега" разбираме повече за главното лице, смолянският бизнесмен Кирил Асенов. Предприятията му са обединени под марката „Арексим"; Асенов се счита за един от крупните предприемачи в региона, близък до жълтата власт. Асенов е кум на 38 годишната Любка Качакова, до 2001 г. работила за Pricewaterhouse, после народен представител от НДСВ, а в момента - заместник министър в МОСВ.
Според изказване от 18 юни т.г. в infotourism.net на Илия Тодоров, изпълнителен секретар на Родопската търговско - туристическа камара, след последните заменки на държавни гори, воденото през кипърската офшорка "Шапиро Инвестмънт" инвестиционно дружество "СТЦ Перелик"АД става мажоритарен партньор на обръч от фирми с общинско участие - апорт на земи и гори, включително и за високопланински голф. В интервюта в родопските вестници бизнесменът Кирил Асенов е афиширал над 10 хил. нови легла в 5-етажни сгради под северните склонове на Перелик в китните селца Солища, Стикъл и Гела, като не изключва и евентуалната препродажба на придобитите хиляди декари при „няколко поредни безснежни зими".
Пресслужбата на инвеститорите твърди: Целта на СТЦ "Перелик" е от самото начало да се наложи като новият, модерен и зелен облик на българския туризъм. „Водеща за проекта е идеята за отговорно и устойчиво развитие, икономически растеж, съобразен както с хората, така и с природните ресурси на уникалната планина Родопи. Така ще бъдат създадени условия за пълноценен контакт с природата, развитие на спорта и туризма, като същевременно се съхрани екологичният баланс".
Димитър Събев
09.10.2008, 17:20
Money.bg