. ски пътешествия : Етна - зимен курорт върху реки от лава - 13 Януари 2009 - 12:03
Вулканът е проклятието и атракцията на Сицилия
Сицилия е призната за един от най-добрите европейски райони за отдих. Уютни крайморски градчета, уникална архитектура със световно значение, пясъчни плажове, тропическа зеленина и знаменитата сицилианска кухня - това е съчетание, което е прието да се нарича рай за туристите.
Вулканът Етна, Сицилия, фото (c) Casa Nel Paradiso
И все пак главната забележителност на острова си остава най-големият и единственият действащ в Европа вулкан – Етна. Тази планина, въпреки великолепието си, неведнъж е унищожавала сицилианските градове. Част от Катания е била построена отново след изригването на вулкана в края на ХVІІ век.
В Сицилия рядко използват името Етна. Местните жители са свикнали да наричат вулкана просто Планината. За тях той не е част от природата, а зло и грозно божество, което се потвърждава и от древногръцките митове. Според една от легендите по време на битка богинята Атина съкрушила един от противниците си – гиганта Енкелад, като го потопила в Етна. Преданието разказва, че всеки път, когато Енкелад се опитва да се освободи, става изригване.
Жителите на Сицилия мразят, но не се плашат от близостта на Етна. Точно обратното – те се радват на плодородната земя в околностите й. Лозята тук се смятат за едни от най-добрите в Сицилия, а градовете, разположени в подножието на вулкана, са оказват най-посещаваните в провинция Катания.
Виното на вулкана
Николози, Лингуальоса, Рандацо, Дзаферана и Санта Венерина са предпочитани от туристите като места за отсядане. Най-популярният вариант в тези местенца е схемата Bed&Breakfast.
Николози е малко градче, интересно най-вече с факта, че се намира в самия център на природния парк Етна, който се простира на площ от 58 000 хектара. Цялата територия около планината е обявена за национален парк. Сицилианският уют, богатата растителност и живописният изглед към вулкана са главните козове на градчето.
Цената за добра стая тук е средно 25 – 35 евро на вечер. Мебелировката съхранява духа на стара Сицилия – тесни кревати с високи табли, малки масички и знаменитото сицилианско кафе в меден кафеник. Въпреки възрастта си мебелите са в отлично състояние и комфортът не изключва съвременни удобства като климатици, телевизори, централно отопление, баня.
В Лингуальоса изборът на квартири е значително по-малък, отколкото в Николози, а цената - по правило по-висока. Тя е обусловена от местните особености. В Лингуальоса е разположен един от най-известните райони, производители на вино в подножието на Етна. Почивка и запознанство с "виното на вулкана" предлагат във Вила Галфина, която представлява реставрирано старинно имение, намиращо се в самия център на лозята.
Стаите тук са едни от най-скъпите в района и достигат до 110 евро на вечер. Но в Лингуальоса може да се намерят и по-евтини нощувки. За компания от 4 души скромна къщичка излиза средно 300-500 евро за седмица.
Предлагането на квартири в Рандацо, Дзаферана и Санта Венерина е много по-скромно. Тук гостите ще усетят обаянието на селска Сицилия и ще видят заснежените върхове на Етна. Могат да срещнат радушни хазяи и да опитат знаменитата сицилианска закуска. В допълнение към уюта се организират и специални мероприятия. В Рандацо това са празниците на виното през май, в Дзаферана – есенният панаир на лакомствата, а в Санта Венерина – празничното шествие през август в чест на покровителя на селото – Св. Венера.
Цената на стаите по тези места е средно 30 евро на нощ.
Легенди и лава
Туровете до Планината са едни от основните приключения, които предлага Сицилия. Между най-популярните от тях е пешеходната екскурзия, която често наричат трекинг. По време на пътешествието туристите се изкачват на Етна, за да се полюбуват на лунните й пейзажи от лава и вулканични скали.
Изкачването обаче не е изцяло пешеходно. Част от маршрута се изминава с въжена линия. Средната цена на такъв тур за група от 4 човека е 200 евро. Гидовете са професионални вулканолози или геолози. Разказват легенди и истории за миналото и настоящето на вулкана – многочислените изригвания на Етна и разрушенията, които са причинили. Задължително се посещава и погребаното под лавата селце Пиано Провенцана. Особено силни са усещанията при нощното изкачване, когато през пукнатините в гърлото на вулкана искрят яркочервените потоци лава.
За тези, които не са готови да извършат малък подвиг и да се изскачат пеша на височина максималната точка, достигана от трекинг групите – 2700 м., се предлага възможността да се изкатерят на върха с джип. Туровете с джипове са популярни тук повече, отколкото в другите части на Сицилия. Средно такава екскурзия излиза 40 евро на човек. С автомобил максималната височина, която се достига, е 2900 м. Изкачването до самия кратер на вулкана е забранено по съображения за сигурност.
Ако пък искате да се разходите около Етна, без да го изкачвате, за вас е Обиколният влак. Това старинно влакче пътешества из селцата, разположени в подножието на вулкана. Маршрутът му започва в Катания. Спира на много любопитни места като вече споменатото селце Рандацо с неговите тесни, средновековни италиански улички, в Лингуальоса, известно с етнографския си музей, както и в градчето Джиаре, забележително с уникалния си музей, в който се съхраняват стотици скулптурни инсценировки на Рождество Христово. Влакчето преминава и през живописния природен парк Етна.
Да караш ски, докато Етна издиша газ и пари
Малцина знаят, че освен трекингите, Етна предлага и ски почивки. Най-високият вулкан в Европа е и превъзходен курорт за любителите на атрактивния отдих и екстремните спортове. Карането на ски по Етна е свръхекзотично преживяване – в ясен ден от склоновете на вулкана се вижда морето, а от недрата на върха му се издигат струи газ и пара. Общата височина на вулкана надхвърля 3300 метра.
Ски курортът Етна, фото (c) craft.junkie
Ски почивките на Етна са особен вид развлечение, което изисква значителни средства. Не е тайна, че да се поддържа ски участък в работно състояние около кратера на вулкан, е доста трудно занимание. Регулярните изригвания и потоците разтопена лава нееднократно са унищожавали влекове и писти. Последното сериозно изригване на Етна беше през 2002 г. Тогава лавата отнесе ски училище и километри електропроводи.
През 2002-ра Етна не пожалва и ски курорта, фото (c) Alex Mumzhiu
Лифтът е сериозно пострадал при последното изригване, през 2005-та съоръжението все още е изоставено, фото (c) upyernoz
Но сицилианците отдавна са свикнали с буйствата на вулкана, приели са ги като неразривна част от живота на острова и са успели отлично да се приспособят към това опасно съседство. Затова в екстремни ситуации всичките мероприятия по евакуацията на туристите от опасните райони и последващото възстановяване на инфраструктурата са доведени до автоматични реакции. Изригване-евакуация-отстраняване на последствията е схема, която за последните пет века е отработена до съвършенство.
Два са основните ски курорта на Етна. На южния склон се е излегнало селцето Рифуджо Сапиенца, а на северния – градчето Лингуальоса.
Радослав Райков
15 декември 2008, 13:39
в-к Дневник - Европа