SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : На Витоша продължава да се строи безконтролно - 22 Октомври 2009 - 16:41

Може ли на една крачка от столицата и буквално пред очите на 2 милиона софиянци да се разгръща незаконно строителство? Проверка на в-к „Класа“ показа, че това е напълно възможно. А още по-странното е, че практиката да се строят незаконни обекти не е от днес или от вчера.

Любители на Витоша казват, че първите конструкции са вдигнати още през 1995 г. И въпреки че държавната администрация многократно е уведомявана, досега все още няма разрешение на проблема.

Кой позволи на територията на Природен парк „Витоша“ да се извършва незаконно строителство? В писмото си от 25 март 2008 г., директорът на парка Тома Белев информира собственика на една от временните постройки, изградена преди 10 години, че поставянето й е „законосъобразно само ако за това има учредено право на ползване на земя от ДГФ (Държавен горски фонд) и се заплаща съответната такса, определена с ПМС №220 от 24.08.2004 г.“ За да бъдат предприети необходимите мерки за узаконяване на съществуващата временна постройка, е необходимо да се произнесе Държавно лесничейство в София, съветва Белев.

Това са инструкциите на директора на парка. А какво е казал законодателят? Съгласно чл. 10, ал. 1 от Закона за устройството и застрояването на Столична община в зелената система са включени съществуващите и предвидените озеленени площи в градския и околоградския район и горите в защитените територии, т. е. ПП "Витоша", парковете и горите в планините, които ограждат Софийското поле - Лозенска, Люлин, Плана и Стара планина. А според ал. 2 на чл. 56 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) преместваемите обекти се поставят върху поземлени имоти по ред, установен с наредба на общинския съвет. Когато пък става дума за държавни и общински имоти задължително трябва да има схема, одобрена от главния архитект на общината. В чл. 57 на ЗУТ пък се казва, че обектите се премахват, когато са поставени без разрешение.

От всичко това излиза, че „определената" от Държавно горско стопанство – София, процедура за издаването на разрешителни за строеж на Витоша е в пълно противоречие със закона.

Горските власти обясняват решенията си със Закова за горите (ЗГ), който допуска извършване на странични дейности. Само че още в първата алинея на чл. 63 са изредени допустимите „странични ползвания“: добив на смола, борина, сено, листников фураж, лико, кори, семена, събиране на гъби, горски плодове, други растения и части от тях, улов на животни, които не са дивеч, паша на селскостопански животни, пчеларство и други, без ползване на дървесина. Временните постройки, независимо дали са база за ски училище или пък заведения за хранене, не попадат сред допустимите от ЗГ странични дейности.

По повод поставянето на преместваеми обекти в района на център „Алеко“ заместник- директорът на Държавната агенция по горите (ДАГ) Росен Попсавов на 3 юли т. г. е изпратил писмо до директорите на Държавно горско стопанство – София, и на ПП“Витоша“. В документа, с който редакцията разполага, се казва, че „поставянето на преместваеми обекти или строителството, независимо от територията, в която се извършва, е свързано с разрешително за поставяне по чл. 56, ал 2 от ЗУТ и се изисква разрешение за строеж.“ Попсавов е категоричен, че трябва да бъдат преустановени всякакви строително-монтажни дейности в района.

Последният шеф на ДАГ Георги Костов, който през миналата седмица беше посочен за заместник-министър на земеделието, също е информиран за проблема. Но въпреки очевидните закононарушения реакция от него няма и постройките не са премахнати. В момента дори безконтролно и неправомерно се изграждат нови.

Главният архитект на София: Не съм издавал никакви разрешения, тези постройки са незаконни

Г-н Диков, какви действия ще предприемете с незаконните постройки на Витоша?
- Не съм издавал нищо и затова тези постройки са незаконни. Попитайте в парк “Витоша“, защото от там непрекъснато ни обвиняват в какви ли не грехове. А в същото време си позволяват да извършват строителство, което е извън рамките на закона. Но аз съм пратил проверка, имаме констативен протокол на дирекция „Контрол по строителството“ и проблемът в момента е в ДНСК.

След като казвате, че са незаконни тези постройки, кога ще бъдат съборени?
- Аз не мога да ви кажа подобно нещо. Колегите са ходили там и са направили констативен протокол. А ние за разлика от тези, които строят незаконно, действаме по закон.

Какво е следващото действие по закон, след като има констативен протокол?
- Да пратим съответното писмо заедно с констативния протокол до ДНСК. Те са органът, който трябва да предприеме действия по събаряне, ако се потвърди, че тези постройки са незаконни.

Но вие сте виждали този протокол. Освен констатация, че постройките са незаконни, има ли някаква препоръка?
- Не, ние препоръки не можем да правим. Не можем и да събаряме. ДНСК може да събаря.

Бихте ли казали в какъв срок ще бъде решен този проблем?
- Ето, вижте случая с дискотека „Амнезия“. Нали помните кога беше случката, миналата година през декември. Януари имаше наш протокол, февруари излезе заповед на ДНСК за събаряне. Съборена ли е сградата? Не, защото тези, които са я купили, оспорваха в съда, делото мина преди двадесетина дена и чакаме след около месец да се произнесе съдът. Ако се потвърди заповедта на ДНСК, вероятно собствениците ще оспорват и ще отидем на ВАС. Ако съдът се произнесе, че постройката е законна, тогава ще оспорваме ние, защото смятаме, че е незаконна и пак ще го отнесем до ВАС. И когато ВАС реши въпросът, тогава можем да предприемем действия. Но колко време става, година и малко. Е, това е.

Как ще коментирате лансираната идея парк „Витоша“ да стане общински?
- Парк „Витоша“ не може да стане общински, защото се намира на територията на седем общини и на три области. Може ли да стане общинска територия в рамките на седем общини? И в рамките на коя община ще бъде?

в-к Класа
21.10.2009

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL