. бг ски новини : Пистите в Банско са отлично подготвени - 17 Януари 2010 - 11:33
Англичани и ирландци окупираха Пампорово
Скиорите удариха джакпота. Пистите са чудесно подготвени за белия спорт, а много хотели по зимните ни курорти се пръскат по шевовете. В Банско например се говори на близо 10 езика. Там освен много българи има още гърци, македонци, сърби, турци, руснаци, англичани, германци, скандинавци и какви ли още не.
Вчера сутринта паркингът край началната станция на кабинковия лифт там бе задръстен от коли, повечето гръцки. Комшиите дойдоха рано, за да изпреварят затварянето на границата от протестиращи техни фермери. Натрупа се грандиозна опашка, но ругатни нямаше. Не издържаха нервите само на шумна група македонци, които негодуваха от дългото чакане. "Добре ще е да се направи втора кабинкова линия, за да могат хората по-бързо да стигнат до планината", коментираха служители на фирмата концесионер на ски центъра "Юлен". Постепенно интернационалната навалица от македонци, сърби, гърци, българи, англичани и руснаци потегли към лифта. За 25 минути въжената линия стига до Бъндеришка поляна.
Най-атрактивната писта "Алберто Томба" обаче е затворена заради предстоящо състезание за Европейската купа по ски. Проблеми със снега няма, а трасетата са отлично обработени. На Бъндеришка поляна много родители учат децата си на първи стъпки в ските. Има и много начинаещи възрастни. "Не е срамно да се наредя на пистата заедно с малките. По-добре човек да се научи късно, отколкото никога. Падам повече от останалите, но отказване няма", усмихва се 35-годишната Десислава Методиева от Благоевград. "Пробай да свъртиш (опитай да завиеш)", дава кураж пък млад македонец на съпругата си. Тя обаче не намира смелост и се движи само направо. Докато едни се спускат, други хапват в заведенията. Много се снимат с фотоапарати и видеокамери. Други нашенци пък не могат да се отърват от мобилните си телефони и да мислят само за отдих и ски. Особено тежко е на родните бизнесмени, които са се откъснали за кратко от ангажиментите си. Но не съвсем. И дори в планината са принудени да водят тежки бизнес преговори.
Чудесни са условията за ски и в Пампорово и Чепеларе. Около 50 см е покривката на връх Снежанка, а температурите са достатъчно под нулата, за да няма проблеми с производството на изкуствен сняг. В курорта отчитат ръст на руските туристи, както и много сериозен интерес от македонци и сърби. Всяка седмица пристигат и групи от Англия и Ирландия, но най-ухажваните гости напоследък са българите. В събота по пистите на курорта се изсипаха солидни групи от чужди туристи, сред които сериозен ръст имат братушките и македонците. Там предлагат и разнообразни оферти. Например пакетите за хотел "Снежанка " в Пампорово и "Родопски дом" в Чепеларе са на принципа една почивка в два курорта. Може да се ползват ски центровете и на двете места, като е осигурен и транспорт. Цените са от 597 лв. за 3 дни и стигат до 1250 за седмица.
Ще е топло още седмица
И следващата седмица се очаква средните температури у нас да се задържат над нулата. Сняг ще вали, но слабо и няма да се образува сериозна покривка. Това показва прогнозата на синоптиците от БАН.
Според Любка Кумчева утре ще е облачно, а на места ще падне слаб сняг. По-значителни валежи се очакват в Родопите. Умерен вятър ще духа в Източна България. В началото на седмицата минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0 градуса, а максималните - между 0 и 5 градуса.
Времето край морето ще е по-топло, като температурите ще са с 1-2 градуса по-високи. Във вторник и сряда ще е предимно облачно, без съществени валежи. В източната част на страната вятърът ще отслабне, но температурите леко ще се понижат. По-сериозни условия за сняг се очакват в събота, 23 януари. Тогава ще продължи понижението на температурите, като минималните ще са между минус 5 и минус 10, а максималните между минус 1 и минус 6 градуса.
Чужденци не излизат по цял ден от кръчмите
Много чужденци в Банско бързо забравят за ските и почти не излизат от кръчмите, видя "Стандарт". Зарязват не само щеките, но и жените си, коментират стопани на заведения. За някои планината има смисъл само като място за изтрезняване, допълват те. В механите глезят с отбрани питиета и вкусни мезета. "Имаме подход към всеки, защото от англичанин до руснак има разлика. На всички им се услажда пийването, но носят различно", обясни собственикът на механа "Дедо Пене" Любен Пумпалов. Той знае, че на клиент не се отказва нищо. Зимният курорт не е само сняг и ски. Иска си питие, мезе, да се завреш на топло и да вдигнеш чашата с червено вино", изтъкна старият кръчмар. Според него македонците са сред най-добрите клиенти. Обичат да се веселят като нас. Пият, ядат, слушат македонски песни и харчат здраво. А и са издръжливи, откарват до 3-4 сутринта. "За какви ски да говорим на следващия ден. Та те не могат да изтрезнеят. Най-много да се качат в Пирин, за да подишат чист въздух, и после пак по механите", казва бай Любен. Руснаците също пият яко, но кротко. Не си падат по шумотевицата. Като започне оркестърът, си тръгват. "Братушките са по тихото напиване. Англичаните пък стоят цяла вечер на по 1-2 бири. И по-добре, че хич не знаят как да пият. Гърците пък искат масата им да се отрупа с различно месо, сякаш не са виждали у тях", разказа бай Любен.
Запоите понякога продължават и над 12 ч. После се налага да изпровождат клиентите до хотелите. "С българите е най-добре. Не са претенциозни като чужденците, нито пък си стискат парите и плащат, без да се пазарят", обясняват кръчмари.
Опашки за масажи в курортите
СПА центровете едва смогват да обслужат хилядите туристи
СПА центровете в редица хотели по зимните курорти са препълнени и не могат да поберат в залите си гостите, които искат да релаксират. Това показа проверка на "Стандарт".
В Банско например се правят списъци с желаещите да ползват сауна, парна баня или басейн още предходния ден. Целта е да се избегне грандиозната навалица от желаещи.
"Най-много хора има след 16-17 часа, когато скиорите слизат от пистите. Те искат веднага да се сгреят в сауната, или да си направят парна баня. Има много желаещи и за масажи. Много благотворно е да отпуснеш мускули по този начин след натоварването по пистите", обясниха пред "Стандарт" от голям хотел в Банско.
Някои мениджъри дори са въвели график, според който гостите могат да се плацикат в басейните и да стоят в сауните само по един час, а не колкото пожелаят. Това се прави, за да могат да се вредят всички мераклии.
На редица места има специален човек от охраната, който наблюдава дали някой няма да се вмъкне в СПА, без да е записан, или да се пререди.
Най-големите опашки стават за масажи. Обикновено водните центрове работят до 20 часа, но за масажите се прави изключение и при голям наплив тела се мачкат чак до 22-22,30 ч, разказаха посетители. За да не се изнервят гостите, докато чакат да влязат в СПА центъра, им се предлагат безплатно топъл билков чай или кафе, както и минерална вода.
В повечето хотели безплатни са само басейнът, сауната и парната баня. Гостите обаче не се стискат и смело си поръчват и турска баня. Така нареченият хамам е голям хит особено сред гърците. При него се прави масаж със сапунена пяна, като желаещият ляга на затоплена плоскост. Подът на хамама също е затоплен, а температурата в помещението е около 50 градуса, обясниха за "Стандарт" опитни масажисти.
Повечето къщи в Банско, които дават стаи за гости, нямат СПА екстри. Много е трудно обаче за туристите да си платят в някой хотел, за да ползват масажите и останалите зали. Причината е, че хотелиери едва смогват да обслужват собствените си клиенти и няма време, камо ли външни хора. В повечето случаите цените за СПА глезотиите влизат в ол инклузива, който си плащат гостите. Додава се само за масажите, или за напитките във витаминовите барове. Мачкането с благовонни масла тръгва от 30 лева нагоре, като се предлагат класически, тайландски, с топли камъни. В някои хотели има и расул, което означава мачкане с лечебна кал, както и ледогенератор за шокова терапия.
Фенове на сноуборда окупираха Витоша
Само 2 лифта работеха на Витоша вчера. В планината имаше повече деца и начинаещи скиори, както и сноубордисти заради малкото сняг. Туристи отдъхваха в ресторанта на хижа "Алеко" и няколкото капанчета на открито. "Днес работят само Романския и Лалето", обясниха спасители. Снегът не е достатъчно и повечето писти не стават за каране, добавиха те. Спасителите обаче изтъкнаха, че планината е пълна с хора, които използват мекото време за разходка на чист въздух. "Тази зима има повече деца, които се учат да карат ски. За тях е лесно - не им трябва да ходят с лифтове по Витоша. Нарамват екипировката на рамо и се катерят сами по някой малък склон. И после се пускат надолу", разказаха ски учители. Начинаещите сноубордисти правят същото. Други туристи пък бяха окупирали капанчетата и хапваха кюфтета и кебапчета по 1,50 лв. Шопската салата е по 2,50, млякото с ориз - 1,20 лв. Българската бира е 2,50 лв., а вносната стига до 3 лв. Малък коняк, водка и ром са твърдо по 2,50. Хората ги пият с чай по 1,50 лв., разказаха от капанче до Романски лифт. Хората обаче предпочитат да си носят пиене и ядене от София, тъй като е по-евтино. Почти всеки турист е нарамил по един термос с билков чай. Цените на лифт картите за възрастни са 35 лева, а за децата - 21 за цял ден. За половин ден са съответно 26 и 16 лева. Едноседмично ски училище пък излиза 190 лева, като в цената е включена екипировката.
Олимпийска шампионка учи начинаещи
Олимпийската шампионка от Нагано Катя Дафовска дава уроци по ски бягане в Чепеларе. Това е само една от екстрите там и в Пампорово наред с хапването на хайдушки чевермета направо на пистите. Програмата за гастрономическия тур всеки уикенд се оказа истински хит. Тя е от 10,30 до 15 ч. Цените за възрастен са 35 лв. и включват всичко - от изкачване до връх Мечи чал с модерния лифт, до греяната напитка и чевермето. За децата цената е наполовина. Зрелищно разфасоване от специалисти на вече готовото чеверме, родопските гайди и невероятната гледка от върха са истинска атракция. Само срещу 28 лв. пък всеки начинаещ ски бегач може да получи първия си урок не от кого да е, а лично от Катя Дафовска. Тя е и рекламно лице на ски центъра в родния си град. Катя показва на гостите как да използват специфичните обувки, щеки и ски за бягането. След това от върха по специални трасета започва първия урок. Стрелба с пушка също е забавление, но и сериозна част от биатлона, в който Дафовска е златна медалистка.
Владимир Симеонов
Милена Минчева
Щиляна Чакърова
Ангел Богданов
в-к Стандарт
НЕДЕЛЯ, 17 Януари 2010