SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски история : Олимпиадата в Скуо Вали през 1960-та - Кръчмар иска игрите, дават му ги - 08 Февруари 2010 - 11:33
Година преди началото в Скуо Вали има само един ресторант с 50 места и нищо повече

По времето, когато кралицата на Великобритания Елизабет II ражда син - принц Ендрю, в Кения отменят извънредното положение, а Камерун става независима държава, в американският град Скуо Вали се провеждат VIII зимни олимпийски игри 1960. За втори път олимпиада прекосява океана и за сетен път тя събира по-малко спортисти и страни от предишните игри. Не помага дори разширяването на олимпийската програма с бързото пързаляне с кънки при жените и биатлона. Биатлонът е първият нов спорт на зимна олимпиада от 36 години. Затова пък бобслеят за пръв и последен път се оказва зад борда. Инвеститорите в Скуо Вали просто отказват пари за строителството на улей за бобслей, защото само 9 страни заявяват участие.
Главният вдъхновител на игрите е калифорниец.
Александър Кашинг е ексцентричен и непредсказуем човек.
Когато през 1955 г. подава заявка за домакинство на игрите, той е едноличен собственик на единствения ресторант с 50 места в Скуо Вали, разположен на 300 км от Сан Франциско в планините на Сиера Невада. Предприемачът успява да убеди МОК, че зимният спорт не бива да се ограничава в пределите на Европа. Конкурентите на американския кандидат, сред които са Сен Мориц, Гармиш Партенкирхен и Инсбрук, смятат че олимпийците за нищо на света не биха поели към високопланинското плато, разположено на 1889 метра над морското равнище. В МОК обаче си затварят очите. Любопитното е, че само година преди олимпиадата в Скуо Вали няма нищо готово за зимния празник. Тръгват варианти за трансфера им на друго място, но Кашинг обещава да спази срока и сдържа обещанието си.
Новоизлюпеният курорт Скуо Вали още не е успял да се обзаведе с мощна хотелска инфраструктура, поради което спортистите за първи път в историята на белите олимпиади се хранят в обща столова.
Спартанските условия на живот не се харесват особено на европейците, но напълно устройват отбора на СССР, който отново с лекота оглавява крайното класиране.

Героите
 
България се представя с 4-ма мъже и 3 жени. Най-добре се класира Кръстана Стоева, девета в ски бягането на 10 км. Сред алпийците участва Александър Шаламанов, по-късно именит национален футболист.
Основната заслуга за триумфа на СССР е на кънкобегачите, спечелили 6 шампионски титли от 8 възможни, плюс 3 сребърни и 3 бронзови. За пръв път състезанията по бързо пързаляне с кънки се провеждат на изкуствена ледена пързалка. Герои стават Евгений Гришин и Лидия Скобликова, които местните наричат "дуетът виртуози". Гришин, двукратен шампион от Кортина д'Ампецо 1956, в Скуо Вали увеличава броя на златните си медали на 4, докато Скобликова тук започва славния си възход на една от най-успешните спортистки в историята на кънки бягането. На върха на подиума застават и скиорките в гонката на 10 км.
Във фигурното пързаляне отново доминират американци и канадци, но при двойките за пръв път на леда стъпват представители на СССР. Станислав и Нина Жук заемат шесто място, а бъдещите олимпийски шампиони Людмила Белоусова и Олег Протопопов финишират девети.
Златен медал печели канадската двойка Барбара Вагнер и Робърт Пол, 5-кратни шампиони на Канада и 4-кратни световни шампиони. Днес Барбара е треньор, а Робърт - хореограф по фигурно пързаляне. Той съставя програмите на Пеги Флеминг, Дороти Хамил и Линда Фратиани.
Хокейният отбор на СССР обаче разочарова. Шампионът от миналите игри, със силно подмладен състав, не успява да се приспособи към тесните северноамерикански площадки, губейки от САЩ и Канада. За пръв път победител става САЩ.
На второ място по брой златни медали е обединеният отбор на ГФР и ГДР. Успехът на немците е толкова неочакван, че организаторите не успяват да открият веднага записа с фрагмента от Деветата симфония на Бетовен, която изпълнява ролята на германския химн.
 
Уолт Дисни режисира откриването

Американците не се стискат за организацията. За откриването например е поканен знаменитият холивудски аниматор и сценарист Уолт Дисни, който организира фантастично шоу с 5000 човека. Резултатите пък се обработват с помощта на един от първите компютри на IBM, което значително подобрява информационното обезпечаване на игрите.

Снежинки
 
За първи път в Скуо Вали е построено олимпийско село - съвременен архитектурен комплекс с център за спортисти, хотели и ресторанти, стадион, столова и кафе, телеграф, поща, банка, сауна, театър, офиси, бюро за преводи, информационен и медицински център, химическо чистене, бръснарница, салон за красота, магазини и др., в непосредствена близост до спортните обекти.
* * *
Състезанията на фигуристите се оказват семеен бизнес. Индивидуално печели американецът Дейвид Дженкинс, по-малкият брат на олимпийския шампион от 1956 г. Хейс Дженкинс. А победителката при жените Карол Хейс година след своя олимпийски триумф се омъжва за Хейс Дженкинс.
* * *
Най-ярко събитие става мъжката ски щафета. 35-годишният финландец Вейко Хакулинен влиза в заключителния етап с 20 секунди закъснение след норвежеца Хокон Брусвен, но в последните 100 метра до финала го изпреварва с по-малко от секунда. Драматични са и състезанията при алпийците, но не заради резултатите, а заради техническите нововъведения. Първо, французинът Жан Вюарне става шампион с нов тип, "метални" ски. Второ, при слалома организаторите помолват тв компанията СВS да покаже запис на един спорен старт. Историята инициира идеята за видеоповторенията, които скоро стават неотменна част от всички спортни тв предавания.
* * *
Всеки ден в Скуо Вали се раздава звън на камбана, който приканва спортистите и гостите на церемонията по награждаването.
* * *
За пръв път в историята на олимпийския хокей участва Австралия, която губи всичките си 6 мача с общ резултат 10:87!

Росен Бабоев
в-к 7 дни спорт
Понеделник, 8 Февруари 2010

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL