. ски история : Солт Лейк 2002: Игрите на мормоните - 20 Февруари 2010 - 09:47
Грандиозни скандали, корупция и допинг
Игрите в столицата на мормонския щат стават най-ужасните в олимпийската история с нервната обстановка и драконовските мерки за сигурност, тъй като са изминали само 5 месеца от трагедията с кулите близнаци на 11 септември.
На церемонията по откриването хорът на мормоните изпълнява националния химн на САЩ, знаме се вее на "кота нула", а нюйоркският полицай Даниъл Родригес изпява America the Beautiful. Хокейният отбор на САЩ от Лейк Плесид'80 запалва олимпийския огън. За пръв път президентът на САЩ открива зимните игри. Франклин Рузвелт и Ричард Никсън откриват игрите през 1932 и 1960 г. в ролите на кмет на Ню Йорк и вицепрезидент на САЩ.
Това са и първите игри на президента на МОК Жак Рох.
Скандалите около допинга и съдийството обаче тотално засенчват спортните събития. Проблемите, които се струпват зад ярката фасада на МОК още от управлението на Хуан Антонио Самаранч, изведнъж се отприщват навън.
През 1998 г. става известно, че американците печелят домакинството през 2002 г., след като пръсват над милион долара за подаръци и подкупи на хора от МОК. В резултат на разразилия се скандал над десет функционери от международния и американския олимпийски комитет подават оставка, а двама от членовете на оргкомитета дори отиват на съд, но биват оправдани. В хода на разследването сянка пада и върху президента на олимпийския комитет на Русия Виталий Смирнов и през 2001 той го овакантява, освобождавайки креслото за Леонид Тягачов. За личния треньор на Владимир Путин по алпийски ски игрите в Солт Лейк Сити са също първи, така че и той се оказва неподготвен за разгърналите се събития.
Русия понася тежък удар
Жак Рох провъзгласява борбата с допинга за главен приоритет. В началото на 2002 г. обаче малцина си представят мащаба на този проблем и последствията от новата кампания на МОК. Руските скиорки първи усещат ударите на антидопинговата тояга. Преди началото на олимпиадата е дисквалифицирана Наталия Баранова, а в хода на игрите - и лидерите на сборная Олга Данилова и Лариса Лазутина. Всъщност за допинга на Лазутина става известно преди самия старт на щафетата, поради което руският отбор не успява да й намери заместник и не излиза на старта. След игрите Данилова и Лазутина дълго търсят правдата в съда, но накрая са принудени да прекратят кариерите си.
От петимата руски олимпийски шампиони впоследствие още двама имат проблеми с допинга. Биатлонистката Олга Пилева е дисквалифицирана на игрите през 2006 г., а Юлия Чепалова е наказана заради забранени препарати през 2009 г.
За допинг дисквалифицират и испанския ски бегач Йохан Мюлег, като му отнемат титлата на 20 км преследване. За нея са присъдени два златни медала на представителите на Норвегия - Томас Олсгард и Фроде Естил, които завършват състезанието с абсолютно равен резултат. Шампионската му титла на 50 км пък прибира руснакът Михаил Иванов, който единствен се облажва от допинга.
ФБР разследва скандал на леда
Американските игри гъмжат от мръсни номера и куриози. При спортните двойки печелят руснаците Елена Бережная и Антон Сихарулидзе. Западната преса обаче дава предпочитание на канадците Жами Сале и Давид Пелетие. Президентът на МОК Жак Рох не издържа медийната атака и настоява да се преразгледат резултатите. Така със задна дата канадците получават безпрецедентен втори комплект златни медали. Френската съдийка Мари-Рен Ле Гун признава, че била принудена да завиши оценките на Бережная и Сихарулидзе. Плъзват слухове за таен план, според който руснаците и французите си поделят златото в спортните двойки и танците.
ФБР започва разследване на скандала на леда. Сред обвиняемите фигурира и Алимжан Тохтахунов, на когото се приписват връзки с руската мафия и с френските фигуристи. По искане на САЩ Тохтахунов е арестуван на Апенините, но италианското правосъдие отказва да го екстрадира в Америка. Друг участник в делото, Шевалие Нусуев, през 2005 г. е застрелян в Москва от наемни убийци. Скандалът на леда заставя Международния съюз на кънкобегачите да преразгледа системата за оценяване във фигурното пързаляне. Новите правила за съдийство са призвани да изключат възможността за корупция и да направят оценките по-прозрачни._
След Солт Лейк Сити 2002 се появяват публикации и за странни събития в руския отбор по фигурно пързаляне. Алексей Ягудин например наема знаменития спортен психолог Рудолф Загайнов, за да урочаса Евгений Плюшченко основния съперник на Ягудин. Не става ясно дали това е истина или не, но отношенията между звездите на руското индивидуално пързаляне по това време са много лоши, а Плюшченко наистина стъпва накриво по време на волната програма. След Игрите 2002 Загайнов разказва, че има решителен принос за златния медал на Ягудин.
Ръководителите на руската делегация започват да обсъждат сериозно въпроса за предсрочно изтегляне на отбора от игрите заради необективното отношение към руските спортисти, но за щастие това не става.
Поводи за обида обаче имат не само руснаците.
Във финала на 1500 м в шорттрека е дисквалифициран при странни обстоятелства представителят на Южна Корея Ким Дон Сун. Това съдийско решение открива пътя към златото на американеца Аполо Оно. Инцидентът предизвиква такова възмущение у корейците, че нещастният Оно е буквално затрупан с писма, заплащващи го със саморазправа. Поради което през 2003 г. Аполо е принуден да се откаже от участие на световното в Южна Корея. А когато през 2005 г. той все пак участва в кръга за Световната купа в Сеул, на летището за неговата безопасност се грижи отряд от 100 полицаи
Един от най-запомнящите се моменти се случва в шорттрека. Австралиецът Стивън Бредбъри, носител на бронзов медал с щафетата на страната си от Лилехамер'94, далеч не е сочен сред фаворитите. Той изостава още в полуфиналната серия, но успява да достигне финала, след като съперниците му се сблъскват. Там той също е далеч от темпото на съперниците си, но най-неочаквано четиримата други участници във финала отново се сблъскват, оставяйки го съвсем необезпокояван да пресече финалната линия и да грабне най-неочаквания златен медал на игрите. Това е не само първо злато за Австралия, но и първо за цялото Южно полукълбо в историята на белите олимпиади.
България печели 3 медала
Раданова взе сребро и бронз, Никулчина трета
Представянето на България (26 души) е забележително, защото за първи път български спортисти печелят в зимни игри повече от един медал. Евгения Раданова (шорттрек) завоюва два медала - сребърен на 500 и бронзов на 1500 м, а Ирина Никулчина (биатлон) - бронзов медал в дисциплината 10 км преследване. Женската щафета (биатлон) в състав Павлина Филипова, Ирина Никулчина, Ива Карагьозова и Екатерина Дафовска е четвърта, а във фигурното пързаляне танцовата двойка Албена Денкова и Максим Ставийски се класира на седмо място.
Спортист на игрите безспорно е норвежецът Оле Ейнар Бьорндален, който печели и 4-те златни медала в състезанията на мъжкия биатлон (10 км, 12,5 км, 20 км, 4 x 7,5 км щафета), и то по безапелационен начин. Симон Аман от Швейцария прави дубъл при ски скачачите, като печели състезанията и на голямата (120 м), и на малката шанца (90 м). Хърватската алпийка Яница Костелич си отива с 3 златни и 1 сребърен медал, които са първите за страната в историята на зимните олимпиади. Герой е и друг норвежец - алпиецът Киетил Андре Аамод, който печели 2 златни и 1 сребърен медал. Титлите в шорттрека на Янг Янг пък са първите златни медали за Китай от зимна олимпиада.
И двете титли в хокея на лед отиват при отборите на Канада, които във финалите и при мъжете, и при жените побеждават представителните отбори на САЩ. Поради факта, че резултатите многократно се преразглеждат, таблицата с крайните отборни резултати не добива веднага окончателен вид. Националният отбор на Норвегия, заемащ едва 3-о място по общ брой медали, изпреварва всички по броя на златните медали. Най-много медали пък печелят германците. След всички дисквалификации и сдвоени комплекти Русия остава 5-а - най-лош резултат в историята на зимните й спортове.
Росен Бабоев
в-к 7 дни спорт
Събота, 20 Февруари 2010 г.