. ски PRO : Как да победим "прегарянето" и да останем мотивирани? - 12 Юни 2010 - 19:42
Прави това, което обичаш да правиш! Страхотен съвет, но за съжаление малцина го приемат насериозно. Понякога това, което обичаме да правим, не е достатъчно, за да ни мотивира през цялото време, и става така, че вдъхновението и волята за победа ни напускат точно когато най-много се нуждаем от тях. Звучи познато, нали?
„Прегарянето” или „преждевременното изчерпване” е често срещано явление. Спортните психолози го дефинират като физическо и емоционално изтощение, последвано от слаби резултати и трайна демотивация. В ски спорта „прегарянето“ е прекратило активната кариера на редица перспективни състезатели; то е и една от причините, поради които в прехода от основно училище към гимназия доста млади скиори загърбват завинаги пистите. Тази статистика с всяка изминала година обхваща все повече деца.
Съществуват различни теории, които обясняват „прегарянето“. Най-разпространената от тях го разглежда като като резултат от прекомерния стрес и нереално високите очаквания на треньора или родителите. Безбройните тренировки и желанието за победа на всяка цена също могат да доведат до психическо и физическо изтощение.
Друга предпоставка е чувството за застой. Състезателите, които влагат твърде много време и енергия в заниманията си със ски спорт, но поради една или друга причина не успяват да постигнат целите си, също губят желание да продължат. Някои специалисти свързват „прегарянето“ и със системното съпоставяне на собствените постижения с тези на предварително зaдадена, строго организирана конкурентна среда. Така се упражнява натиск над личността на спортиста, моделира се начинът му на мислене и му се внушава чувство за безсилие, за невъзможност да контролира живота си. Изложени на подобен риск са преди всичко състезателите, които се занимават със спорт от ранна детска възраст (5–6 г.).
Една от най-честите причини за „прегаряне“ в зрелостта е ранната спортна специализация (6–13 г.). Фактите показват, че тя в никакъв случай не е гаранция за високи спортни постижения на по-късен етап, тъкмо обратното. Ранната специализация води до ограничаване на социалното развитие на подрастващите; освен това е предпоставка за трайни емоционални и физически травми. Днес се смята, че е най-добре детето да се специализира след 13-годишна възраст, когато е физически по-укрепнало и емоционално по-зряло. Тогава то ще практикува избрания спорт не за да задоволи амбициите на родителите си, а по собствено желание.
Ако все пак сте решили отрано да насочите детето си към даден спорт, спазвайте следните насоки:
Както при подрастващите, така и при зрелите спортисти „прегарянето“ може да се предвиди по някои физиологични и психологически симптоми.
Физиологични: изтощение, преумора, понижена работоспособност, проблеми със съня, чести заболявания.
Психологически: депресия, раздразнителност, чувство за безпомощност, гняв, разочарование, занижена самооценка.
Ако тези ранни индикатори са налице и при вас, можете да приложите следните стратегии:
В ски спорта „прегарянето” се проявява твърде често, но за щастие е предотвратимо. Ако сте наясно с причините, които го предизвикват, ще можете да го предотвратите навреме.
ProCoach
[xt] ski