. ски анализи : СКИ КОНЦЕПЦИЯ - 13 Април 2002 - 15:06
за развитие на детско-юношеския СКИ спорт и предложения за вътрешния СКИ календар за мъже и жени
Високото ниво на което се радва ски спортът в света е достижение на усилията на много специалисти в различни области на живота. Лекари, физиолози, физици, химици и др. създават предпоставките за казаното по-горе. Ските са от малкото спортове, с които децата могат да се занимават от най-ранна възраст. Започвайки от игра със ски на крака до системни занимания в по-голяма възраст, децата укрепват не само физически, но и получават технически умения за ски пързаляме. След шестата, седмата годишнина те могат да бъдат обхванати в учебно-тренировъчна дейност на базата на овладяното по-рано технически умения. Както и в други области на живота, така и в ски спорта натоварванията, които преди години бяха проблем пред по-възрастните сега се изпълняват от далеч по-млади скиори. Не може да се разчита на успех в детската възраст, ако в плана на състезателя липсват натоварвания от следния вид:
Общи показатели:
1. тренировъчни дни - 240
2. тренировъчни занимания - 380
3. състезателни дни - 18-20
4. тренировъчни часове - 920
5. дни на сняг - 190
6. дни на лагер - 130
Специфични показатели
1. Спускане свободни завой в км. - 1200
2. Слаломни врати - 15,000бр.
3. Гигантски слалом врати - 12,000 бр.
4. Супер гигантски слалом врати - 2 500 бр.
5. Спускане в км. - 250
Всичко това трябва да бъде извършвано в зависимост от цените и етапа на подготовката с дължина на трасето от 60-70% от нормалната дължинана трасето. Препоръчително е част от тренировките да се провеждат с мерене на времето, особено в края на подготвителния период.
За изпълнение на примерните показатели посочени по-горе е необходимо да се тренира двуразово, което няма да доведе до оскъпяване на тренировъчния процес, особено в предсъстезателния период. Само след една добре свършена работа в тази част може да се премине качествено в състезателния такъв. Тук е мястото да споменем, че в ранна възраст, където се поставя основата на техниката, която в бъдеще ще бъде усъвършенствана не бива да се избързва със стартове. Тренировката е дълъг и добре обмислен процес през годините. Поради тази причина е забранено участие в състезания на по-младите от определените години от ФИС. Несъобразявайки се с тези правила, могат да бъдат нанесени големи вреди на младите скиори.
През целия спортен живот спортиста извършва един огромен обем от работа - за сила, издържливост, техника и други необходими качества, но те са разпределени в годините по приоритети. Нарушаването им води до спирането на растежа в учебно-тренировъчната дейност, а това е почти невъзможно да бъде наваксано с усилена работа в по-късен етап. Така заставаме до един от проблемите пред българският ски спорт. Още от детската възраст губим ежегодно от обема /предимно на сняг/, а през годините той расте пропорционално. Това пречи на качествената работа за развитие на споменатите по-горе качества. Към това трябва да прибавим и недостатъчната работа за физическа подготовка от страна на състезателя и умение от страна на треньорите, поради незнание на последните по време на тренировките за физическа подготовка. Често това, което си градил в предната тренировка се руши в следващата. И така през дългите години на учебно тренировачния процес не е необходимо да припомняме, че освен липсата на подходяща / а тя по правило е много скъпа/ екипировка у нас не можем да предложим на състезателите ни подходящи терени. По правило караме на естествен сняг, къси трасета и меки писти. Липсва и ясната цел какво се търси във всяка една тренировка - от обмена през техниката и бързината до силата.
Видно от таблицата е и това, че е невъзможно да се изграждат млади скиори, които да нямат скоростни тренировки и участие в състезания по супергигантски слалом и спускане. Подготовката на качествения скиор започва от спускането и супсргигантския слалом /където се изграждат необходимите качества/, а завършват през гигантския слалом и слалома. Обратен път няма. Може би само при нас съществува. /реддактора :) / Големите състезатели в края на кариерата си остават само слаломисти поради годините, страха и намаление на тренировъчния обем. Изключения има, но това е правилото.Не напразно от тази година се провежда и дисциплината супергигантски слалом за децата, която освен участие в състезание предполага и тренировка. В нея се изграждат качествата - сила, бързина, издръжливост. Разбира се това става само на подготвени и обезопасени според изискванията на ФИС трасета. Това е един от най-важните елементи в тренировката на децата. Тук необременявани от задължително преминаване през точно определен път, децата имат възможност да вложат доста мисъл в своите действия, преди в един по-късен етан, те да са станали автоматизирани. Затова не е необходимо както се спомена вече избързване с трасета и стартове при тях. Това обяснява и големия километраж на спускането на свободни завой. Както и в други спортове, въвеждането във високо майсторство при ските трябва да става внимателно, без втурване в него, а обмислено и с приоритети. В противен случай, неукрепналия физически, психически скиор може да изгори бързо или да нарани развиващата се още ставна и мускулна маса, а и да се срине психически. При нас това е много често явление. И то се дължи на липсата на необходимото време, количеството работа да премине естествено в качествени измерения.
Накрая ще спомена, че макар и да разполагаме с хубави планини и добри деца, ние не можем да създаваме качествени скиори, така както ни се иска и поради още една причина - липсата на мотивирани млади треньори. Поради влизането в НСА на не най-подходящи студенти за треньорска дейност и тяхното некачествено обучение за бъдещата им професия не ги мотивира за нея. След завършването на института, ниското заплащане, тежкия физически труд, непрекъснатото откъсване от дома, рисковете в професията и др. подобни причини са достатъчен повод треньорската професия да мине в графата на непредпочитаната работа. Радикалната и бърза промяна на нещата тук е наложителна. Нашите ски клубове, които работят с деца са пред финансов колапс. Дори най-силният ни клуб "Славия" след края на сезона навярно ще спре да съществува. Сега родителите всеки според възможностите си помага, но възможностите не са безкрайни. Те едва смогват да дават пари за лагери, състезания и не дотам добра материална база.
Необходими са още и средства за възстановяване и стимулиране по схема на лекари специалисти, което също е скъпо. В момента годишната и многогодишната планировка не е на необходимото професионално ниво и това е сериозен недостатък. Чрез нея се отразява индивидуалния път на всеки един състезател в четиригодишен цикъл и това дава възможност да се следи неговото развитие през годините.
За календара:
В нито една развита скиорска страна не съществува понятието "вътрешен календар". Той не стимулира нивото на спорта, а пречи.
За какво става дума: Вече имаме три курорта - Банско, Боровец, Витоша, догодина и Пампорово, с хомологирани трасета. Ние трябва да подпомогнем всеки един от тях през сезона да прави по едно ФИС-състезание. Това означава четири ФИС-състезания на година. В тях организаторите ще се съобразяват с това кой да поканят, кой ще дойде, какъв награден фонд ще се даде. Тогава и рекламодателите, общините, собствениците на хотели и съоръжения ще имат по-голям интерес да финансират такава изява. Федерацията ще прави своето открито Национално първенство и кръг от Балканската купа всяка година в един от тези курорти, а средствата които се дават за тях, ще подпомогнат организаторите им.
В състезания от ФИС ние имаме право на голяма квота и това ще бъде стимул за участие на все повече млади състезатели, които са си платили ФИС-точките/те не са скъпи/ и ще имат право на международни състезания, в които те ще покажат какво могат, а треньорите в истински старт ще преценяват нивата на спортистите. Така с по-малко средства ще се подсигури и по-голям календар на всички състезатели. Сегашния календар за деца е добър и той не бива да се променя в следващите няколко години, защото има ограничения за детските стартове. Остава да се обясни на кметове и фактори ползата от описаното по-горе.
На нашата общественост трябва да е известно, че в тези страни няма състезатели, по-възрастни от 18-19г., които не са фактори в националните отбори и федерацията да се грижи за някакви техни права. Те участват в състезания със средства на клубовете, спонсори и свои такива, но не и със средства на федерациите.
Симеон Калчев
/Методист алпийски дисциплини в БФСки/