. бг ски новини : Няма нужда от грипна, а от ски ваканция - 27 Януари 2011 - 16:58
ДВЕ неща се случват обикновено през февруари в родината ни - вали сняг и има грип. Но въпреки нормалната предвидимост на тези събития, все ги приемаме като форсмажорни обстоятелства.
И сега е така. Взехте ли си вече отпуска заради грипната ваканция на децата си? Това направиха някои от познатите ми, които нямат баби вкъщи.
Хаосът в училищата също е учудващо голям. Нито здравното министерство, нито образователното имат някакъв ред, по който да съобщават подобни грипни решения. Нищо, че те се случват ежегодно. Директорите са оставени сами да преценят дали учениците да учат. Учителите излизат в отпуск, защото не знаят как да оправдаят постановения от министри факт, че няма да са в училището. При социализма например учителите бяха длъжни да ходят на работа въпреки грипната ваканция. Разбира се, че нямаха нищо за вършене, събираха се да пият кафе.
А родителите, които реално се трудят, са принудени да излизат в почивка, за да си гледат децата.
Защо така се пилеят време и труд? Когато нещо се повтаря периодично и то не ти харесва, е естествено да потърсиш вариант да го промениш.
Това може да се случи и с т.нар. грипна почивка - вместо да се дава, когато вече всички са болни, тя може да се превърне в ски ваканция и да влезе трайно като част от учебната година.
Защо да има четвърта ваканция освен коледната, пролетната и лятната? Предимството й не е само, че ще зарадва децата.
Реално учениците нямат ваканция между Коледа и пролетната в началото на април. Тогава кога могат да отидат на ски с родителите си? Никога.
По коледните и новогодишните празници обикновено няма места по зимните курорти. А и да има, те са препълнени до степен да ти е неприятно. Чакаш за закуска, чакаш на опашка поне час пред лифта, за да стигнеш до пистите, чакаш на връщане, чакаш сервитьора за вечерята.
И накрая чакаш да дойде април със следващата ваканция, когато сняг почти няма.
Ски ваканцията в началото на февруари ще замести грипната и еднодневната безсмислена междусрочна почивка. Най-голямото й преимущество е, че тя ще е планирана и никой няма да се изненадва. Поне така е в много западни държави.
Децата пак няма да се събират и да си обменят вируси. Напротив, ще са по зимните курорти на чист въздух и слънце. Миналата седмица Ивка от класа на сина ми не беше на училище, защото с родителите си е заминала на ски. Сега й търсят бележка от доктора, за да извинят отсъствията й. Но зимната й почивка не е единствен случай в държавата. Хиляди родители търсят възможности за децата си да ползват планинските курорти и ски училищата към тях, но защо да прибягват до хитрини?
Хотелите и всички, които са част от туристическия бизнес у нас, също ще са доволни, защото ще имат работа, следователно и пари.
И накрая идва въпросът с учебния материал, задаван със строг тон най-често от чиновниците. Истината е, че такъв въпрос няма. Досега не се е случвало грипна ваканция да бъде отработвана, защото министерството на образованието, като всяко добро домакинство, има запаси - пази по няколко свободни дни за училищни празници, юбилеи и какво ли още не.
Ако има пък толкова много за учене, какво всъщност пречи началото на учебната година да се дръпне напред с една седмица? Или да се удължи през юни?
Сантиментът към 15 септември е май единствената сериозна причина това да не се случва, но днес вече се оказва, че емоцията е изключително непрактична. Лятната ваканцияе достатъчно дълга и без тази една седмица. А и децата вече не помагат за царевицата или тютюна на нивата, каквато е била първоначалната причина да учим от 15 септември.
Паола Хюсеин
в-к 24 часа
Четвъртък, 27-ми Януари 2011