. ски PRO : Има ли печеливши рецепти в големия спорт? (част II) - 09 Май 2011 - 11:03
В "Има ли печеливши рецепти в големия спорт? (част I)" се съсредоточихме върху проблемите на спортните организации. А можем ли да предложим решение?
Представете си, че имате чудесна база и отлични състезатели, треньорският ви екип е със солидна подготовка и опит, но резултатите на отбора са разочароващо слаби.
Пред пресата всеки път излизате с обяснението, че се намирате в „преходна фаза“, че гледате с надежда към бъдещето и пр. Опитвате се да поддържате версията, която биха желали да чуят спонсорите и феновете, и се надявате нещата да се оправят сами. Това не е решение.
А сега си представете, че се състезавате във Формула 1.
Болидът ви е последен писък на инженерната мисъл, разполагате с прекрасен поддържащ екип, с най-добрите гуми, най-доброто гориво, най-добрата спирачна система, най-добрата екипировка, най-добрите условия за подготовка... Но резултатите ви са слаби.
Кой е виновен? Къде се къса веригата?
В големия спорт, където залогът е твърде висок, а емоциите и нивото на стреса понякога са непосилни, възникването на междуличностни конфронтации е въпрос на време. Не си затваряйте очите за тях – от това зависят резултатите от вашата работа. Можете да инвестирате много пари, да привлечете най-качествените специалисти, да закупите най-съвременната екипировка, да следвате най-продуктивната методика и да предложите най-мотивиращи стимули - и в крайна сметка да се провалите заради нарушената комуникация в отбора.
Добрата новина е, че разрешаването на този проблем не струва нищо, а се отплаща наистина щедро.
Каква е рецептата?
1. Приемете, че проблемът не е в парите.
2. Не отричайте собствената си отговорност.
3. Концентрирайте се върху човешкия фактор. Там, откъдето тръгва проблемът, се крие и неговото решение.
4. Меджуличностните конфликти в спортните организации са като зеещи рани. Диагностицирайте ги навреме, не чакайте да се влошат и не разчитайте да заздравеят от само себе си.
5. Не търсете готови рецепти отвън.
6. Анализирайте предпоставките за неуспеха и се опитайте да елиминирате тях, вместо да лишавате отбора от квалифицирани кадри.
7. Обсъдете с екипа необходимите мерки.
8. Обяснете решенията си и не отлагайте тяхното изпълнение.
9. Не решавайте проблемите „на парче“, мислете мащабно.
10. Действайте с ясна визия за дългосрочното развитие на отбора.
И не забравяйте: вашият екип е изграден от личности, които заслужават равни шансове за изява; от друга страна, независимо от индивидуалните качества на всеки от тях общите цели трябва да се преследват с общи усилия. Тайната е в баланса!
ProCoach
09 май 2011 г.