. бг ски новини : в. Класа: Партия `Зелените` атакува инвестиционни проекти избирателно - 04 Юли 2011 - 16:35
Андрей Ковачев, доскоро съпредседател на Политическа партия „Зелените“, сега – член на Националния й съвет, в момента е в състава на Висшия експертен екологичен съвет. Освен това Ковачев членува още в сдруженията „За дивата природа Балкани“ и „За да остане природа в България“.
В момента Ковачев иска незабавно да бъде прекратен договорът с концесионера на ски съоръженията в Банско – фирма „Юлен“, а самите те да бъдат разрушени, каза самият той пред БНР вчера. Преди дни екоминистърът Нона Караджова призна за нарушения в него.
От своя страна бизнесменът Филип Цанов от коалиция "Природата за хората и регионите" предположи, че природозащитниците не искат промяна на концесионния договор в Банско, тъй като това може да доведе и до промяна на договори за концесии в други части на страната: „Доколкото знам, че може би ще се промени и концесията на "Каолин", а "Каолин" е дружеството, което най-пряко е свързано с господин Ковачев като партия "Зелените"... Там хората от Меричлери, на които се отрови водата, скочиха и желаят да се променят концесионните договори и да се анулира договорът на "Каолин". Всичко е скрито там“, посочи Цанов.
Цанов припомни, че фирма „Каолин“ на Иво Прокопиев експлоатира находището на каолин „Великан“ в Меричлери, Димитровградско. Там тя добива суровина и покрай това засипва с нея частни земи. Освен това е нарушен и законът за земеделската земя, тъй като не е поискано, нито сменено предназначението на земята, която определено вече не става за земеделска. Едновременно с това „Каолин“ чрез взривните работи на находището застрашава и съществуването на минералния извор в Меричлери. Въпреки че Ковачев се бори за чиста природа, той не протестира срещу „Каолин“.
Факт е, че същият природозащитник – Андрей Ковачев, не излезе пред Министерския съвет, за да протестира и срещу други подобни случаи, доста сходни по нарушение на законите.
Същият „природозащитник“ не може да бъде забелязан и сред протестиращите срещу фабриката „Брикел“ в Гълъбово, макар че на всички нива тя е призната за замърсител № 1 в района. Нито срещу вредните емисии на ТЕЦ „Марица-изток 2“. По същия начин Ковачев пази мълчание и за някои други инвестиционни проекти. Защо?
Като член на Висшия екологичен експертен съвет Ковачев има достъп до инвестиционните проекти още в зародиш, защото нито един от тях не може да се реализира без оценка за въздействието върху околната среда. Самата оценка се прави от определени фирми, акредитирани за това.
В момента партия „Зелените“ е завела 109 съдебни иска срещу избрани от нея инвеститори, каза пред в. “Класа“ Филип Цанов, зам.-председател на сдружение „Природата за хората и регионите“. „Срещу съдебна такса от 50 лева за 2-3 години те (ПП „Зелените“ - бел. ред.) най-малко спират инвестиции за стотици милиони евро“, допълни Цанов. По думите му партия „Зелените“ е свързана с фирми, които изготвят оценки на проектите. „Чувал съм, че тарифата на тези фирми е 25 000 лева на оценка“, каза още Цанов. Присъствието на Ковачев във Висшия експертен екологичен съвет му дава достъп до важна информация за инвеститорите, а това, че е свързан с фирми за оценка на проектите, прави участието му там най-малкото неуместно, ако не и незаконно. То обаче би могло да обясни защо от „Зелените“ не „забелязват“ замърсяването, причинено от определени инвеститори в някой райони на страната, но се обявяват яростно срещу други.
Цанов каза още, че през октомври 2010 г. неговото сдружение е сезирало Висшия екологичен експертен съвет за Андрей Ковачев, тогава съпредседател на ПП „Зелените“. Отговорът от екоминистерството гласи, че това е недопустумо, защото в обществен орган не може да участват политически активисти, независимо от цвета им. Независимо от това Ковачев и досега е член на съвета.
„Няма конфликт на интереси, тъй като нашата партия не е във властта и не упражняваме управленски функции, по-скоро сме организация“ каза пред „Класа“ Ковачев.
Бел.ред.(в.Класа): Очевидно партия „Зелените“ изпълнява поръчка на кредитния милионер Иво Прокопиев. Редакцията на „Класа“ не взема страна по отношение на казуса, дали фирма „Юлен“ е в нарушение на концесията или не. Това ще се установи след проверка на компетентните органи. Недоумение обаче буди фактът, че грубото нарушаване на концесионния договор от страна на „Каолин“ към държавата (работи без ОВОС, застрашава уникалния минерален извор, извършва дейност върху земеделски земи, без да е променено предназначението им, унищожава древни тракийски могили с ценни археологически паметници) няма адекватна реакция както от министър Нона Караджова, така и от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Въпреки това редакцията на „Класа“ приветства част от природозащитната дейност на г-н Андрей Ковачев, която допринесе 34 на сто от територията на страната да бъде включена в екозоните „Натура 2000“.
вестник КЛАСА, Брой 1046
www.klassa.bg
Понеделник, 4 юли 2011 г.