. бг ски новини : Ламя изпълзя от Перловската река - 12 Юли 2011 - 18:21
20 графити `градски твари` нашариха канала край Герена
ИЗКУСТВО. Ламя изпълзя от Перловската река вчера. Зеленият звяр оживя в канала край стадион "Георги Аспарухов" в София. Причината - 20 от най-добрите райтъри кръстосаха спрейове в Националния фест за графити изкуство Urban creatures ("Градски твари").
Драсканици - за мнозина графитите по спирки, гари и кооперации са вандализъм. В горещата събота сутрин на 9 юли "градските твари" опровергаха този мит. И за пореден път доказаха, че графитите са изкуството. Най-добрите райтъри превърнаха канала в столичния жк "Хаджи Димитър" в същинска джунгла - в сърцето на града. Край "Герена" се събраха не само най-добрите бг драскачи, а и артисти от Македония и Русия. И грабнаха спрейовете - под звуците на реге, метъл и хип-хоп. Постепенно неясните контури се превръщаха в чудновати форми
Те оживяха - митични чудовища, свирепи кучета, жаба-мутант, дори героите от популярна интернет игра в Щатите Angry birds. И се превърнаха в пазители на канала.
"Искахме да направим нещо истинско! Това не е опера - няма много голяма организация и в това му е чарът", призна един от организаторите на феста Ясен Гешев. И разказа, че от 42-ма мераклии да рисуват по стените на Перловската река, са отсели само 20 драскачи - най-добрите. В събота обаче добре дошли на феста бяха всички. А Столична община и район "Подуяне", подкрепиха инициативата. Бяха осигурени спрейове и материали на преференциални цени.
А за разлика от други подобни събития, Urban creatures бе посветен само и единствено на графити културата. И нямаше скейт демонстрации, каквито често се правят на urban фестовете. Награди също нямаше. Организаторите си признаха, че са против състезателния характер в тези инициативи: "Олимпийска квалификация за артисти - това e супертъпотия!", убеден бе Ясен.
Повечето графити майстори си признаха, че са грабнали спрейовете като тийнейджърски бунт. Така станало и с Николай от "140 Ideas". Тийнейджърският изблик прераснал в интерес към рисуването и графити течението. "Каквото и да правиш, ако не се кефиш, няма как да стане готино", сподели философията си Ники. И обясни, че в това изкуство често желанието е по-важно от таланта, защото днес разнообразието от стилове е огромно. И всеки може да изрази себе си по различен начин, чрез различни техники.
Доказа го и най-малкият участник във феста - 12-годишният Валентин. Вальо призна, че черпи вдъхновение от клипове на графити творци в интернет. Започва със скици, а след това хваща флакона. Валентин разказа, че много от съучениците и приятелите му са запалени по графитите. Родителите му пък го подкрепят - единствената им уговорка е да внимава да не го хванат.
Най-голямата звезда сред "градските твари" беше легендата на родното графити общество Ernaste Nasimo. Драскач номер 1 разказа, че е започнал да се занимава с рисуване в средата на 90-те, когато тази субкултура тепърва навлизала в България. "Беше много по-трудно преди, сега има всякакви спрейове, материали, списания", сподели Nasimo. Райтърът, който има редица международни участия и познава добре световната сцена, е убеден, че българските художници по нищо не отстъпват на световните. "Всяка държава има собствена идентичност и дори това, че нямаме такава сцена отдавна, допринася стилът ни да се отличи", каза още Nasimo. И сподели и друго - че от графити вече могат да се изкарват и пари - "ако наистина го желаеш и го правиш с любов". "Рисувам и с комерсиална цел, иначе трябва да работя като сервитьор", призна си Nasimo. Голяма част от артистите на феста обаче бяха на обратното мнение - с това хоби пари трудно се изкарват. А и спонсорите са малко, затова и фестивалите ни са с по-скромен мащаб. За пример - във Франция и Холандия графити фестовете събират стотици участници. Напук на липсата на пари, ентусиазмът не напуска родната сцена. А от началото на 2011 г., освен София, и Варна, Ямбол и Попово дадоха сцена на графити фестове.
Сцената - именно тя е ябълката на раздора между райтъри, полицаи и общество. "Проблемът е, че хората виждат само улиците, изрисувани навсякъде от малки деца, а там рядко има "качествен материал" разказа един от драскачите на феста, който държеше да остане анонимен. "Оттук възниква и проблемът с полицията. Тя преследва онези, които не подбират местата. Това обаче не означава, че всички го правят нелегално. Именно такива фестове са мястото за изява", разказа анонимният райтър. И бе категоричен - рисува само на позволени места.
А всички, които все още смятат, че графитите са просто драсканици, нека се разходят до "Хаджи Димитър". Да надникнат в канала срещу "Герена". И да се убедят, че уличното изкуство има какво да ни каже. И разказва много интересни истории.
Илияна Генова
Радослава Йорданова
в-к Стандарт
ПОНЕДЕЛНИК, 11 Юли 2011