. ски пътешествия : Добре дошли отново в Банско - 11 Октомври 2011 - 19:22
ТУРИЗЪМ. Водещ курортен център за целогодишен планински туризъм, Банско е сред най-динамично развиващите се общини у нас. Всяка година красивото градче посреща стотици хиляди туристи, привлечени от модерната ски база, многобройните топли минерални извори, уникалните природни картини.
Разположен в полите на Пирин планина, градът е изходна точка за скиорските писти. Тяхната обща дължина е 75 километра. Любимо трасе за скиори и сноубордисти е уникалната 16-километрова писта, която нощем е осветена, с гарантирано снежно покритие.
Наред с богатите възможности за зимен спорт, Банско предлага близо 200 км. маркирани трасета за планинско колоездене. Любителски и спортен риболов, скално катерене с професионални инструктори, екстремни спортове, конна езда – ако човек реши да си подари незабравима ваканция, вероятно Банско е най-подходящото място за това.
В стария център на Банско ще намерите удивителни паметници на възрожденската архитектура. Те са само част от безценното културно-историческо наследство по тези места. Архитектурните паметници са над 130. В землището на общината са разработени повече от 100 археологически обекта. Някои от най-интересните находки са изложени в обновения наскоро Исторически музей. В него ще намерим предмети от праисторическо време, които са доказателство, че в това райско кътче от страната ни е имало компактно и многолюдно население още преди новата ера. „В нашите музеи и постоянни експозиции са изложени истински съкровища на националната ни култура” – казва г-жа Елена Еринина, директор на Музеен комплекс – Банско. Ето и още:
„Банско е облагодетелствано заради близостта до планината. Но не само пистите и славата на зимен курорт правят града ни толкова интересен и за българи, и за чужденци. Музейният комплекс обединява няколко забележителни културни средища. Сред тях е къщата-музей на възрожденския книжовник и просветител Неофит Рилски. Роден в Банско, той е един от първите учени-енциклопедисти в новата история на България. Много интересна е постоянната етнографска експозиция във Веляновата къща – единствена по рода си в Югозападна България. В нея са съхранени стенописи и дърворезби, които говорят за майсторството на прочутата Банска школа. Преди няколко години открихме културно-информационен център „Св. Отец Паисий”. Построен е на мястото, където е била родната къща на Паисий, автор на „История славянобългарска”, изиграла огромна роля в Българското възраждане. В реални размери са пресъздадени килията, в която той е писал своята книга и параклисът „Св. Иван Рилски”, който повтаря параклиса от Хилендарския манастир в Атон, където Паисий се е молил. Стените му са покрити с копия на оригиналните стенописи.”
Паметникът на Св. Отец Паисий
Къщата-музей на големия поет Никола Вапцаров е в родния му дом. Експозицията е дело на екип, ръководен от покойния наш режисьор Въло Радев. Направена е много съвременно. Тук е родословното дърво на фамилията, изпъстрено с известни имена. Има и видеоматериали, факсимилета на негови творби. Музеят на Вапцаров се посещава и от много чужденци.”
Сред историческите паметници не бива да пропускаме и действащата църква „Света Троица”. Трикорабната базилика е внушителна сграда на три етажа и е втора по големина в България – след храм-паметника „Свети Александър Невски” в София.
Църквата „Света Троица”
През последните години в Банско са особено популярни фестивалният и културният туризъм. От четиринадесет години там се организира едно от най-големите културни събития на Балканите – Международният джаз фестивал. Банско е домакин и на театрален и оперен фестивал, както и на международни фолклорни събития. Сред такова многообразие от спортни и културни развлечения, човек може дори да се обърка какво точно да избере. И тогава има няколко възможности – да се отдаде на удоволствията, свързани със спа процедурите, които предлагат хотелските комплекси. Или просто да се включи в някоя група за излет в планината с оригинална селска каруца, която ще го доведе до живописна горска поляна и... фолклорен пикник насред планината, съпроводен с уникалните банскалийски народни песни.
Албена Безовска
БНР - Радио България
събота, 08 октомври 2011, 08:00