SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Пожарът в резервата Юлен в Пирин изглежда е овладян - 20 Ноември 2011 - 17:50

Вече е овладян пожарът, възникнал вчера по южния склон под връх Каймакчал (2752м), на около 2300 метра надморска височина в резервата "Юлен" на Националния парк "Пирин", съобщи БТА, като цитира кмета на община Банско Георги Икономов.


От концесионера на ски зона "Банско" Юлен АД веднага насочиха камерата си на връх Тодорка към връх Каймакчал (който е точно в средата на кадъра, а отдясно на него са "Стражите"), за да може да се следи развитието на пожара

В момента има само едно-две малки огнища, които продължават да тлеят, но пожарът е овладян, след като бе локализиран, и няма опасност огънят да излезе и да се разпространи извън ограничителната ивица, с която е опасан, обясни Икономов. Засегнатата от него площ е около 100-120 декара с клек и треви.


Към 16:00ч. днес пожарът изглеждаше овладян...


...но на смрачаване (към 17:40ч.) едно от огнищата отново се разгоря

Общо около 120 души участваха днес в локализирането и потушаването на пожара. В акцията се включиха пожарникари, служители на Националния парк "Пирин", горски работници, планински спасители, ловци и риболовци, доброволци. Първите от тях се били още в 7 часа сутринта на мястото на пожара в трудно достъпния планински район, разположен високо в алпийската част на Пирин. Почти всички хора, участвали в овладяването на огъня, вече слязоха от планината, съобщи още Икономов. На място останаха само осем дежурни - четирима пожарникари и четирима служители на Националния парк "Пирин". Утре сутринта отново ще има дежурни и готовност да се действа, ако евентуално има нужда, добави кметът на Банско.

в-к Дневник
20 ноември 2011, 17:22

120 спряха огъня в Пирин с кирки, лопати и резачки

“Такъв пожар през зимата, на труднодостъпно място и на такава височина се случва за първи път. Ако беше средата на лятото, да приемем, че може да има и самозапалване от напечено стъкло например. Ама при това студено време, даже някъде и сняг беше паднал, откъде ,ако не от човек, ще тръгне искрата."

Така коментират в Банско странния пожар, избухнал в петък следобед под връх Каймакчал, на около 2600 м височина в резервата "Юлен" в гранците на НП "Пирин".

Два дни горят сухи треви и клек на площ от около 100 дка, на около 600 м по права линия от най-близката хижа "Демяница".

Вчера първоначалната суматоха беше утихнала и организацията по гасенето на огъня беше като по учебник. Още в 6 часа сутринта с двайсетина джипа и газки към труднодостъпния терен се отправиха около 120 души. Пожарникари, горски работници, служители в НП "Пирин", планински спасители и доброволци атакуваха Пирин.

"От 2 г. съм доброволец в ПСС, участвал съм вече в доста акции по планинско спасяване, но в гасене на пожар ще ми е за първи път. Трябва да има и такива хора като нас, да милеят за планината и да се включват винаги, когато има нужда", каза 25-годишният Атанас Уков, един от най-младите планински спасители, на тръгване към мястото на пожара.

С високопроходими автомобили за около час всички стигнаха до хижа "Демяница", откъдето поеха пеш към Газейска долина, под връх Каймакчал, въоръжени с моторни резачки, кирки, копачи и лопати. Оборудването и раниците им тежаха по над 10 кг. Пеша от хижата до мястото на огъня се стига за около два часа по тесни и стръмни пътечки. Групите за гасене са предвождани от планински спасител, който познава терена и може да води останалите по възможно най-безопасните пътеки, а ако се наложи и да окаже помощ.

Кризисният щаб, начело с кмета Георги Икономов е базиран в хижата.

В базата на планинската спасителна служба пък е своеобразният втори щаб, защото само спасителите имат мощни радиостанции и поддържат връзка с хората в Пирин. Огнищата са се разпрострели в улеи, където няма сигнал на мобилни телефони.

"В събота през нощта заради ниските температури, мъгла и влажност пожарът не се е разраснал. На камерите сутринта се виждаше само слаб пушек", коментира шефът на ПСС Румен Баряков, който следи на монитор в реално време камерата на фирма "Юлен", концесионер на ски зоната, която е поставена на платото под вр. Тодорка. В събота следобед тук-там са се появявали пламъци, но вчера те не се виждаха.

"Слънцето напече силно и вижте какъв гъст дим пак се надига, а тъкмо беше намалял", забеляза към 10 ч дежурният спасител Методи Баненски, който координира движението на групите от базата и едновременно следи и монитора.

"Шефе, огънят отвсякъде опира в морени, скоро ще стигне и до рекичката, така че засега положението е обнадеждаващо. Локализираме вътре огнищата с просеки", докладват му по радиостанцията от подножието на Каймакчал. Заради особеностите на клека, който е силно смолист и с гъста коренова система, горенето трудно се спира и създава впечатление, че камъните по земята горят, обяснява кметът Икономов, който е на мястото. Няма засегнати иглолистни гори, а времето бе благосклонно и нямаше силен вятър, който да спомага разрастването.

Още в събота вечерта хеликоптер на “Юлен” кацна в Банско с готовност да се включи в гасене по въздуха, ако се наложи. Предвидено бе и зареждане от изкуственото езеро на Бъндеришка поляна, от което се пълнят оръдията за изкуствен сняг. В очакване бе и летателна техника от авиобазата в Крумово. На няколко пъти имаше опасения, че без изливане на вода от въздуха няма да се угаси, но после пожарникарите на мястото се отказваха да подадат сигнал за излитане.

"Ясно е, че засегнатата територия няма как да бъде спасена и ще си доизгори, но целта ни е да не се разпростре и да слезе в ниското, където са дърветата. Засега се справяме. Тежко е заради недостъпната местност и липсата на всякакви възможности за придвижване на техника. Хората обаче са мотивирани и амбицирани да се справят със стихията", обясни кметът Икономов.

Хижарят на "Демяница" Георги Гемков обясни, че всичко е локализирано и няма опасност от разширяване на територията. "Виждаме само дим, но доста по-малко от вчера. Всички участващи се справиха отлично. Остават само малки огнища", допълни той.

Заместник-кметът Сашка Въчкова пък дежури в общината. Там до обяд се бяха обадили над 50 души доброволци, които настояваха да се включат в гасенето. "Засега нямаме повече нужда. Ако се наложи да слязат част от групите, тогава ще ви повикаме да ги смените. Оставете си телефоните и имайте готовност", отговаряше зам.-кметицата на мераклиите. В същото време обясни, че вече втори ден нито една природозащитна организация не се е обадила официално да предложи помощ.

"На жълтите павета в София са много кресливи в защита на Пирин, а когато трябва не на думи, а на дела да покажат загрижеността си, никакви ги няма. Скачат срещу ски зоната, но точно хората от лифтовете бяха първи на мястото", ядосваха се банскалии.

В града втори ден вървят различни версии за необичайния пожар. Всички са категорични, че не е случаен, а е резултат от човешка ръка. Не вярват да е умишлен, защото не горят дървета, които после да се преработват, или пък да се налага допълнителна санитарна сеч. Абсурдно е и да се мисли за нова писта на изгорялото място, защото в границите на резервата това няма как да стане.

Най-възможната версия е случайни туристи да са хвърлили фас или да не са доизгасили огън. Тази част на Пирин е една от най-красивите, но рядко посещавана от планинари, защото няма официални маркирани пътеки. Въпреки това винаги се намират хора, които да отидат на поход в района. Другата версия е ловджии бракониери, също нарушавайки забраната, да са стреляли по диви кози и да са подпалили клека.

Полицията започна разследване, но до истинската причина за огъня трудно ще се стигне. След окончателното загасяне на огнищата ще влязат пожарникари и разследващи за оглед, за да установят поне откъде е тръгнало запалването.

Вчера към 14 ч хеликоптерът на фирма "Юлен" направи няколко кръгчета над мястото, за да се огледа ситуацията. Установено било, че има няколко малки огнища, които няма как да се разпрострат и не са опасни. "Преценихме заедно с пожарникарите, че повече няма какво да свършим в планината, и започнахме да изтегляме групите към града.

Пожарът е загасен, съобщи късно снощи комисар Костадин Ташков - началник на областно управление „Пожарна безопасност и защита на населението".

Няма туристически маршрути в резервата “Юлен”

Връх Изворец, познат със старото си име Каймакчал е в северния дял на Пирин, с височина 2753 м и е изграден от гранит.

При върха се срещат четири от циркусите на Полежанския дял. Най-красивият е южният Газейски циркус. Върхът е сравнително лесен за достъп. Подходите към него са по улеите на южните му склонове откъм Газейския циркус. Намира се в резервата "Юлен", заради което в района няма маркирани официални туристически пътеки. Не е желателно да влизат туристи и парковата охрана е строга.

Резерватът "Юлен" е с площ 3156 хектара. В него се наблюдава растежът на алпийски и високопланински растителни видове без влиянието на човека върху тях. Има голямо разнообразие от езерни групи - Дисилишките, Стражишките, Василашките, Типицките, Полежанските. В резервата има вековни гори от бяла мура, смърч, ела, бял бор. 44 от растенията са включени в Червената книга на България. Диви кози, мечки, вълци са сред обитателите бозайници. Най-многобройни обаче са птиците - кълвач, синигер, кеклик, глухарче.

Хижа "Демяница" е на 1985 м надморска височина През нея минават няколко туристически маршрута с жълта, зелена и синя маркировка, но няма такъв, който да води до в. Каймакчал.

Тони Маскръчка
в-к 24 часа
Неделя, 20-ти Ноември 2011

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL