SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Австрийски филм за първия опит за покоряване на Еверест взе голямата награда на Банско филмфест 2011 - 27 Ноември 2011 - 23:52
Смъртоносна пудра на Георги Михайлов получи специалната награда на името на Герасим Величков - Джери

КИНЕМАТОГРАФИЯ. Писателят Боян Биолчев представи новата си книга "Антарктида - окото на Космоса" на XI международен фестивал на планинарското кино в Банско и така символично пренесе Ледения континент в пиринския град. В този риалити роман на издателство "Стандарт" авторът описва с много хумор приключенията на българската експедиция там преди 10 години.

На шега шефът на Българския антарктически институт Христо Пимпирев сравни Биолчев с американския писател Стайнбек, а българските антарктици - с несретниците от "Улица Консервна". "Както Стайнбек описва несретници, които живеят в тръба, но иначе са добри хора, така и Биолчев описва нас, българските антарктици. Може да сме бедни, но се борим с несгодите, за да бъде и България на Ледения континент", сподели Пимпирев пред публиката в Банско и показа снимки от експедициите.

Преди да раздаде автографи на почитателите си, Боян Биолчев разкри защо се е чувствал най-добре, докато е писал "Антарктида - окото на Космоса": "Няма нищо по-скучно от фактите, ако в тях няма сълзи и кикот. Затова се самоосвободих от конкретните факти и започнах да пиша все едно всичко става в момента и го измислям. Само че с живите герои, с много от случките, в които и сам съм участвал. Всичко се подреждаше спрямо законите на литературата, а не според фактологията. В продължение на 7 месеца в Антарктическия клуб носех по 2-3 страници. Четях им ги и ме следяха изкъсо, докато не завърших книгата. По-голямо щастие като писател не съм изпитвал. Когато вкараш живи хора в книгата си и после те нямат желание да те набият, значи си постигнал вярното художествено въздействие."

Като председател на международното жури на Банско филм фест 2011 Боян Биолчев обяви наградените филми. Голямата награда бе присъдена на "Първият на Еверест" от австрийския режисьор Гералд Салмина. Лентата разказва за експедиция, която издирва тялото на Андрю Ървин, загинал заедно с Джордж Мелъри на Еверест през 1924 г. Алпинистите още се питат дали двамата англичани не са първопокорителите на върха.

„First on Everest” by Gerald Salmina - Trailer:

"Това е мощен филм, който показва величието на човека и когато побеждава, и когато губи", коментира избора проф. Биолчев.

Мара Калчева
пратеник на Стандарт
в-к Стандарт
НЕДЕЛЯ, 27 Ноември 2011

Банско филм фест - награждаване

С връчване на награди  приключи единадесетото издание на Международния фестивал за планинарски филм Банско 2011. На специална церемония  бяха излъчени победителите в три основни категории – филми, литературно есе и детска рисунка.

Тази година журито с председател историка д-р Боян Биолчев имаше нелеката задача да изгледа над 100 филма от конкурсната програма и да излъчи победителите в Банскофилмфест 2011.

Наградени филми Банско филм фест 2011

1. Журито присъжда Голямата награда на филма „Първият на Еверест” на автора Джералд Салмина, Австрия.
2. Специалната награда на журито за поредицата „По стъпките на Чингиз хан“, Тим Коп и Майкъл Дилън, Австралия.
3. Награда за български филм „Сънувам старци” на Адела Пеева, България.
4. Награда на Община Банско за филм, отразяващ бита и културата на планинарските народи на филма „Мбамбу и Лунните планини” на Луциян и Наташа Мунтян, Сърбия.
5. Награда за цялостна реализация в екстремни условия на филма „Тру дьо фер – желязната дупка” на Павол Барабаш, Словакия.
6. Награда на Сдружението на туристическия бизнес в Банско за филм за планинарски спортове, приключения и изследвания на филма „Пророкът” на Аластер Лий, Великобритания.
7. Специална награда на името на Герасим Величков - Джери за българска продукция – „Смъртоносна пудра“ на Георги Михайлов.

Авторите на отличените филми получиха дървени пластики изработени от Иван Вичанин, както и много награди, осигурени от спонсорите на фестивала.

Авторите на наградения от община Банско филм “Мбамбу и Лунните планини” получиха и картина, връчена от зам. кмета Стойчо Баненски. “Радвам се, че именно тук – в Банско, имахме възможността да видим едни от най – добрите филми за планината. Благодаря на Натали Петрова и Петър Атанасов, че за пореден път ни направиха съпричастни с живота на алпинистите, бита и културата на планинските народи. Обещавам от името на цялото ръководство, че община Банско и за в бъдеще ще подкрепя фестивала и той ще заема важна част от културната ни програма”, каза в обръщението си към присъстващите зам. кметът Стойчо Баненски.

В категорията за литературно есе на тема “Аз обичам Банско, защото….” първото място бе присъдено на Здравка Чонгова от Професионална гимназия по селско стопанство и туризъм. На второ място бе класирано есето на Георги Баряков от Професионална гимназия по електроника и енергетика, а трето място зае Ибрахим Ходжа от Професионална лесотехническа гимназия.

В конкурса за рисунка “Децата на Банско рисуват”  бяха отличени Лазар Варин, Ивайла Граматикова, Ивета Лазарова, Гергана Кадева, Кирил Хаджипопов и Криси Кацарова.

Победителите в двата конкурса получиха награди, а за всички участници организаторите бяха осигурили лакомства.

Bansko.bg
28 ноември 2011

Повече за Международния фестивал на планинарския филм - "Банско филм фест" можете да откриете на официалната Интернет страница на фестивала www.banskofilmfest.com.

***

Пустелник: Алпинистите не трябва да се женят

Великият полски алпинист Пьотр Пустелник е официален гост на XI международен фестивал на планинарското кино в Банско (23-27 ноември).

Инженер по образование и професор в Политехниката в Лодз, Пустелник започва да катери на 18 години в Татрите. Първото му изкачване в чужбина е от северната стена на Монблан в Алпите през 1980 г. Но това, което го прави световноизвестен, е "покоряването" на всичките 14 осемхилядници на планетата в Хималаите и Каракорум. Дебютът му в голямата планина е на Гашербрум II (8035 м) през 1990 г. заедно с Ванда Руткевич, а през 2010 г. завършва своята "Хималайска корона" с връх Анапурна (8091 м), на който успя от петия път. 60-годишният алпинист е третият поляк с "Хималайската корона" след Йежи Кукучка и Кшищоф Виелицки. Той е изкачил също и седемте първенци на всички континенти. Синовете на Пустелник - Адам и Павел, са спортни катерачи. Филмът за тях "Пустинници в планините" от 2008 г. спечели голямата награда на Осмия международен фестивал в Банско. В тазгодишното издание алпинистът остави отпечатъци от краката си за стената на славата в Музея на планинарството и екстремните спортове. Гостът даде това интервю специално за "Стандарт".

- Тежка ли е Хималайската корона?
- Това беше проект, който отне цели 20 години от живота ми. Първоначално нямах за цел да изкачвам всички осемхилядници. Идеята за "Хималайската корона" се роди някак в движение. Сега установявам, че беше наистина тежък проект, който завзе една трета от живота ми. Сега съм на 60. Особено тежки физически се оказаха последните 5-6 години.
- Анапурна ли беше най-трудният ви връх?
- Може би. Във всеки случай ми костваше най-много усилия - пет опита за шест години. Беше голям физически и психически тормоз. От тази гледна точка Анапурна се оказа труден за мен връх. Но от перспективата на времето не съм убеден, че той е най-трудният.
- По какво личи във вашия дом, че вие сте алпинист?
- Когато неотдавна ми беше на гости известният американски спортен катерач Алекс Хонолд и моят син го развеждаше из къщи, американецът възкликна: "Това е истински музей на алпинизма!" По стените висят много снимки от експедициите ми, сувенири от различни краища на света, които напомнят за това, което съм правил през годините.
- По професия не сте алпинист, а инженер. Какво ви заведе в планината и ви накара да се захванете с алпинизъм?
- По алпинизма ме запали мой братовчед, с когото често ходехме из планините в Полша. Той ме заведе на курс по скално катерене в околностите на Ченстохова и така се увлякох. Толкова ми хареса, че останах алпинист до края на живота си. Парадоксът е, че братовчед ми Анджей вече въобще не се катери.
- Коя жена успя да ви изтърпи през всичките години, докато скитахте из планините?
- Нито една не ме изтърпя. Да станеш съпруга на алпинист е едно много смело решение. Даже понякога си мисля, че алпинистите изобщо не трябва да се женят. Но ако нямах жена, нямаше да имам синове. А те са най-голямата ми радост.
- Одобрявате ли, че синовете ви се захванаха с алпинизъм?
- Отношението ми е същото като това на моя баща към моето практикуване на алпинизъм. Той винаги се страхуваше ужасно за живота ми, но никога не ми е забранявал да катеря.
- Вашите студенти в Лодз знаят ли за постиженията ви в алпинизма и пишете ли много двойки?
- Да, знаят кой съм, защото съм известна фигура в Полша. Старая се да пиша по-малко двойки и да измъкна от моите студенти всичко най-добро, което могат да демонстрират като знания.
- Кое поставяте на първо място - професионалната кариера или спортната?
- Всичко, което съм направил в планините, показва, че те са били по-важни за мен. На практика аз жертвах професионалната си кариера в името на планините?
- Имате ли друга голяма страст в живота си освен алпинизма?
- Едната ми страст са синовете, а другата - двете ми домашни котки.
- Кой ви готви?
- Аз готвя от време на време. Изглежда, съм добър готвач. Така казват поне хората, с които деля една палатка по време на експедициите. И в цивилизацията мисля, че се справям.
- Имате ли истински приятели?
- Струва ми се, че имам повече истински приятели, отколкото ми се полага. В България това е Петър Атанасов (организатор на Международния фестивал на планинарското кино в Банско).
- Колко пъти сте идвали в България?
- Не зная точно, защото като дете много пъти съм летувал с родителите си на Черно море. Катерил съм и с български приятели на Мальовица. Последния път имах лекция в Полския институт в София през 2000 г. А сега съм в Банско и ще разгледам Пирин планина.

Мара Калчева
пратеник на Стандарт
в-к Стандарт
НЕДЕЛЯ, 27 Ноември 2011

Изкачени върхове от Пьотр Пустелник

Гашербрум II (8035 m) 19 юли 1990
Нанга Парбат (8125 m) 12 юли 1992
Чо Ойю (8201 m) 24 септември 1993
Шишапангма (8027 m) 6 октомври 1993
Даулагири (8167 m) 26 сепември 1994
Еверест (8848 m) 12 май 1995
K2 (8611 m) 14 юли 1996
Гашербрум I (8068 m) 15 юли 1997
Гашербрум II (8035 m) 21 юли 1997
Лотце (8501 m) 15 май 2000
Канчендзьонга (8586 m) 15 май 2001
Макалу (8481 m) 16 май 2002
Манаслу (8163 m) 17 май 2003
Броуд Пик (8047 m) 8 юли 2006
Анапурна (8091 m) 27 април 2010

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL