SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Две исторически измами разкри фестивалът на планинарското кино в Банско - 04 Декември 2011 - 19:10

Носителят на Хималайската корона Пьотр Пустелник разсмя публиката на Банско филм фест 2011 като комик от Сатиричния театър. Дори получи оферта за работа от шефа на театъра Иван Попйорданов, който бе в журито на тазгодишното издание. Никой не очакваше, че полският алпинист не се взима на сериозно и разказва за своите експедиции на 14-те най-високи върхове на планетата откъм забавната им страна. Пустелник показа снимка и от оня паметен в живота му рапел като младоженец, когато се спуснал от покрива на къщата пред очите на смаяната булка. "Като слизах, се ударих в онова болезнено за мъжа място и се просълзих. Сватбарите обаче решиха, че съм се разчувствал от церемонията", коментира Пустелник, а слушателите в читалището на Банско се превиваха от смях. Всяко от изкачванията на осемхилядник полякът илюстрира с куриозна случка. Като тази на връх Манаслу, когато по неволя
в палатка
за двама преспали петима
а Пьотр Пустелник послужил за дюшек на съквартирантите си.
Две исторически измами в екстремните спортове бяха разкрити на фестивала от италианските гости Ермано Салватера и Алесандро Филипини. Първият е екстремалист номер едно в Италия, автор на първи изкачвания на върховете в екзотична Патагония. Вторият е зам. главен редактор на спортния всекидневник "Газета Дело Спорт".
Салватера подари на музея на планинарството и алпинизма в Банско катерачен клин и част от въже, които открил в долната част на връх Серо Торе в Патагония. С този инвентар Чезаре Маестри, наречен Паяка на Доломитите, изкачил върха за първи път в историята през 1959 г. Салватера обаче намерил 30 години по-късно клинове само в една трета от стената. Нагоре скалата не била дупчена, следователно не била изкачвана. Така италианският катерач изобличи своя предшественик Маестри.
Алесандро Филипини, известен у нас повече като съпруг на легендарната волейболистка Цветана Божурина, направи уъркшоп на тема "Екстремна журналистика". Българският зет разказа за
фалшивото достигане на Северния полюс
от Амброджо Фогар и неговото куче през 1983 г. Двама журналисти и оператор от тв РАИ заснели последните 150 м от "приключението" на Фогар. От "Газето дело спорт" се усъмнили, че самотен полярник може да стигне толкова бързо до полюса, при това като носи огромно количество храна за себе си и за кучето. Истината излязла от канадския пилот, който превозвал Фогар със самолета си от един лагер на друг.
Тазгодишното издание на фестивала в Банско може да се похвали с рекорд, който остана незаслужено премълчан. Направи го френският маратонец и оператор на планинарски филми Фабиен Брусон. Ден след като се завърна от 300-километровия маратон в долината на Еверест, французинът пристигна в България, за да разкаже за новите си приключения. Брусон не пропусна да потича из Пирин и да изуми местните планинари. Маратонецът пробяга разстоянието от хижа Вихрен до връх Вихрен (2914 м) за един час вместо за нормалните три часа.
В Банско още не е открит Музеят на планинарството и екстремните спортове, въпреки че има сграда срещу паметника на Паисий. Но от години гостите на фестивала подаряват исторически реликви за музея. Докато бягал около най-високия връх на света Еверест, Фабиен Брусон търсил автентични предмети от района, които да донесе в Банско. Много харесал бастуна на носач, който мъкнел багажа на алпинист към базов лагер. Шерпът обаче отказвал да се раздели с бастуна и Брусон дълго се пазарил. Вторият дар е звънец, който свалил от шията на як. Французинът не пропусна да отбележи, че над  5000 м надморска височина с останалите 29 участници в супермаратона "Еверест" са използвали
тор от якове вместо дърва
за огрев
А към края на бягането в Намче Базар, когато се чувствал много изморен, Брусон се изхитрил да се хване за опашката на як да го тегли. Третият дар купил от Намче Базар - будистка молитвена мелница от дърво. Той я връчи на директора на фестивала Натали Петрова, като й обясни как точно да я върти и да се моли за късмет.
Музеят на планинарството се сдоби и с подарък от Германия. Това е оригинална фотография от 1930 г. на Арнолд Фанг, създателя на първите филми за скиори, алпинисти и полярни изследователи. Фанг е автор и на документална лента за зимните олимпийски игри в Сент Мориц 1928 г. Два от филмите на германския оператор и режисьор бяха показани в Банско. Арнолд Фанг първи е снимал на забавен каданс, измислил е обектив със зум и е монтирал камера върху ски, разкри неговият внук Матиас Фанг. "За съжаление дядо ми не е патентовал изобретенията си. Сега щях да съм безмерно богат", коментира наследникът.  
Цеца Божурина и Алесандро Филипини чакат откриването на музея, за да дарят обувките на великия алпинист Валтер Бонати. С тях италианецът прави пълен траверс на Алпите през 1956 г. Обувките имат специални жлебове за прикрепяне към ските, макар че изглеждат като туристически. Когато не карал ски, Бонати изкачвал с тях всички върхове в Алпите.
"В музея на Райнхолд Меснер централно място заема спалният чувал на Валтер Бонати. А в Банско това ще бъдат обувките на Бонати", заяви Алесандро Филипини.

Мара Калчева
в-к Стандарт
НЕДЕЛЯ, 4 Декември 2011

“Първи на Еверест” с голямата награда

Международно жури с председател проф. Боян Биолчев определи наградите на фестивала на планинарското кино в Банско 2011.
Голямата награда за филм бе присъдена на "Първи на Еверест" от австрийския режисьор Гералд Салмина. Лентата разказва за експедиция, която издирва тялото на Андрю Ървин, загинал заедно с Джордж Мелъри на Еверест през 1924 г. Алпинистите още се питат дали двамата англичани не са първопокорителите на върха, а не Едмънд Хилари и Тенсинг Норгай през 1953 г.
Специалната награда на журито за серия получи "Във вълчата кожа" и "Земя, забравена от Бога", първа и втора част от филма "По стъпките на Чингис Хан" от младия австрийски търсач на приключения Тим Коп и Майкъл Дилън.
За български филм наградата спечели "Сънувам старци" на Адела Пеева.
Наградата за цялостна реализация в екстремни условия взе "Желязната дупка" на словака Павол Барабаш за експедиция в гърлото на каньон на остров в Индийския океан.
Общината в Банско даде награда за филм, посветен на културата на планинските народи, на сръбския "Мбамбу и Лунните планини" от Луциян и Наташа Мунтян.
Наградата на Туристическия бизнес в Банско за филм на тема алпийски спорт, изследвания и приключения е за "Пророкът" на Аластър Лий.
Специалната награда за български режисьор на името на Герасим Величков-Джери получи Георги Михайлов за филма "Смъртоносна пудра".

Мара Калчева
в-к Стандарт
НЕДЕЛЯ, 4 Декември 2011

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL