. бг ски новини : Инж. Бисер Дачев: Промяната в Закона за горите е възможност за подобряване на ски туризма у нас - 30 Декември 2011 - 15:20
Промяната в Закона за горите е една възможност за подобряване на ски туризма у нас, за изграждане на конкурентна на останалите европейски страни среда с по-добра инфраструктура и съоръжения, предоставящи на българските и чуждестранни любители на зимните спортове подходящи за целта условия. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” инж. Бисер Дачев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите. Основните промени в Закона за горите са свързани с провеждане на административните процедури по промяна на предназначението, учредяване на ограничени вещни права и управление на горските територии; промени, свързани с предвиждане на допълнителни правомощия при осъществяване на функциите по опазване на горските територии; промени свързани с горскостопански дейности, както и отпадане на режима за издаване на удостоверение за износ и внос на необработен дървен материал. Според действащия Закон за горите изграждането на ски писти е допустимо, ако това е заложено в общия устройствен план на съответната община. Тъй като всички знаем, че малка част от общините имат такива планове, подобно ограничение възпрепятства развитието на ски туризма, бе категоричен той. „С предлаганите законови промени се цели преодоляване на съществуващите трудности пред туристическия бранш. Това ще е от полза както за инвеститорите, така и за хората от целите региони, чийто поминък и приходи се формират от развитието туристическия бранш”, каза Бисер Дачев.
„Изграждането на ски писти няма типичния характер на урбанизирането на дадена територия. В значителна част от времето, териториите, върху които са изградени ски писти, продължават да изпълняват много от горскостопанските функции. Въвеждането на института „право на строеж” с новия Закон за горите е именно с цел да се прилага в случаите, в които със строителството не се урбанизират териториите, какъвто случай са и ски пистите. Ползването и управлението на площи в горските територии като ски писти не променя съществено вида на територията”, подчерта Бисер Дачев.
Съществуващите ски писти са изградени при действието на предишни закони за горите. „Те са отразени в лесоустройствените проекти като ски писти, ползват се такива и следва да се управляват и стопанисват като такива. Необходимо е обаче да се уреди начинът на управление и стопанисване и поддържането им. Проектът предвижда освен за стълбове за въздушни електропроводи, право на строеж върху поземлени имоти в горски територии, без промяна на предназначението на територията, да се учредява и за изграждане на стълбове за лифтове и влекове или за стълбове за други съоръжения за транспорт, без контакт с повърхността на терена. Целта е да се уеднаквят процедурите за различните стълбове, например, тъй като условията за изграждане за всички стълбове са еднакви”, каза Бисер Дачев.
Радостина ГЕОРГИЕВА
30 декември 2011 | 15:15 | Агенция "Фокус"
Инж. Бисер Дачев: Промяната в Закона за горите дава възможност за подобряване на ски туризма у нас
За промените в Закона за горите Агенция „Фокус” разговаря с инж. Бисер Дачев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите.
Фокус: Инж. Дачев, какви са основните промени в Закона за горите и какво наложи внасянето на тези промени?
Бисер Дачев: Основните промени са свързани с провеждане на административните процедури по промяна на предназначението, учредяване на ограничени вещни права и управление на горските територии; промени, свързани с предвиждане на допълнителни правомощия при осъществяване на функциите по опазване на горските територии; промени свързани с горскостопански дейности, както и отпадане на режима за издаване на удостоверение за износ и внос на необработен дървен материал.
Фокус: Какви са целта, новите възможности и очакваният резултат от тези промени в закона?
Бисер Дачев: Изграждането на ски писти няма типичния характер на урбанизирането на дадена територия. В значителна част от времето териториите, върху които са изградени ски писти, продължават да изпълняват много от горскостопанските функции. Въвеждането на института „право на строеж” с новия Закон за горите е именно с цел да се прилага в случаите, в които със строителството не се урбанизират териториите, какъвто случай са и ски пистите. Ползването и управлението на площи в горските територии като ски писти не променя съществено вида на територията.
Съществуващите ски писти са изградени при действието на предишни закони за горите. Те са отразени в лесоустройствените проекти като ски писти, ползват се такива и следва да се управляват и стопанисват като такива. Необходимо е обаче да се уреди начинът на управление и стопанисване и поддържането им.
Проектът предвижда освен за стълбове за въздушни електропроводи, право на строеж върху поземлени имоти в горски територии, без промяна на предназначението на територията, да се учредява и за изграждане на стълбове за лифтове и влекове или за стълбове за други съоръжения за транспорт, без контакт с повърхността на терена
Целта е да се уеднаквят процедурите за различните стълбове например, тъй като Условията за изграждане за всички стълбове са еднакви.
Фокус: С какво ще допринесат промените в закона за развитието на туризма в България? Вярно ли е твърдението, че няколко фирми, офшорни оператори на лифтове и всички инвеститори в ски курортите в горските територии на България, ще бъдат облагодетелствани от промяната в закона?
Бисер Дачев: Действащият Закон за горите предвижда, че изграждането на ски писти е допустимо, ако това е заложено в общия устройствен план на съответната община. Тъй като всички знаем, че малка част от общините имат такива планове, подобно ограничение възпрепятства развитието на ски туризма. С предлаганите законови промени се цели преодоляване на съществуващите трудности пред туристическия бранш. Това ще е от полза както за инвеститорите, така и за хората от целите региони, чийто поминък и приходи се формират от развитието на туристическия бранш. Тази промяна е една възможност за подобряване на ски туризма у нас, за изграждане на конкурентна на останалите европейски страни среда с по-добра инфраструктура и съоръжения, предоставящи на българските и чуждестранни любители на зимните спортове подходящи за целта условия.
Фокус: Какви нови правомощия се дават на служителите, назначени в предприятията за опазване на горските територии, и служителите в Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)?
Бисер Дачев: Предвижда се служителите в ИАГ и в нейните структури, които заемат длъжности, за които се изисква лесовъдско образование, както и тези, които за определени със заповед да осъществяват опазване и контрол да имат право да използват МПС със специален режим на движение и да носят и използват служебно оръжие. Служителите по горите по смисъла на отменения Закон за горите имаха такива права. Пропуск в сега действащия Закон за горите е, че такива права имат само горските инспектори. Служителите в ИАГ и нейните структури, които заемат длъжности, за които се изисква лесовъдско образование, имат основно контролни функции. За да осъществяват ефективно дейностите по контрол във връзка с упражняването на правомощието за съставяне на актове за установяване на административни нарушения на този закон, е необходимо да имат и тези права.
Фокус: Какви задължения се вменяват на институциите с промените в закона?
Бисер Дачев: Прилагането на Закона за горите е задължение на Изпълнителна агенция по горите. С оглед различните процедури, предвидени в него, ангажименти имат и други органи и институции в страната. Конкретно към промените в горските територии, се изискват становища на Министерство на околната среда и водите, в някои случаи – на Министерство на културата, ангажимент разбира се има и Регионалното министерство. По отношение опазване и контрол, структурите на ИАГ взаимодействат с органите на МВР.
Фокус: Какви санкции са предвидени при неизпълнение на заложените промени в Закона за лова и опазване на дивеча?
Бисер Дачев: Предвиждат се задължения на ловците, неспазването на които ще доведе до сериозни финансови санкции.
Фокус: Средствата от учредяването на право на ползване, учредяване на сервитут и учредяване на право на строеж ще постъпват в бюджета на ИАГ – за какво ще бъдат предназначени тези средства?
Бисер Дачев: Средствата от учредяване право на ползване, учредяване на сервитут и учредяване на правото на строеж ще постъпват в бюджета на ИАГ. Това е обосновано от факта, че основната административна тежест по провеждане на процедурата и изготвяне на административния акт пада върху Изпълнителна агенция по горите. Регионалните дирекции по горите съгласуват скиците, а териториалните поделения на държавните предприятия по чл. 164 от Закона за горите издават писмени становища. Освен това става дума за имоти държавна собственост и е редно административните такси и цената за ограничени вещни права да постъпват в държавния бюджет.
Радостина ГЕОРГИЕВА
03 януари 2012 | 12:26 | Агенция "Фокус"