. бг ски новини : Кирил Русев, ПСС: Лавинната опасност в планините е повишена, а на места е много висока - 11 Март 2012 - 13:08
Кирил Русев – директор на Планинска спасителна служба (ПСС) към БЧК, в интервю за Агенция „Фокус”.
Фокус: Г-н Русев, каква е лавинната опасност в българските планини?
Кирил Русев: В момента лавинната опасност е повишена, а на места е много висока. Снегът на места е слегнал, но вече има и опасност от така наречените основни лавини, защото времето започна да се затопля. Очакват се малки или по-големи снеговалежи, които допринасят за това. На места може да се натрупа отново сняг, което особено на по-високите улеи и склонове, създава една много висока лавинна опасност. Като цяло е повишена лавинната опасност.
Фокус: Характерно ли е това за този период на годината или е в следствие на големите снеговалежи и студеното време?
Кирил Русев: Тази година е доста по-зле, заради много сняг, който падна на един път, метеорологичните условия, дълго време беше и доста студено. Като цяло тази година е доста по-особена от всички останали, не е като предишни години.
Фокус: Къде са най-опасните райони?
Кирил Русев: Остават северните, североизточните части на планините, във високите част, там където има големи открити склонове.
Фокус: Какво трябва да знае човек, ако попадне в лавина?
Кирил Русев: Първо не трябва да допуска да попада в лавина. Ако попадне в лавина това, което може да му помогне са хората, които го придружават. Те трябва да са обучени, да носят съответни уреди, за да могат много бързо да му помогнат. Трябва да носят лавинен електронен уред, сонда, лавинна лопатка - това са задължителни неща и едновременно да знаят, да бъдат обучени да действат с тези уреди.
Фокус: Какви мерки и каква екипировка трябва да има човек, когато тръгва на преход в планината?
Кирил Русев: Зимна екипировка, ски, с които може да се ходи, на тях се слагат и колани, което подпомага бързото придвижване. Не трябва да се ходи в непознати райони. Хората трябва да преценят възможностите си, да имат добър водач. Маршрутът, който е избран, трябва да е възможно най-малко лавиноопасен.
Фокус: Последните години за учениците се организират ски училища, грамотни ли са българските родители и изпращат ли децата си с подходящата екипировка на тези ски училища?
Кирил Русев: Да, определено са подготвени. Има и доста предлагане на най-различен вид екипировка. Това мога да кажа съвсем твърдо, че е доста адекватно.
Фокус: Има ли някакви подготвителни курсове за децата?
Кирил Русев: В самите ски училища и зелените училища правят доста такива през зимата, не само със ски. Хората ги подготвят.
Фокус: Има ли много любители на екстремните спортове по това време на годината?
Кирил Русев: Има, а и сезонът още не е свършил. За щастие беше доста премерено и доста се внимаваше, особено в най-опасните периоди. За щастие няма някакви по-тежки инциденти.
Фокус: Натоварен ли беше сезонът за спасителите?
Кирил Русев: Да, определено. Даже миналата седмица имахме три акции за една нощ и то на много сериозни места – на Витоша, на платото в откритата част, на билото на Рила, на билото на Стара планина около връх Ботев и то в ураганния вятър и мъглата. Такива акции в планината има и се случват. Случаите ни по курортите, по ски пистите също не са спрели и даже статистиката ни показва, че това, което е било миналата година, почти същото е и сега. Въпреки че тази година се съобщава за спад около 14% в туризма, що се касае до курортите. Случаите си ги има.
Фокус: Кои зимни курорти са били най-натоварени тази зима?
Кирил Русев: Както всяка зима най-натоварени са Банско, Боровец, Пампорово и след това следват по-малките – Чепеларе, Добринище. Най-малко натоварен като за каране на ски, беше Витоша, защото нямаше условия, но и там имаме доста случаи, тъй като доста хора излизаха и имаше хора в планината по най-различен повод. Сезонът все още не е свършил. Март месец може да предложи най-различни условия, както се е случвало и преди – снеговалеж, лоши условия в планината, тъй че ако някой ден времето е слънчево, приятно и изглежда, че снежната покривка е добра, нека хората не се залъгват и вземат всички предпазни мерки, за да пребивават в планината приятно.
Фокус: Колко спасители работят в момента и през какво обучение минават те?
Кирил Русев: Имаме повече от 600 доброволни спасители, 45 души са щатни спасители, дори в момента тече курс за обучение на спасители. Зимният профил – преди една седмица завърши за стажант - планинските спасители. Обучението на планинските спасители става за период от две години в четири курса и между тези курсове се дават допълнителни дежурства.
Фокус: Какво се случва с пенсионираните кучета спасители и откъде взимате нови малки?
Кирил Русев: От развъдник ги взимаме. Следи се и породата и родословието на кучетата. Пенсионираните кучета продължават да са на наша издръжка и съвсем достойно техните стопани продължават да се грижат за тях. Стопаните им са задължително планински служители, които са завършили курсовете и след това има допълнителни курсове за квалификация за водач на спасително куче.
Зорница ПОЛЕГАНОВА
11 март 2012 | 13:00 | Агенция "Фокус"