SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : 400 души и 3 хеликоптера продължават да гасят пожара на Витоша - 03 July 2012 - 10:35

Няма разрастване на пожара на Витоша, каза министърът на земеделието и храните в пряко предаване на БНТ от село Бистрица. И той, и комисар Николай Николов, директор на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението", съобщиха, че критичният участък в посока село Железница е овладян.

Не сме решили дали ще ни трябва международна помощ за пожара, но смятам, че такава за момента не ни е необходима, каза още гл. комисар Николов. Ако някой от съседите обаче сам обяви, че може да помогне, ние ще приемем, добави той.

Тази сутрин, още към 6 ч. в работата са се включили три хеликоптера, 140 доброволци, 35 служители от Министерството на отбраната, 70 души от горските стопанства, 90 пожарникари и 12 души от МОСВ.

"Благодаря на доброволците за отзивчивостта. Към този момент не е необходимо да идват още хора. Ако възникне необходимост от още доброволци, ще се обърнем с апел към тях да помогнат, но това ще стане може би утре, вдругиден", каза още комисар Николов.

Доброволците са дошли още в 5,30 ч., били са инструктирани и заведени на нужните места.

Министерството на околната среда и водите е разрешило да се направят просеки, с които да се ограничи огнището, обясни министър Найденов. Това е било необходимо, защото "Бистришко бранище" е защитена територия, резерват и там в нормални условия всяка намеса на човешка ръка е строго ограничена. Прокарването на около 2 км просеки и прокопаването на полоси - това са днес главните задачи на хората, които работят на мястото.

Важно е жителите на София и околностите да знаят, че в следващите дни ще продължава да се вижда пушек от Витоша, тъй като центърът на огнището към момента е недостъпен за техника, каза снощи зам.-шефът на ГД ПБЗН комисар Васил Василев пред "Дарик". 

Министър Найденов обясни, че е добре, че се вижда пушек - това означава, че вече няма пламъци.

Според различни източници огънят е обхванал около 50 декара (5 хектара) изсъхнала гора в района на резервата "Бистришко бранище" в източната част на планината, на около 1700-1800 м надморска височина.

Необяснимо е как е възникнал пожарът, след като жители на Бистрица казват, че по тези места не е стъпвал човешки крак поне от 10 години.

Няма замърсяване на въздуха - и в Бистрица, и в София.

Vesti.bg
03.07.2012 07:59

400 души и 3 хеликоптера гасят пожара на Витоша

Трети ден продължава гасенето на пожара в резервата „Бистришко бранище” - най-големият на Витоша през последните 10 години. Пожарът обаче е локализиран. Три хеликоптера и повече от 400 души се включиха в гасенето. Допускат се само доброволци след инструктаж за безопасност.
Няма разрастване на пожара на Витоша, каза във вторник сутринта за "Фокус" министърът на земеделието и горите Мирослав Найденов. Пожарът е локализиран. Към момента три хеликоптера участват в гасенето на огъня. Около 140 са доброволците, които се включиха в групите по овладяване на огъня. В групите участват екипи на пожарната и горските стопанства. Министерството на околната среда и водите е разрешило да се направят просеки, с които да се ограничи огнището, обясни министър Найденов.

Две от страните на фронта на пожара са под контрол, но от третата страна - в посока югоизток, огънят се се разраства. Това съобщи късно в понеделник главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”, цитиран от "Фокус" и бТВ.

Пламъците отиват към младата гора на планината. Увеличаването на площта на огъня е рисково като направление, уточни тогава Николов. За това допринесъл вятърът, който излязъл около 13 часа, както и това, че около 15 часа в понеделник екипите на двата хеликоптера се оттеглили към Пловдив за почивка.

„Освен двата хеликоптера МИ-17 на българската армия, включихме и трети хеликоптер на частната фирма „Хели Ер”, каза още главен комисар Николай Николов. Те започват да летят отново от 7 часа във вторник.

Вечерта в понеделник огънят се развива на площ от около 100 дка на 1700-1800 метра надморска височина.
Засега е унищожена само загинала дървесна маса - смерчови насаждения, които не са живи, а в резултат на ветровала са пречупени и са на земята, заявиха от РИОСВ-София.

Близо 400 души работят на терена по овладяването на огнената стихия. Пожарникари, полицаи, работници от горските стопанства, служители от Столичната община и доброволци гасят огъня.
Пренасят се помпи с мулета и с коне, тъй като достъпът до мястото, където е огнището на пожара, е много трудно достъпен за всякакъв вид техника.
По-късно участието на доброволци бе прекратено заради опасността за тях. 

Този участък обаче е много трудно проходим и това би могло да застраши сериозно живота на всички спасители, които са на място, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, цитиран от БТА.
Той уточни, че по тази причина в акциите по гасенето ще бъдат ползвани само подготвени пожарникари, курсанти от академията - 4-ти курс, и горски служители, които добре познават участъка, без помощта на доброволци.
Пожарът е в резерват, гората там е абсолютно непроходима, което възпрепятства напълно придвижването, обясни министърът и благодари на студентите от Спортната академия, на "offroad" екипите и всички доброволци.

Доброволци все пак ще бъдат допуснати, стана ясно от съобщение на МВР.
Такива ще бъдат допускани само след инструктаж за безопасно поведение, съобщиха от МВР. Сборният пункт е в 5,30 часа във вторник пред кметството в село Бистрица. Изискванията към тях са да бъдат физически здрави и по възможност да са преминали планинско обучение или курсове по ориентация. Те трябва да са облечени с блузи с дълъг ръкав, дълги панталони и цели високи обувки. В себе си доброволците трябва да носят раница с вода и суха храна за един ден, слънчеви очила, шапка, фенерче и ръкавици.

Засега няма окончателни хипотези за причините за пожара. Предполага се, че е от запален в близост огън. Надявам се само да не е било с умисъл, коментира още вътрешният министър.
Пожарът не може да се свързва и със Закона за горите, защото по думите на Цветанов и Найденов нямал никакво отношение по дебатите, който се води по него.

Към момента няма информация за причината за пожара, но по-всяка вероятност става дума за намесен човешки фактор, каза още комисар Николов. Точна експертиза можем да направим след потушаването на огъня, но това ще стане до няколко дни, допълни той.

Редактор Гергана Мишева
News.dir.bg
14:26  |  2 юли 2012

Мирослав Найденов: Спекулациите за умишлен палеж на Витоша са нелепи

Появилите се спекулации за умишлен палеж на Витоша с цел отклоняване на общественото внимание, което да повлияе на процеса по обсъждане на Закона за горите, са крайно нелепи. Това коментира министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в изложението си в началото на дискусията в НС за промените в Закона за горите, предаде БГНЕС. Той помоли присъстващите да опровергаят тези слухове.

"Пожарът на Витоша, вилнеещ от няколко дни, за момента няма разрастване, има много доброволци на мястото, вече е локализиран. Обсъжда се възможността за наемане на допълнителна специализирана техника", съобщи министърът.

Хаотичната помощ може да доведе до някаква трагедия, каза още той, и призова  доброволците задължително да минават през инструктаж за безопасност,
цитира го БТА. Сега пожарът се гаси с 3 вертолета, 2 самолета от военните сили и 1 - от частна фирма, 110 доброволци, 35 служители от Министерството на отбраната, 70 души от горските стопанства, 90 пожарникари, 12 души от МОСВ.

Модулна група от военно формирование 42 600 в Мусачево от 42 военнослужещи с 4 автомобила се включват в съвместен отряд за ликвидирането на пожара.
Те ще участват в изграждането защитни просеки за ограничаване разпространението на пожара.
Не сме решили дали ще ни трябва международна помощ за пожара във Витоша, но смятам, че такава за момента не ни е необходима, каза по-рано гл. комисар Николай Николов, директор на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".
За момента не е необходима международна помощ, но ако някой от съседите сам обяви, че може да помогне, ще приемем, добави Николов.
По думите му критичният участък в посока Железница е овладян.

"Благодаря на доброволците за отзивчивостта. Но към този момент не е необходимо да идват допълнително доброволци. Ако се наложи такава необходимост от доброволци, ще се обърнем с апел към тях да помогнат, но това ще стане може би утре, вдругиден", заяви още Николов.

Протестното шествие "Туристи навред за горите" в София се отлага за 5 юли, четвъртък, обявиха организаторите в социалните мрежи.
На Орлов мост от 18,30 ч. днес ще се съберат граждани в знак на солидарност към доброволците и служителите огнеборци на Витоша, както и към днешните протести за "Морската градина" на Варна и за парк "Бедечка" в Стара Загора. Събитието в София е съгласувано с общината.

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" вече обяви, че се присъединява към него.
Гражданите продължават да настояват Народното събрание да не оставя спорните текстове в Закона за горите, особено след като депутатите приеха и ветото на президента върху закона.

Над 100 души от коалицията са се присъединили към останалите доброволци, за да гасят пожара на Витоша.

Предложил съм възможни варианти за опазването на смърчовите гори на министъра на земеделието и храните и на министъра на околната среда и водите, каза в интервю за „Фокус” проф. Георги Цанков, научен изследовател и ентомолог.
„Предложил съм проект, който да сведе до минимум размножаването на корояда типограф при сегашни условия, евентуално намаляване до минимум загубите от него и възстановяване на смърчовите гори и в резервата "Бистришко бранище", и извън него. Това предложение съм направил преди около месец, и засега нямам отговор какви са техните виждания за проблема”, обясни той.

По негови думи, предложението за изнасяне на дървесината от резервата е щяло да спре развитието на корояда типограф, който тогава е причинил изсъхването и загиването на смърчовите гори не само в резервата, но и в цяла Витоша.
„Тази дървесина в пожарно отношение също е опасна. Тя беше изключително качествена смърчова дървесина, повече от 20 000 куб.м и това една загуба за народното стопанство, затова, че тя не се оползотвори, след това се разви корояда, а сега се появи и пожарът. За това аз предупреждавах още 2001 г., но за голямо съжаление тогава надделяха други интереси”, каза още проф. Цанков.

Редактор Гергана Мишева
News.dir.bg
10:33  |  3 юли 2012

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL