. бг ски новини : Росен Плевнелиев: Австрия може да стане инвеститор номер едно в България - 18 September 2012 - 15:52
Югоизточна Европа и Черноморският регион са третият по големина австрийски пазар и България е добра платформа за австрийския бизнес. Трябва обаче да направим решителна крачка напред за създаването на предпоставки за качествени инвестиции. Това трябва да е държавна политика и означава отговорно отношение на всички – кметове, министри, съдии, прокурори, заяви пред журналисти във Виена президентът Росен Плевнелиев.
17 септември 2012 г., Виена. Президентът Росен Плевнелиев се срещна с федералния канцлер на Република Австрия Вернер Файман. Българският държавен глава е на двудневно работно посещение в Австрия. Снимка: В. Николов
На втория ден от работното си посещение в Австрия държавният глава откри българо-австрийски бизнес форум и се срещна със заместник-председателя на Федералния съвет Сузане Курц. „Трябва да покажем честната позиция на страната ни и да е ясно, че България е на прав път и има план. Не сме нито най-корупмпираните, нито най-лошите“, коментира президентът в отговор на въпрос.
Австрия е вторият по големина инвеститор у нас с 5.8 млрд. евро, но тази тенденция ще се подобри, прогнозира Росен Плевнелиев. Той открои част от крупните инвестиционни проекти в България, които се очаква да повишат многократно общия обем на чуждестранните инвестиции. Инвестицията по проекта „Горна Арда“ ще възлезе на около 400 млн. евро, а общата инвестиция в концесията за добив на природен газ в находището „Хан Аспарух“ в българската акватория на Черно море се очаква да възлезе на около 1 млрд. евро. По думите на Росен Плевнелиев, тенденцията е позитивна и през 2012 г. България е успяла да привлече двойно повече преки чуждестранни инвестиции спрямо 2011 г. От 850 млн. евро инвестиции през тази година само 15 на сто са в недвижими имоти, а всичко останало са производствени инвестиции и инвестиции в оборудване, подчерта Росен Плевнелиев.
Президентът допълни, че само инвестиционната програма във водния сектор се очаква да възлезе на около 10 млрд. евро. Това са средства за подобряване на водната инфраструктура, в т.ч. строителството на 10 нови язовири. Тези милиардни инвестиционни програми ще бъдат реализирани с използването на финансиране по европейските фондове, чрез механизмите на публично-частното партньорство и чрез държавни инвестиционни заеми. Предстои изграждането и на 11 км тунели по Лот 3 на АМ „Струма“, което не е във възможностите на много компании в Европа, каза още президентът.
В Австрийската стопанска камара президентът Росен Плевнелиев откри Българо-австрийски бизнес форум с участието на министрите Лиляна Павлова и Ивайло Московски, над 400 представители на австрийския и близо 30 представители на българския бизнес. Президентът вижда възможности за многократно увеличаване на австрийските инвестиции в България. Необходимо е обаче двустранното сътрудничество да бъде засилено на всички равнища – правителствено, регионално, общинско. „Такова е нашето разбиране – политиците трябва да създават общи условия и да подпомагат инициативите на хората и на бизнеса. Затова Австрия е много желан партньор. Тя е вторият най-голям инвеститор в България и има условия да заеме първото място“, посочи президентът към представителите на бизнеса.
Австрийските инвестиции имат стратегическо значение за България и дълготрайните и качествени инвестиции са много по-важни от числата, подчерта още Росен Плевнелиев. Президентът открои възможностите на европейското финансиране до 2020 година и припомни, че към момента България е договорила близо 90 на сто от европейските средства, от които 35 на сто са вече платени. След 2014 година финансовата рамка за страната ни ще достигне 8 млрд. евро, което означава, че до 2020 г. България ще получи над 11 млрд. евро от еврофондовете. „Тези средства са голяма възможност за България, на прав път сме и разумно ще усвоим тези финансови източници“, каза още Плевнелиев.
Председателят на АСК Кристоф Лайтл открои сред областите от интерес на австрийските инвеститори транспорта, работата по проекти в рамките на стратегията на Дунавското пространство, сферата на електронното управление, туризма и обучението на туристическите кадри. Австрийският опит може да бъде успешно приложен в България и в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници, екоинфраструктурата и околната среда.
Съвместните усилия на бизнеса и на правителството наредиха България сред държавите с най-ниски данъци в ЕС, с най-добра финансова дисциплина и нисък държавен дълг и оценяваме перспективите за инвестиции в България като много добри, коментира и председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.
Програмата на работната визита на президента Плевнелиев в Австрия ще приключи със среща с кмета и министър-председателя на Виена Михаел Хойпл и с представители на българската общност в австрийската столица.
прессъобщение
Кабинет на Президента на Република България
18-09-2012 15:40
България е стабилен и надежден партньор на австрийските инвеститори
България е стабилен и надежден партньор на чуждестранните инвеститори, демонстрира изключителна динамика на икономическото си развитие и от това австрийските компании печелят. Това обявиха след срещата си президентът Росен Плевнелиев и министър-председателят на провинция Долна Австрия д-р Ервин Прьол. Със срещата между двамата започна двудневното работно посещение на държавния глава в Австрия. През последните години над 450 компании от Долна Австрия са развили дейност в България, от които 50 само през миналата година, заяви премиерът Ервин Прьол.
Президентът Росен Плевнелиев подчерта, че сътрудничеството между България и Долна Австрия се разширява с всяка следваща година. Австрия е вторият най-голям инвеститор в България след Холандия, а стокообменът през последните 10 години се е увеличил пет пъти. Австрийските инвестиции в България са умни и добре направени, коментира още президентът. Той допълни, че бизнесклиматът в страната ни се подобрява и открои България като добър пример за успешно договаряне на европейските средства. Страната ни е с втория най-нисък държавен дълг в Европейския съюз и тази година ще приключи с бюджетен дефицит под 1 процент, каза още държавният глава.
Президентът Росен Плевнелиев и Ервин Прьол постигнаха договореност за задълбочаване на сътрудничеството между България и Долна Австрия за по-нататъшното развитие на Дунавското пространство. В региона живеят над 100 млн. европейци и икономическият потенциал е огромен, подчерта премиерът на Долна Австрия. През октомври т.г. България ще вземе участие в конференция на лидерите от Дунавския регион, на която ще бъдат обсъдени сътрудничеството между страните от Дунавското пространство. Форумът се организира от Работната общност ”Дунавски страни”, председателствана от Долна Австрия. През 2013 г. предстои да бъдат обсъдени и възможностите за разширяване на корабоплаването по Дунав във всички участъци на реката, както и взаимодействието между Черноморските и Дунавските пристанища. Целта е транспортът по Дунав да се удвои през следващите години, посочи министър-председателят Ервин Прьол.
Според Росен Плевнелиев, Дунавската стратегия не е само документ за подобряване на транспорта по реката, а е стратегия „за нашия общ дом“, който има огромен потенциал за развитие. Допълнителни средства за подобряване на навигацията и на корабоплаването могат да бъдат инвестирани и чрез „Инструмента за свързване“ на ЕС, смята държавният глава.
Реализацията на важния и за двете страни проект „Горна Арда“ върви по график, стана ясно още след срещата. Не по-късно от началото на 2014 г. всички необходими документи за старта на проекта ще бъдат напълно готови, като инвестицията ще възлезе на около 400 млн. евро. Пред българския президент премиерът Прьол изрази благодарност за доброто сътрудничество на българската администрация.
В първия ден от посещението си в Австрия президентът Росен Плевнелиев ще има срещи с федералния президент д-р Хайнц Фишер и с канцлера Вернер Файман.
Президентът посети Института за наука и технологии във Виена, а по-късно през деня ще вземе участие в дискусия на тема „Перспективи пред Европа - предизвикателства и шансове”. Участие във форума, който ще се проведе в Представителството на ЕК в австрийската столица, ще вземат европейският комисар по регионално развитие Йоханес Хаан и Евалд Новотни, гуверньор на Националната банка на Австрия.
прессъобщение
Кабинет на Президента на Република България
17-09-2012 14:00
Двама министри участваха на бизнес форум на БТТП и Австрийската стопанска камара
В рамките на работната визита на президента Росен Плевнелиев в Австрия Българската търговско-промишлена палата, заедно с Австрийската стопанска камара и Посолството на България в Австрия, организира и проведе Българо-австрийски бизнес форум. Участваха още министрите Лиляна Павлова и Ивайло Московски, над 400 представители на австрийския и 36 представители на българския бизнес, съобщиха от БТТП.
В рамките на форума президентът Плевнелиев заяви: “Такова е нашето разбиране – политиците трябва да създават общи условия и да подпомагат инициативите на хората и на бизнеса. Затова Австрия е много желан партньор. Тя е вторият най-голям инвеститор в България и има условия да заеме първото място.“
“Съвместните усилия на бизнеса и на правителството наредиха България сред държавите с най-ниски данъци в ЕС, с най-добра финансова дисциплина и нисък държавен дълг и оценяваме перспективите за инвестиции в България като много добри“ - коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов, който бе ръководител на бизнес делегацията.
В Българо-австрийския бизнес форум участваха български фирми от областите енергетика и енергийна ефективност, строителството, включително инфраструктура, ел. технологии, транспорт и логистика. Те проведоха повече от 80 бизнес срещи. Група “Технология на металите“ финализира сделка с австрийски партньор за 60 млн. лв. за доставка на материали за водния сектор.
На форума бяха проведени срещи и разговори за доставка на българско телекомуникационно оборудване, за кооперирано производство и доставки за трети страни, за доставка на модулни системи за бързо и евтино изграждане на кризисни селища – при земетресения, наводнения и т.н., реализиране на съвместни инвестиционни проекти с частни капитали от заинтересовани инвеститори.
Проведоха се разговори за изграждане на партньорства между български и австрийски фирми при реализиране на инфраструктурни проекти у нас, съвместно участие в търгове, включване на български строителни фирми като подизпълнители при реализиране на проекти в Австрия и други страни.
Логистичните и транспортни фирми участваха в семинар, свързан с реализирането на предстоящи проекти по линия на “Дунавската стратегия“. Представените в делегацията консултантски фирми се радваха на засилен интерес от страна на австрийски партньори във връзка с нарасналия интерес към България като дестинация с добри възможности за реализиране на инвестиционни проекти.
Ekip News
20 Септември 11:09