SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Вестник Труд: Започва нова битка за планините - 17 October 2012 - 10:05

Задава се промяна в режимите, които регламентират опазването на трите национални парка в България и въвеждат забрани за човешки дейности като строителство. Поводът е приемането на новите планове за управление на Рила, Пирин и Централен Балкан, а натискът от страна на кметовете и инвеститорите е част от режимите да отпаднат, а други да се смекчат. Основните искания са свързани с отпушване на строителството на ски писти и съоръжения.

В момента защитените територии се управляват по “закони”, изтекли още през 2010 г. Разработването на новите тепърва започва, а докато те станат факт, действат старите документи, правени преди повече от 12 години.

Изготвянето на новите планове, които вероятно ще станат факт през 2014 г., се финансира с европари. Затова е рано да се каже какви ще са конкретните промени. Очаква се претенциите на общини и инвеститори да са свързани с идеите за развитие на ски курорти край Седемте рилски езера, Добринище и Разлог, както и с разширението на зоната над Банско. Ясно е и че срещу това ще се обявят екоорганизациите, които смятат, че прекомерното човешко присъствие ще се отрази негативно на природата.

Новите планове трябва да решат и проблеми, които не са засегнати в сега действащите документи. Причината е, че при разработването им преди повече от 12 години карането на АТВ в защитените територии не е било разпространено. Освен това ще стане ясно и какво се е променило в защитените територии през последното десетилетие и какво е сегашното състояние на местообитанията и на важните животински и растителни видове. Както и какви са основните заплахи за природата.

В момента реално се работи само по един от новите “закони” за парковете. Това е планът на Централния Балкан. За другите два парка има отпуснати европари по програма “Околна среда”, но все още няма обявени поръчки за избор на изпълнител. Преди време министърът на околната среда Нона Караджова обясни, че забавянето на разработките за Рила и Пирин е заради изчакването на друг европроект - този за картиране на НАТУРА зоните (в които влизат и парковете), което трябва да даде оценка какво е състоянието на тези територии в момента. Същите проучвания са нужни и за плана за управление, затова от министерството решили да ги съчетаят, за да не дават два пъти пари за едно и също. След като са готови проучванията, ще стане ясно и дали са нужни промени в режимите и зонирането на парковете - т.е. кои територии в тях са резерват, кои стават за туризъм и т.н. Оценките трябва да са готови към края на 2013 г.

Според Караджова някои от забраните, действащи сега, може да отпаднат, защото са повече от заложените в Закона за защитените територии. Експерти в парковите дирекции обаче са на мнение, че режимите не трябва да се смекчават, защото това ще унищожи природата. Какво ще се случи, ще се реши след обществени обсъждания, на които идеи ще дават граждани, общини, инвеститори, неправителствени организации. Кметове се притесняват, че забавянето на новите планове може да откаже инвеститорите.

Независимо дали ще се либерализират режимите, т.е. да се махнат изричните забрани за определени видове строителство, остават разпоредбите на закона за задължителни екооценки за всички проекти, коментира преди време пред “Труд” Караджова.

АТВ са проблем в Централен Балкан

Казуси, за които в момента няма решение, ще бъдат засегнати в новия план за управление на Националния парк Централен Балкан. Разработването на документа е започнало. Вече се проучва състоянието на територията. Предстои да се избере изпълнител за частта от плана, която указва как точно да се управлява, за да се опази.

“Все още е рано да се каже как и дали ще се променят режимите на управление”, обясни експертът от дирекцията на парка Антон Станчев. По думите му засега няма заявен интерес за изграждане на ски писти и съоръжения в Централен Балкан. Причината е, че планината не е подходяща за бели спортове, тъй като снегът не се задържа дълго, а и Стара планина не е популярна ски дестинация. Въпреки това не е изключено в бъдеще да има претенции от инвеститори и общини. Още повече, че в съседния парк “Българка” фирма искала да прави ски писти, които да покрива с изкуствен сняг.

Засега по-голям проблем за Централен Балкан е карането на АТВ и мотори, макар че е забранено. Те пречат на животните, унищожават растителност и дори водят до ерозия на почвата. Възможно е в новия план за управление да бъдат определени специални места, на които да се практикуват екстремните спортове.

Другият проблем, който ще се решава с новия план, е собствеността на част от терените. Имоти в парка са реституирани и по документи се притежават от фирми и физически лица. Те обаче не могат да ги ползват, понеже по закон земята в парка е държавна собственост. Как да се излезе от ситуацията, трябва да каже бъдещ правен анализ.

Сапарева баня иска ски на езерата

“Естествено, че ще искаме промяна на режимите в парк Рила. Не е нормално тези територии да бъдат затворени за туристите”. Така кметът на Сапарева баня Сашо Иванов коментира евентуалните претенции на местната власт към бъдещия план за управление на Националния парк Рила. Той се прави като част от европроект за 21 млн. лв.

Основният проблем в действащия план според Иванов е забраната за нови ски съоръжения. Това спира проекта за ски зоната Паничище - Езерата - Кабул в района на Паничище и Рилските езера.

Срещу проекта твърдо застават еко организациите от “За да остане природа в България”. Според тях това ще унищожи природата. От организацията предупредиха, че кметството подготвя осъществяването на проекта с приемането на нов устройствен план на Паничище, в който е предвидено построяването на още хотели. Иванов контрира, че планът вече е приет, а сега се разглежда само този за регулация, която указва къде да има улици и ВиК инфраструктура.

Система срещу лавини ще се прави в Пирин

Новият план за управление на Националния парк Пирин се прави по проект за 19,7 млн. лв. Парите са по оперативната програма “Околна среда”. Очаква се основните претенции към документа да са за отпушването на проектите за ски зони край Разлог и Добринище и разширението на ски зоната над Банско.

Преди време експерти от ЮНЕСКО излязоха с препоръка в парка, който е част от световното наследство, да не се правят нови ски съоръжения. В противен случай той може да бъде изключен от списъка на организацията. Тогава кметът на Банско Георги Икономов коментира, че въпреки констатациите на експертите от ЮНЕСКО, трябва да се поднови лифтът край Добринище и да се направят още 1 - 2 писти. Това можело да стане и извън границите на парка. Представяният досега проект за ски зона над селото обаче влиза в парка.

С европарите освен нов план за управление на Пирин ще се прави и система за противолавинна защита по западния склон на връх Тодорка. Ще се изгражда и противопожарна система. Трябва да се маркират и границите на парка.

автор: Зорница Латева
в-к Труд
17.10.2012, 09:13

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL